تاريخ انتشار : 3 فوریه 2014 تعداد بازديد : 2698

 سه روحانی بین المللی در زندان کمیته مشترک


دانشگاه و مسجد، اسحله مبارزات انقلابی شهید مفتح

شهید حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مفتح در سال ۱۳۰۷ در خانواده‌ای روحانی در همدان متولد شد. در شانزده سالگی راهی حوزه علمیه قم شد و با حضور در محضر درس اساتید بزرگی همچون آیات عظام بروجردی، امام خمینی، گلپایگانی، علامه طباطبایی و محقق داماد مدارج علمی را طی کرد. وی ضمن دستیابی به مدارج بالای علوم اسلامی، در سال ۱۳۴۴ موفق به اخذ دکتری (PH.D) در رشته معقول از دانشکده الهیات شد،‌ شهید مفتح همزمان با اشتغال به تدریس در حوزه و دانشگاه، به مبارزات خود با رژیم طاغوت نیز ادامه می‌داد و در مکان‌های فرهنگی-مذهبی از جمله مسجد دانشگاه تهران، مسجد الجواد(ع)، مسجد جاوید و مسجد قبا همراه با شهید مطهری، شهید بهشتی و … به روشنگری نسل جوان می‌‌پرداخت.

mofateh

وی ضمن مبارزه فرهنگی با استعمارگران، سعی خود را بر اتحاد میان دانشجویان و طلاب (وحدت حوزه و دانشگاه) معطوف کرده بود. به دنبال این مبارزات بود که ساواک وی را در سوم آذرماه ۱۳۵۳ دستگیر و به کمیته مشترک ضد خرابکاری منتقل کرد، بار دیگر در ۱۷ شهریور ۱۳۵۷، مأموران ساواک او را دستگیر و روانه بازداشتگاه کمیته مشترک کردند.

 دکتر مفتح با استقرار در مسجد قبا، سفرهای خود را به کشورهای اسلامی آغاز کرد، او در سفری که به مصر داشت، ضمن بازدید از دانشگاه الازهر، از دو شخصیت متخصص و استاد برجسته اقتصاد اسلامی دانشگاه الازهر دعوت کرد به ایران آمده، در سالگرد تأسیس صندوق قرض‌الحسنه مسجد قبا سخنرانی کنند، اما پس از بازگشت ایشان از سفر، ساواک از اجرای آن برنامه جلوگیری کردند.

در همین سال‌ها یک کشیش معروف آمریکایی که از گروه مسیحیان ضدجنگ ویتنام بود، برای بررسی وضع ایران و تماس با مخالفان رژیم به تهران آمد، این شخص با بسیاری از رجال سیاسی و مذهبی تماس گرفت و با آن‌ها گفت‌وگو کرد، از جمله مصاحبه‌ای با شهید مفتح در کتابخانه مسجد قبا بود که در آن، اوضاع توأم با اختناق ساواک بسیار شجاعانه و با صراحت بیان شد، وی در آن مصاحبه، قاطعانه و به دور از هراس موقعیت انقلاب اسلامی و ضدیت با رژیم پهلوی را اعلام کرد.

حضور «عبدالفتاح عبدالمقصود» -از چهره‌های علمی و دانشمندان سنی مصری که ارادت قلبی به اهل بیت(ع) داشت- در ایران با دعوت شهید مفتح صورت گرفت، در واقع وی با دعوت از چهره‌های علمی جهان اسلام و زمینه‌چینی برای ملاقات‌های آنان با علما و روحانیون حوزه و دانشگاه، می‌خواست تعاملات فکری و علمی حوزویان و دانشگاهیان را گسترش دهد، بنابراین وقتی عبدالمقصود به ایران آمد، در منزل حسین مهدیان در نزدیکی مسجد قبا اقامت کرد و این منزل، پایگاه دیدارهای علمی و فکری علمای قم و تهران شد.

سرانجام آیت‌الله مفتح در ۲۷ آذر ماه سال ۱۳۵۸ هنگام ورود به دانشکده الهیات، مورد هدف رگبار عناصر مزدور گروهک فرقان قرار گرفت و به شهادت رسید.

