تاريخ انتشار : 2 فوریه 2014 تعداد بازديد : 3586

 سه روحانی مشهور در زندان کمیته مشترک


فعالیت‌های انقلابی آیت‌الله خامنه‌ای از مشهد و تهران تا ایرانشهر

آیت‌الله سیدعلی‌ خامنه‌ای در ۱۲ خرداد ۱۳۴۲ و هنگامی که فقط ۲۴ سال داشت، بر اثر تبلیغ و افشاگری علیه رژیم سفاک پهلوی دستگیر و زندانی شد. پس از آزادی، فعالیت‌های سیاسی و مذهبی خود را ادامه داد که به علت افشاگری علیه رفراندوم دروغین شاه و سیاست‌های آمریکایی رژیم پهلوی، بار دیگر در بهمن‌ماه سال ۱۳۴۲ در کرمان دستگیر و پس از انتقال به تهران در سلول انفرادی در زندان قزل‌قلعه زندانی و اهانت‌ها و شکنجه‌های بسیاری را تحمل کرد.

khameneei

در پی آزادی از مرحله دوم دستگیری، کلاس‌های تفسیر و حدیث و اندیشه اسلامی را در مشهد و تهران دایر کرد که با استقبال کم نظیر جوانان پرشور و انقلابی مواجه شد که به علت همین فعالیت‌ها، ساواک به تعقیب او پرداخت. در این مرحله وی به زندگی مخفی روی آورد، ولی در سال ۱۳۴۶ دستگیر و زندانی شد.

این دستگیری‌ها و زندان‌‌ها تأثیری در اراده مصصم او نداشت و همچنان به مبارزه ادامه می‌داد تا اینکه در سال ۱۳۴۹ برای چهارمین بار از سوی ساواک دستگیر و زندانی شد. ایشان که هدف نهایی خود و مبارزان را محو ظلم و ستم و نابودی رژیم پهلوی می‌دید، هر روز با ابعاد گسترده‌تر به مبارزات ادامه می‌داد، به همین علت برای پنجمین بار در سال ۱۳۵۰ از سوی ساواک دستگیر و بازداشت شد.

آیت‌الله خامنه‌ای پس از رهایی از بند ساواک، بین سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۳ کلاس‌های تفسیر و ایدئولوژی را در سه مسجد در مشهد مقدس تشکیل داد که باعث جذب هزاران جوان مشتاق و علاقه‌مند به این کلاس‌ها و آشنایی آنها با تفکرات اصیل اسلامی شد. درس نهج‌البلاغه ایشان از شور و حال خاصی برخوردار بود و جزوه‌های آن با نام “پرتوی از نهج‌البلاغه” تکثیر می‌شد.

 سرانجام این فعالیت‌های مستمر و پیگیر سبب شد که ساواک مشهد در دی ماه ۱۳۵۳ با هجوم به خانه ایشان، برای ششمین بار وی را دستگیر و به کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک و شهربانی تهران منتقل کند و در سلول انفرادی زندانی کرد و به مدت هشت ماه (پاییز سال ۱۳۵۴) شدیدترین و بی‌رحمانه‌ترین شکنجه‌ها را بر وی اعمال کرد. ایشان درباره سختی‌های این دستگیری می‌فرماید: فقط برای آنان که آن شرایط را دیده‌اند، قابل فهم است.

ایشان پس از آزادی بار دیگر به مشهد بازگشت و همان برنامه‌ها و تلاش‌های علمی، تحقیقی و انقلابی را ادامه داد. در اواخر سال ۱۳۵۶ برای هفتمین بار از سوی ساواک دستگیر و به تبعید در شهرستان ایرانشهر محکوم شد که با اوج‌گیری مبارزات انقلابی مردم مسلمان ایران در اواسط سال ۱۳۵۷ آزاد شد و به مشهد بازگشت. در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) ایشان به عضویت شورای انقلاب درآمد.

