تاريخ انتشار : 31 جولای 2013 تعداد بازديد : 5428

 کشورها چگونه اداره می شوند؟


امروزه بیش از ۱۹۶ کشور در جهان وجود دارند و هر کدام برای اداره ی خود، اگر چه دارای قانون جداگانه ای می باشند، اما قانون بسیاری از آنها تقلید محض از دیگران بوده است و جمعاً می توان گفت بیش از ۵ و یا ۶ سیستم قانون اساسی بر کشورهای جهان حاکم نیست.

حقوق، اساس کشور داری است و قانون و قانون اساسی زیر مجموعه ی بسیار کوچکی از حقوق اساسی و سپس مبحث کلان حقوق است.

برای داشتن روابط سالم در هر سطحی و در هر جنسی باید افراد و سازمان ها در ابتدا از حقوق متقابل خود، آگاه و سپس به آنها عمل کنند و این گونه است که می توان شاهد برقراری روابط منظم و کاملاً صحیح بود. البته کاملاً صحیح در صورتی که این حقوق درست تعریف شده باشند که لازمه ی آن نیز تعریف حقوق توسط کسی است که شناخت کاملی بر همه ی اجزای جامعه داشته باشد.

barabar

پس از افزایش دخالت های مردم در حکومت و کشور داری از قرن هجدهم به بعد لزوم آشنایی با حقوق و خصوصاً یکی از زیر شاخه های آن یعنی «حقوق اساسی» بیشتر احساس شد.

در علم، حقوق اساسی به سه بخش تقسیم می شود:

۱- حقوق اختصاصی ( بحث درباره ی تشکیلات و سازمان های سیاسی یک کشور خاص )

۲-حقوق عمومی ( آشنایی با مفاهیم و مبانی ای همچون دولت، حکومت و… )

۳-حقوق تطبیقی ( مقایسه قوانین کشورها با یکدیگر )

اولین بار در ایران واژه ی «حقوق اساسی» از زبان منصور السلطنه، در سال ۱۳۲۷ و در کتابش با نام «حقوق اساسی یا اصول مشروطیت» مطرح شد که البته معنای واژه حقوق اساسی او بیشتر به قوانینی برای مشروط کردن قدرت شاه اشاره می کرد.

تدریس حقوق اساسی در جهان ابتدا از دانشگاه های ایتالیا آغاز و در ایران نیز پس از انقلاب مشروطیت در مدرسه ی عالی سیاسی انجام شد و دکتر قاسم زاده (۱۲۶۷-۱۳۳۸) نویسنده ی اولین کتاب در این زمینه نیز با نام «حقوق اساسی» پدر علم حقوق اساسی ایران لقب گرفت.

مهم ترین منبع حقوق اساسی، قانون اساسی است، قانونی اساسی ای که اولین ثمره اش در ایران در سال ۱۲۸۵ شمسی و در مشروط شدن سلطنت بود، ثمره ای که کام ملت ایران را شیرین نکرد، چرا که در طول عمر ۷۰ ساله اش بارها دستخوش آفت تغییرات و تفسیرات ناخوشایند شاهان و مستبدین قرار گرفت. تا اینکه در نهایت با انقلاب سال ۱۳۵۷ نهالی تازه سر از خاک در آورد. نهالی که با مشکلات و خطرات متفاوتی رو به رو بود، نهالی که قطعاً دانستن سرگذشتش برای هر ایرانی جالب و واجب خواهد بود.

انشاءالله ادامه خواهد داشت…
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. فاطمه مجیدی گفت:

    :-O

  2. mirza گفت:

    انشاءالله ادامه خواهد داشت… دو سال گذشت پس کی؟