تاريخ انتشار : 6 فوریه 2013 تعداد بازديد : 6775

 ۴۴ روز، ايران و ساختن دوباره دنيا


دوربین‌هایم را چک می‌کنم. بارها پیش آمده که مثل هر عکاس دیگری در تاریخ، بدون اینکه فیلمی داخل دوربینم گذاشته باشم عکس‌هایی پیاپی گرفته‌ام. بیش از یکبار این اشتباه را مرتکب شده‌ام. این بار دیگر جایی برای اشتباه نخواهد بود. دکمه عقب روی هر کدام از دوربین‌ها را چک می‌کنم. بعد با توجه به حدسی که از میزان نور موجود اتاق دارم، نور دوربین را تنظیم می‌کنم. به جواد سر تکان می‌دهم که آماده‌ام. در باز می‌شود. داخل اتاق بسیار ساکت است و همه‌چیز شکفت‌انگیز است، بیرون سر و صداست و شلوغی و داد و فریاد؛ صدها فرد آرزومند در بیرون همدیگر را هل می‌دهند و سر و صدا می‌کنند. اما در اینجا پنجره شیشه‌ای مشرف به حیاط، بسته است و اوضاع طوری است که انگار دارم به صفحه تلویزیونی نگاه می‌کنم که صدای آن را بسته‌اند. به داخل که می‌روم یک روحانی را می‌بینم که با یک سینی برای برداشتن فنجان خالی چای آیت‌الله خمینی به سمت وی می‌رود. آیت‌الله در حالی که به دیوار تکیه داده است، روی زمین و در فاصله ۸ فوت از من نشسته است. از نزدیک که او را می‌بیینم اولین چیزی که به آن می‌اندیشم این است که چقدر شبیه همان چیزی است که تصور می‌کردم. آیت‌الله خمینی درست مانند تصاویرش بود. دو تا عکس می‌گیرم و سپس به سمت گوشه دیگر اتاق می‌روم. آیت‌الله خونسرد و آرام است و با صدایی نرم با روحانیونی که در کنارش هستند، صحبت می‌کند.

دیوید بارنت از جمله عکاسانی بود که در زمان وقوع انقلاب اسلامی در ایران حضور داشت و تصاویر جالبی را از لحظه‌های مختلف انقلاب ثبت کرد. متن فوق بخشی از خاطرات دیوید بارنت است كه با سابقه ۴ دهه فعاليت در عرصه عكاسي خبري جوايزي را اعم از ورد پرس فوتو و رابرت كاپا كسب كرده است. اين عكاس خبري كه به عنوان مؤسس آژانس عكس كانتكت پرس نيز شناخته مي‌شود، به‌تازگي عكس‌هاي خود را با محوريت ۳۰ سال انقلاب اسلامي ايران در سال ۱۳۵۷، با نام” ۴۴  روز، ايران و ساختن دوباره دنيا منتشر كرده است. 

۴۴ روز، ایران و ساختن دوباره دنیا

بارنت در این کتاب شرح داده که چگونه پلیس شاه وی را بعد از آنکه از خرابه‌های یکی از خانه‌هایی که ساواک از آن برای اتاق شکنجه استفاده می کرده، دستگیر کرده است. وی همچنین خاطراتش از لحظه عکس‌برداری از ژنرال تقی لطیفی، رییس آجودانی ژاندارمری، شرح داده است.

هنگامی که روزنامه تایم در سال ۱۹۷۹ امام خمینی را به عنوان شخصیّت برگزیده سال انتخاب کرد عکسی را برای روی جلدش انتخاب کرد که بارنت آن را گرفته بود. او در یک مصاحبه این عکس را به خاطر نیرویی که در چهره امام بدون هیچ تلاشی وجود داشت، مهم دانسته بود.

پورتره امام خمینی

بارنت به تازگي به عنوان يكي از ۱۰۰ فرد مهم دنياي عكاسي شناخته شده است و از معدود عكاساني است كه موفق به عكاسي از رييس جمهوران آمريكا از دوره كندي تا اوباما شده است. اين كتاب توسط موسسه نشنال جئوگرافي منتشر شده. عکس‌های فوق‌العاده این خبرنگار که در مدت ۴۴ روزه حضورش در بحبوحه انقلاب اسلامی ایران گرفته شده، عمدتاً در مجله انگلیسی تایم آن زمان به چاپ می‌رسید. این عکاس آمریکایی در یک مصاحبه سفر به ایران برای گرفتن عکس از حوادث انقلاب را به منزله بلیط سفر به ماجراجویی دانسته. یکی از موفقیت‌های بزرگ بارنت که در آن زمان تنها ۳۳ سال سن داشت این بود که توانست اولین عکس را از لحظه ورود موفقیّت‌آمیز امام به ایران بگیرد.

ورود امام به میهن

بارنت پس از چند روز عکسبرداری از امام خمینی از میان ازدحام جمعیّت، توانست وارد منزل امام شود و از داخل خانه و از نزدیک از وی عکس بگیرد.

امام خمینی (ره)

در ادامه می توانید تعدادی از عکسهای این عکاس آمریکایی را مشاهده کنید .

تظاهرات‌کنندگان مخالف شاه در میدان 24 اسفند

تظاهرات‌کنندگان مخالف شاه در میدان ۲۴ اسفند بعد از تیراندازی ارتش (جمعه ۸ دی ۱۳۵۷)

عزاداران در بهشت‌زهرای تهران

عزاداران در بهشت‌زهرای تهران پس از کشتار روز قبل رژیم شاه در میدان ۲۴ اسفند (شنبه ۹ دی ۱۳۵۷)

بهشت‌زهرای تهران

بهشت‌زهرای تهران، یک روز پس از کشتار مردم در میدان ۲۴ اسفند (شنبه ۹ دی ۱۳۵۷)

شاه در کاخ نیاوران

شاه در کاخ نیاوران در مراسم معارفه کابینه شاهپور بختیار (شنبه ۱۶ دی ۱۳۵۷)

سربازان به تظاهرات‌کنندگان می‌پیوندند

در یک تظاهرات، سربازان به تظاهرات‌کنندگان می‌پیوندند (شنبه ۲۳ دی ۱۳۵۷)

بعد از تیراندازی ارتش

معترضان رژیم شاهنشاهی در میدان ۲۴ اسفند، بعد از تیراندازی ارتش (یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۵۷)

اجساد تعدادی از کشته شدگان

اجساد تعدادی از کشته شدگان در تظاهرات ضد رژیم شاه (یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۵۷)

دستگیری ژنرال تقی لطیفی

دستگیری ژنرال تقی لطیفی در میدان ۲۴ اسفند (دوشنبه، ۹ بهمن ۱۳۵۷)

مردم منتظر ورود امام خمینی

مردم منتظر ورود امام خمینی به ایران هستند، بالگردهای ارتش در آسمان تهران (پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۵۷)

طرفداران آیت‌الله خمینی

طرفداران آیت‌الله خمینی در مدرسه رفاه جمع شده‌اند و تلاش می‌کنند او را ببینند (جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۵۷)

رهبر ایران در جمع طرفدارانش

رهبر ایران در جمع طرفدارانش در مدرسه رفاه (جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۵۷)
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)