 آیت‌الله پس از پیروزی انقلاب اسلامی در موقعیت‌های پایه‌گذاری حزب جمهوری اسلامی به اتفاق همرزمان خود همچون شهید بهشتی، شهید باهنر و …، سرپرستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸، امام جمعه تهران و نماینده امام در شورای عالی دفاع در سال ۱۳۵۹، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۵۸، دو دوره رئیس جمهوری و … و سرانجام پس از رحلت امام خمینی(ره) با پذیرفتن رهبری نظام اسلامی جلوه‌ای دیگر از کارآمدی مدیریت اسلامی را به نمایش گذاشتند.

آیت‌الله قاضی طباطبایی سه بار زندانی و یک بار به عراق تبعید شد

آیت‌الله سید محمد قاضی طباطبایی در سال ۱۲۹۱ شمسی در تبریز متولد شد. پس از فراگیری دروس مقدماتی حوزه، در سال ۱۳۱۹ عازم حوزه علمیه قم شد، طی ده سال اقامت در قم از محضر آیات عظام حجت کوه‌کمره‌ای، صدرالدین صدر، محمدرضا گلپایگانی و امام خمینی بهره‌مند شد.

ghazi

در ادامه تلاش‌های علمی و معنوی خود عازم نجف اشرف شد. پس از سه سال اقامت در نجف و بهره‌گیری از محضر بزرگان آن دیار به تبریز مراجعت کرد، با آغاز نهضت امام خمینی وی یکی از پیشگامان مبارزه در آذربایجان بود. طی دوران مبارزه مجموعاً سه بار زندانی شد. یک بار نیز به مدت ۸ ماه به عراق تبعید شد. بافت کرمان و زنجان تبعیدگاه‌های بعدی وی بود. با پیروزی انقلاب اسلامی طی حکمی از سوی امام خمینی به عنوان نماینده تام‌الاختیار ایشان و امام جمعه تبریز منصوب شد. شهید قاضی در دهم آبان ۱۳۵۸ هدف گلوله ی یکی از عناصر گروهک فرقان قرار گرفت و به شهادت رسید.

آیت‌الله دستغیب پس از حادثه ۱۷ شهریور زندانی شد

آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب در سال ۱۲۹۲ شمسی در شیراز به دنیا آمد. دروس مقدماتی و سطح را در زادگاهش فرا گرفت و برای ادامه تحصیل، در سال ۱۳۱۴ راهی نجف اشرف شد. پس از بهره‌گیری از محضر درس آیات عظام سیدابوالحسن اصفهانی، شیخ کاظم شیرازی و میرزا علی‌آقا قاضی در سن ۲۴ سالگی به درجه اجتهاد نائل آمد. سپس به شیراز بازگشت و در مسجد جامع عتیق شیراز به اقامه جماعت و نشر احکام الهی پرداخت.

dastgheib

با آغاز نهضت امام خمینی یکی از پیشگامان مبارزه در استان فارس بود. او دو بار در سال‌های ۴۲ و ۴۳ دستگیر و در بازداشتگاه قزل قلعه تهران زندانی شد. در آستانه انقلاب اسلامی، دو روز پس از فاجعه ۱۷ شهریور ۱۳۵۷، مأمورین ساواک شبانه به منزل وی هجوم برده و او را در حالی که بیمار بود، بازداشت و روانه زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری کردند. وی پس از تحمل چهل روز بازداشت و بازجویی‌های طاقت‌فرسا، از زندان آزاد و در میان استقبال پر شور مردم به شیراز بازگشت. پس از پیروزی انقلاب، به عضویت مجلس بررسی نهایی قانون اساسی درآمد و نمایندگی امام در استان فارس و امام جمعه شیراز را بر عهده داشت.

سرانجام آیت‌الله دستغیب در روز جمعه ۲۰ آذر ۱۳۶۰ هنگام عزیمت به مصلای نماز جمعه، به دست یکی از عناصر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به شهادت رسید.


منبع: خبرگزاری فارس

ویرایش و انتخاب: www.nasr19.ir
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)