فعالیت‌های مؤثر آیت‌الله بهشتی ساواک را حساس کرد

آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی در سال ۱۳۰۷ شمسی در اصفهان به دنیا آمد، پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه، برای فراگیری علوم حوزوی راهی قم شد، او با بهره‌گیری از محضر آیات عظام محمدتقی خوانساری، حجت‌ کوه‌کمره‌ای، امام خمینی و علامه طباطبایی به درجه اجتهاد نائل آمد. همزمان موفق به اخذ درجه دکتری در رشته فلسفه شد.

beheshti

با آغاز نهضت امام خمینی نقش اساسی در امر سازماندهی نهضت داشت. وی در عرصه‌های فرهنگی نیز گام‌های مؤثری برداشت از جمله مرکز اسلامی هامبورگ آلمان با همت والای وی تأسیس شد، به دنبال اطلاع ساواک از گستره فعالیت‌های شهید بهشتی، در هفده فروردین سال ۵۴ توسط مأموران کمیته مشترک ضد خرابکاری دستگیر و زندانی شد.

مأموران کمیته پس از شکنجه و بازجویی به دلیل عدم دستیابی به مطلب مهمی از وی، او را آزاد کردند، در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی نیز یک بار دیگر در چهاردهم دی ماه سال ۵۷ توسط مأموران کمیته مشترک دستگیر و زندانی شد، در آستانه پیروزی انقلاب به عضویت شورای انقلاب درآمد، با پیروزی انقلاب در مجلس بررسی نهایی قانون اساسی عضویت یافت و نایب رئیس آن مجلس شد، سپس به حکم امام خمینی ریاست دیوان عالی کشور،‌ عالی‌ترین منصب در قوه قضائیه را عهده‌دار شد. به دنبال تأسیس حزب جمهوری اسلامی، وی به دبیرکلی این حزب برگزیده شد.

 سرانجام بهشتی امت در هفتم تیر ۱۳۶۰ توسط سازمان تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) به شهادت رسید.

 تدبیری که شهید هاشمی‌نژاد در ۲۲ بهمن سال ۵۷ اتخاذ کرد

شهید حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد در سال ۱۳۱۱ در بهشهر متولد شد، وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی در سن چهارده سالگی برای فراگیری علوم اسلامی به حوزه علمیه آیت‌الله کوهستانی رفت و پس از چهار سال کسب فیض از محضر آن عالم بزرگ برای ادامه تحصیل راهی حوزه علمیه قم شد.

وی در قم در درس خارج فقه و اصول بزرگانی چون آیات بروجردی، امام خمینی، علامه طباطبایی و شهید محمد صدوقی حضور یافت، در سال ۱۳۴۰ ساکن مشهد مقدس شد و به تدریس فقه و اصول پرداخت. وی با تشکیل جلسات و سخنرانی‌های جذاب تبلیغی نبرد خویش را با رژیم ستمشاهی آغاز کرد. برای نخستین بار در شب پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ دستگیر شد و به مدت ۴۱ روز در زندان موقت شهربانی (همین مکان) در بازداشت به سر برد. در سال ۱۳۵۱ از سوی ساواک ممنوع‌المنبر شد، ولی او مخفیانه به فعالیت‌های خود ادامه داد.

hasheminezhad

در سال ۱۳۵۴ در پی اعتراض به ضرب و شتم و کشتار طلاب و روحانیان قم و برپایی تظاهرات، دستگیر و به دو سال حبس محکوم شد. در سال ۱۳۵۶ پس از آزادی، به علت از سرگیری مبارزات علیه رژیم، بار دیگر دستگیر و زندانی شد. پس از آزادی، مأموران ساواک بارها با مواد منفجره قصد ترور او را داشتند که موفق نشدند.

در بیست و دوم بهمن ۱۳۵۷ فرصت‌طلبان برای جمع‌آوری اسلحه قصد تعرض به پادگان و لشکر ۷۷ خراسان را داشتند که هاشمی‌نژاد در حفظ نظم شهر و پادگان، نقش بسزایی داشت، وی به اتفاق آیت‌الله واعظ طبسی توانست پادگان مشهد و لشکر ۷۷ خراسان را از دستبرد افراد فرصت‌طلب دور نگه دارد و مشهد را از ایجاد فتنه‌ای جدید حفظ کند. این شهید بزرگوار در سال ۱۳۵۸ به دو کشور لیبی و سوریه و در سال ۱۳۵۹ به کشورهای ژاپن و بنگلادش سفر کرد تا پیام‌رسان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد.

حضور هاشمی‌نژاد در مجلس خبرگان قانون اساسی و همچنین دبیرکلی حزب جمهوری اسلامی در مشهد، گوشه دیگری از خدمات آن شهید بزرگوار بود، وی در هفتم مهر ۱۳۶۰ به دست گروهک منافقین (سازمان مجاهدین خلق) ترور شد و به فیض شهادت رسید و پیکر مطهرش پس از تشییعی باشکوه در دارالزهد حرم مطهر امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.


منبع: خبرگزاری فارس

ویرایش و انتخاب: www.nasr19.ir 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)