تاريخ انتشار : 19 می 2013 تعداد بازديد : 2385

 ما انتظار داریم


اصل‏ يكصد و پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

" رئيس‏ جمهور بايد از ميان‏ رجال‏ مذهبي‏ و سياسي‏ كه‏ واجد شرايط زير باشند انتخاب‏ گردد:

ايرانی الاصل، تابع ايران‏، مدير و مدبر، دارايی حسن‏ سابقه‏ و امانت‏ و تقوی‏، مؤمن‏ و معتقد به‏ مبانی‏ جمهوري اسلامی‏ ايران‏ و مذهب‏ رسمی كشور "

در شرایط ذکر شده ذیل اصل ۱۱۵ ، مواردی وجود دارد که مصداق مشخصی برای آن در قانون اساسی ذکر نشده است، همچون رجل سیاسی و مذهبی یا اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی. اما در قوانین دیگر و نیز روند جاری در شورای محترم نگهبان همه این شرایط دارای مصادیقی روشن است. به طور مثال برای تشخیص شرط مدیریت و تدبر، سابقه اجرایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بهترین آیتم است و یا حسن سابقه از کارنامه کاری نامزد انتخابات قابل استخراج می باشد.

حال مصادیق اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور ( شیعه دوازده امامی ) چیست؟
آیا می توان شرایط فوق را به شخص یا اشخاصی نسبت داد که در مقابل قانون اساسی جبهه گیری کرده یا می کنند؟ یا اصل ولایت فقیه را زیر سوال می برند؟ یا برای اعتراضات خود نسبت به بهانه ای پوچ همچون تقلب در انتخابات از راه های غیر قانونی استفاده کردند؟

آیا می توان اشخاصی را که در فتنه ۸۸ -که عمود خیمه نظام اسلامی را نشانه رفته بود- سکوت کردند و مرز بندی مشخصی با فتنه گران انجام ندادند را واجد شرایط فوق الذکر بدانیم؟ و بسیار فجیع تر برای آنها که خود یا نزدیکانشان، همراه و یاور فتنه گران بودند. البته گفتنی است که برای داعیه داران تقلب در انتخابات و اطرافیانشان، شرکت در انتخاباتی دیگر با همان ساز و کار قبلی، بزرگترین عذر خواهی ( بخوانید غلط کردیم ) است، اما آیا حالا می تواند زمان مناسبی باشد؟

ما انتظار داریم، همه ما از شورای نگهبان انتظار داریم تا به مر قانون عمل نماید و البته که پس از هر تأیید و رد صلاحیتی، سوالات بیشماری پیش می آید و امیدواریم جواب سوالات را در برهه ای کوتاه بگیریم نه مانند انتخابات گذشته که سوالاتی به وجود آورد که هنوز پاسخ روشنی برای آن نداریم. مثلاً کسانی تایید صلاحیت شدند که اوج مدیریت و تدبرشان ریاست مجلس ششم شورای اسلامی بود با آن حالت اسف بار، حال آنکه اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی داشتند یا خیر، پیشکش.

آزمونی بزرگ ترتیب داده شده است. آزمونی برای همه جریان های موجود حتی مخالفین. آزمونی که از شورای نگهبان گرفته تا مردم، از کاندیدا ها گرفته تا مجریان انتخابات و از اصولگرا تا اصلاح طلب، همه در پیشگاه خدای متعال در آن شرکت خواهیم کرد و امیدواریم که سربلند از آن بیرون آییم.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. ماهم انتظار داریم.. گفت:

    حد اقل کسی که اشاره کردید ریس مجلس بود متاسفانه این سری کسی تایید صلاحیت شد که حتی در انتخابات مجلس از مردم شهر خود نیز نتوانسته بود رای بگیرد تنها مسولتی که درکارنامه خود داشت ریس گروه مذاکره کننده ایران بود که در ان هم نمره قابل قبولی نگرفته بود.ودر مقابل شخصیتی که که ضمن هشت سال ریاست جمهوری موفق ریس مجلس و…رد صلاحیت شد …(سوالات زیاده اگه پاسخ گویی پیداکردید سوالات ماهم بپرسید)