تاريخ انتشار : 1 فوریه 2014 تعداد بازديد : 2789

 سینما سلام!


ای خدا بیامرزد پدر نمی دانم سعدی یا حافظ را که فرمود هنر نزد ایرانیان است و بس، و درود بر ما که برای هنر خون می دهیم، بازار گیشه ها شلوغ بود و روز طرح سینما سلام.

طرحی که هدیه‌ای بود برای ایجاد فرهنگ سینما رفتن که در این روز، فیلم هایی که بر پرده سینما بودند به طور رایگان نمایش داده شد و مسئولان اظهار امیدواری کردند که این کار باعث آشتی مردم با سینما شود.

63318-190141-1391160822

صف عجیبی بود و پس از ورود به سالن سینما به دوستم که تخصصی در سینما نداشت و به پیشنهاد من به دیدن این فیلم آمده بود گفتم؛

“خوب از همین اول دقت کن، فیلمش پیچیده است”

یک ربع از فیلم گذشت،دوستم عینکش را با دقت صاف نگه داشته بود و محو تماشای فیلم بود، نیم ساعت گذشت کمی سرم را خاراندم با زیر نگاهی دیدم دوستم هنوز غرق در فیلم است. ۴۵ دقیقه گذشت و حواسم به جای فیلم به فوج فوج خانواده هایی رفت که با اشتیاق تمام از سینما خارج می شدند و حتی حاضر نبودند این فیلم رایگان را هم ببینند!

یک ساعت گذشت که از ته سالن سینما پیر مردی فریاد زد “بابا یه چیز به درد بخور بزار حوصله مون سر رفت”

یک ساعت و نیم گذشت و فیلم در کمال ناباوری تمام شد، ۵ دقیقه همینطور خیره بر پرده سینما ماتم برده بود که صداهای مردم می آمد که؛

“وا ما که اصلاً نفهمیدیم چی شد؟”

“خوب که چی؟ یعنی چه؟”

“بریم به این بندگان خدا بگیم الکی تو صف واینسند”

بیرون از سینما، دوستم با تبسمی به من سرش را به آسمان کرد و گفت: ” آسمان زرد کم عمق، فیلمش پیچیده بود! “

خودم را از تنگ و تا نینداختم و گفتم “آره پیچیده بود. بهت که از همون اول گفتم خوب دقت کن.”

بنده خدا برای اینکه از فیلم هیچی نفهمیده بود و می خواست آبروداری کند گفت ” آره از اینکه پیشنهادت رو قبول کردم پشیمون نیستم، فیلم خوبی بود، پیچیده بود!”

اما با خود گفتم بابا پیچیده باشد اما نه در اندازه ای که آدم هیچ چیز نفهمد! و برای این فیلم چه بسیار کسانی که زخمی و خونی شدند و خدا را شکر که نمردن، چون اصلاً ارزشش را نداشت، واقعاً ما وقتی سینما دوستان مشتاقی داریم که حاضرند خود را برای چنین فیلم هایی به خاک و خون بکشند باید غبطه بخوریم و بیشتر از آن، برای اینکه فیلم خوب نداریم بایستی خدا را به شدت سپاسگزار باشیم چرا که میزان تلفات سینمایمان از تلفات سوانح راهنمایی و رانندگی بیشتر می شد.

63318-190145-1391160822

فیلم آسمان زرد کم عمق را تنها به احترام کارهای قبلی آقای بهرام توکلی دیدم، اما در سینما شاهد چیزی بودم که در بالا روایت کردم، حتی بعد اصلاً تمایل نداشتم بروم نقد این فیلم را مطالعه کنم، واقعا ما برای که فیلم می سازیم؟  آیا واقعا درد مردم، تفکرات فرویدی است؟ آیا واقعا ما برای مردم خودمان فیلم می سازیم؟

خدا خیر بدهد پارسی‌نژاد مدیر سینما «عصر جدید» را که گفت: “مردم با سینما قهر نکرده‌اند و فیلم خوب نیست که به سینماها نمی‌آیند. پس ممکن است پنجشنبه که به سینماها مراجعه کنند ناامیدتر هم شوند. “

و من این ناامیدی را در چهره ی مردم دیدم.


 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. آقایی گفت:

  سلام
  اگر با تبادل لینک موافق بودید تشریف بیاورید
  http://tahaquran.ir
  یاعلی

 2. سلام وبلاگ زیبایی دارید
  به ما هم سربزنید
  درصورت تبادل لینک کد کوگوی ما رادروبلاگ خود قرار دهید وما رالینک کنید وخبر دهید شما رالینک کنیم
  کد لوگو:

  التماس دعا ی شهادت
  اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

 3. رضا گفت:

  سلام
  جالب بود.
  اگر مایل به تبادل لینک هستید اطلاع دهید.