تاريخ انتشار : 2 فوریه 2014 تعداد بازديد : 2960

 شاهنشاه در کوچه دلگشا


رمان “شاهنشاه در کوچه دلگشا” نوشته محمدعلی علومی درباره وقایع تاریخ معاصر ایران، مانند کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و عملیات آژاکس است. به شاه خبر می دهند که انگلستان قصد کودتا دارد و می خواهد سلسله جدیدی را حاکم کند. شاه به سبک شاه عباس با لباس مبدل به کرمان می رود، چون آنجا یکی از مراکز قدیمی نفوذ استعمار بریتانیا و مقر پلیس جنوب بوده است. به این ترتیب یک دیکتاتور با اقشار پایین جامعه همنشین می‌شود. فضای این رمان به فراخور موضوع، آمیخته‌ای از طنز و ترس است. جایی از این رمان کلاغ به ساواک کرمان خبر می‌دهد که شاه و دوست او «آماشاءاله ایرانمنش» علیه رژیم پهلوی صحبت می‌کرده‌اند.

رمان شاهنشاه در کوچه دلگشا چندی پیش جایزه بخش رمان کتاب سال طنز را از آن محمدعلی علومی کرده است. کتاب حاضر، داستان طنزى درباره روابط پنهانى رضاخان با اشخاص متعدد و کشورهاى دیگر است. گفت و گوهای شاه با شوستر، نیکسون، زنان دربار و شخصیت هاى‏سیاسى سایرکشورها، اوضاع سیاسى و مبارزات مردم، نشست‏ها ومذاکرات با رجال سیاسى ایران از جمله هویدا، تیمسارنصیرى، شب‏نشینى‏ها و قمار درباریان، سفر هفت ساعته شاه به زمان آینده‏ و مشاهده مبارزات مردم از جمله مواردى است که به صورت‏ طنز در این داستان به آن ها اشاره شده است.

 داستان در دو قلمرو، اساطیر، قصه ها و باورهای رایج در فرهنگ مردم و در عین حال در قلمرو واقعیت های تلخ و مسخ کننده اتفاق می افتد و از این زاویه و منظر، رئالیسم جادویی با بینش و بیان طنز محسوب می شود.

در بخشی از داستان به اعتراضات مردم پرداخته شده است: شاهنشاه از داروخانه زدند بیرون و یکدفعه متوجه شدند که دوباره همه چیز به هم ریخته و تغییر کرده است مثل روز تعطیل، کرکره همه مغازه ها پایین است و کسی توی خیابان و میدان نیست که ناگهان فریاد جماعتی از پشت سر اعلیحضرت بلند شد: مرگ بر شاه، مرگ برشاه، بگو … رمق از دست و پای شاهنشاه در رفت، ترس مثل صخره ای عظیم بر ذات همایونی نشست و له شان کرد شاهنشاه درمانده و بی پناه، دور و برشان را نگاه کردند تا بلکه پروفسور را پیدا کنند افسوس اثری از پروفسور نبود اما گروهی عظیم از زن و مرد و بچه در حالیکه عکس های متعدد و پرچم های رنگ به رنگ و نوشته های لااله الاالله و استقلال آزادی جمهوری اسلامی و مرگ بر سلطنت پهلوی و … به دست داشتند جلو می آمدند همه چهره ها مصمم، شجاع، خشمگین. شاهنشاه از ته دل آه کشید مرگ بالای سر اعلیحضرت پرپر می زد چنگال سرد مرگ بر قلب شاهنشاه پنجه کشید اما از آنجا که در هنگام خطر مغز بشر به سرعت فعال و چاره جو می شود شاه فوراً دستار را طوری به دور سرو صورت و دهان پیچیدند که فقط چشمهایشان بیرون ماند شبیه فلسطینی ها…

 در ادامه این داستان طنزآلود نویسنده به اشرف، خواهر محمدرضا پهلوی و قاچاق مواد مخدر او اشاره می کند و موقعیت او را در طی سفری که به ایتالیا داشته و با یکی از مافیای ایتالیا محاوره کرده است بازگو می کند.

در قسمتی از این بخش می خوانیم: … به هرحال یارو یک خرده مارو چپ چپ نگاه کرد و گفت: نام محفوظ … به آن آبجی ات بگو پایش را از تو کفش ما دربیاورد و الا شکمش را سفره می کنم قاچاق هرویین جنوب ایتالیا در انحصار من است قرار بر این بوده که جنس ایران و ترکیه و آن طرف اروپا مال او باشد و این طرفش مال من، حال شنفته ام آبجی خانمت پشت سر ما کرکر می خواند و خیالاتی دارد. محض گل روی شماست که هیچی به او نمی گویم و الا اگر باز هم پررویی کند به شاخ سبیل داش های رم، با قمه حسابش را می رسم یا می دهم به این شازده پسرها یک گلوله حرامش کنند، روشن شد؟

در قسمت دیگری از کتاب نویسنده داستان به توصیف شکنجه یک روستایی توسط ساواک می پردازد.

چاپ چهارم (۱۳۹۰) رمان “شاهنشاه در کوچه دلگشا” که محصول مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری است، در ۵۵۲ صفحه، با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۹۰۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده است.


منبع : خبرگزاری فارس

ویرایش و انتخاب: www.nasr19.ir
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. ماه حرم گفت:

  با عرض یلام و خسته نباشیئ ما شمارا لینک کردیم لطفا ما را با نا پایگاه فرهنگی ماه حرن لینک نمایید

 2. برتربین گفت:

  سلام
  خدا قوت

  BBC – حقه های رسانه ای – توجیح کشتار مسلمانان
  http://www.bartarbin.ir/post/2148

  فیلم کامل سخنرانی امام در ۱۲ بهمن ۵۷ + اولین بار چه کسی وعده آب و برق مجانی را داد؟!
  http://www.bartarbin.ir/post/1778

  شبکه من و تو – توهین به حجاب
  http://www.bartarbin.ir/post/2499

  کلیپ / ده سازمان سرّی برترِ جهان
  http://www.bartarbin.ir/post/2501

  آلبوم مستندهای گروه بیداری اندیشه
  http://www.bartarbin.ir/post/2526

  پاسخ کوبنده شیخ شهید به افسر بعثی
  http://www.bartarbin.ir/post/2474

  ۴ ماه یارانه!
  http://www.bartarbin.ir/post/2531

  دومین عملیات چریکی جوانان بحرینی + دانلود اولین عملیات
  http://www.bartarbin.ir/post/2520

  شورش علیه طمع (۵) – راز بقاء آن یک درصد
  + فیلم اخطار نهایی (اخطار افزایش سپرده) Margin Call
  http://www.bartarbin.ir/post/2518

  محمد خاتمی: بنده نمی‌گویم در انتخابات ۸۸ تقلب شده است + فیلم
  http://www.bartarbin.ir/post/2523

  دانلود سریال عمر (دوبله فارسی)
  http://www.bartarbin.ir/post/2513

  سانسور از این تابلوتر؟! + عکس
  http://www.bartarbin.ir/post/2496

 3. سلام
  لینک و لوگو شما در وبلاگ من قرار گرفت
  اگر دوست داشتید لینک و لوگو منو در وب خودتون قرار بدید
  یاعلی… (F)

  http://isaar-shahadat.blogfa.com/