تاريخ انتشار : 7 ژانویه 2014 تعداد بازديد : 2607

 ۲۱) کوه‌ها، میخ‌های زمین


کوه ها میخ های زمین

۲۱) کوه‌ها، میخ‌های زمین

قرآن بارها از کوه‌ها به عنوان میخ‌هایی نام می‌برد که بر زمین کوبیده شده‌اند تا آن را از لرزش و فروپاشی باز دارند. نقش کوه‌ها در این مسئله، از اسراری است که هنوز به خوبی کشف نشده است. وَالْجِبَالَ أَوْتَاداً (نبأ/ ۷)؛ و کوه‏ها را میخ‏هایى.وَأَلْقى‏ فِی الْأَرْضِ رَوَاسِیَ أَن تَمِیدَ بِکُمْ (نحل/۱۵٫ در آیات متعددی، از کوه‌ها با تعبیر رواسی یاد شده است)؛ و در زمین، [کوه‏هاى‏] استوارى افکند، [مبادا] که شما را بلرزاند.

دیدگاه مفسران

برخی از صاحب نظران، با اشاره به نقش کوه‌ها در جلوگیری از لرزش و فروپاشی زمین، معرفی کوه‌ها به عنوان میخ‌های زمین را اعجازی علمی می‌دانند (ابوالعینین، من الاعجاز العلمی فی القرآن الکریم، ج۲، ص۱۶۰؛ معرفت، التمهید فی علوم القرآن، ج ۶، ص ۱۵۵؛ اعجاز قرآن از نظر علوم امروزی، ص ۱۸۷)؛ چرا که کوه‌ها همچون میخ، اجزای زمین را به هم متصل کرده‌اند و مانع فروپاشی آن هنگام حرکت می‌شوند.

بررسی و نقد

اگر از نظر علمی ثابت شود که کوه‌ها مانع از هم پاشیدگی و قطعه قطعه شدن زمین در اثر حرکت آن می شوند، می‌توان گفت این آیات علاوه بر بیان نقش کوه‌ها، به حرکت زمین نیز اشاره دارند؛ چرا که آیه کوه‌ها را به عنوان محافظانی در برابر آثار سوء حرکت زمین معرفی می‌کند که همچون میخ‌هایی بر بدنه زمین کوبیده شده‌اند. زمین نوعی حرکت در پوسته جامد خویش دارد که به حرکت قارّه‌ایمشهور است. در صورتی که نقش کوه‌ها در حفاظت از زمین دربرابر آثار سوء این نوع حرکت به اثبات برسد، می‌توان آیه را اشاره به این حرکت زمین نیز دانست و آن را معجزه‌ای علمی شمرد.


منبع : مجله قرآن و علم شماره ۷

ویرایش و انتخاب : www.nasr19.ir

ویژه نامه نجوم در قرآن

 

 

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. Toni J. Serrano گفت:

    نميدونم چي بگم.از بس اين تم قشنگه.فقط ميتونم صلوات بفرستم.سرآمد همه تم هاي اين سايته،واقعا ممنون.