تاريخ انتشار : 12 می 2013 تعداد بازديد : 3205

 مقدمه (ویژه نامه نگهبان قانون)


اصل‏ نود و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران :

” شوراي‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبري‏، رياست‏ جمهوري‏، مجلس‏ شوراي‏ اسلامي‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومي‏ و همه‏ پرسي‏ را بر عهده‏ دارد. “

” شورای نگهبان ” ، دو کلمه کوچکی که جزئی از اصول ۱۷۷ گانه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و در یک مورد بسیار مورد توجه بیشتری نسبت به همتایانش از اصول قانون اساسی قرار گرفته و همچون اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سمت و سوی این توجهات در جهت تخریب و سیاه نمایی اش بوده تا در جهت روشنگری و ماهیت شناسی و صد البته که در روزهای منتهی به انتخابات، علی الخصوص انتخابات ریاست جمهوری، بر آتش این القائات و شبهه افکنی ها بیشتر دمیده می شود.

شورای نگهبان چیست؟ چه ساز و کاری دارد؟ وظایف و اختیاراتش چیست؟ نظارت استصوابی یعنی چه؟ اعضای آن چه کسانی هستند؟ چه مقامی اعضاء را انتخاب می کند؟ نمونه بین المللی نیز دارد؟ یکی از نمادهای دیکتاتوری است یا نهادی دموکراسی؟ انتخابات را محدود می کند؟ انتخابات را مهندسی می کند؟ مهندسی انتخابات یعنی چه؟ ملاک و معیار تأیید صلاحیت چیست؟ چگونه بر انتخابات نظارت دارد؟ و …

پرسشهایی از این دست و یا متشابه آن، بارها و بارها و با نیات و اهداف گوناگون بیان شده و هرچند که عموماً با پاسخهایی روشن و آشکار مواجه گردیده، اما هر بار و خصوصاً در بزنگاه هایی همچون انتخابات، با ادبیات و متد جدیدی بیان می شوند. شبهاتی که همیشه حول محورهایی خاص دور می زنند ولی با گذشت زمان به نحو ویژه ای بازسازی شده و با ویرایشی جدید، القائات مورد نظر به اصطلاح دموکراسی طلبان را در ذهنیت مخاطبان ایجاد می نماید.

پایگاه اینترنتی نصر۱۹ در جهت روشنگری و شفاف سازی بحث حاضر، اقدام به انتشار پرسشها و پاسخهایی صریح، روشن، مستدل و منطقی نموده است. و در این رهگذر از منابع و مأخذی مطمئن و به روز استفاده کرده که به شرح زیر خدمت مخاطبان گرامی نصر۱۹ معرفی خواهد شد.

– بررسى فقهى – حقوق شوراى نگهبان، فرج الله هدايت نيا، مركز نشر پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامى، ۱۳۸۰٫

– حقوق اساسى جمهورى اسلامى ايران، مرتضى مرندى، نشر معارف، ۱۳۸۲٫

– نظارت و نهادهاى نظارتى، محسن ملك افضلى اردكانى، نشر سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامى، ۱۳۸۲٫

– نظارت استصوابى، عباس نيكزاد، نشر دفتر انقلاب و بازرسى انتخابات استان قم، ۱۳۸۰٫

– پرسش‏ها و پاسخ‏ها، محمدتقى مصباح يزدى، انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(قدس سره)، ۱۳۸۱ .

– پایگاه اینترنتی اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به آدرس www.porseman.org

– پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) به آدرس  www.khamenei.ir

– پورتال شورای نگهبان قانون اساسی به آدرس www.shora-gc.ir

1

 

 

 

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)