تاريخ انتشار : 13 نوامبر 2012 تعداد بازديد : 2726

 شبیه‌سازی جنگ آینده ایران


 بازی ” جنگ نفت ؛ حملات ایران ” که از جمله بازی‌های استراتژیک است ، تلاش می‌کند تا جنگ احتمالی آینده ایران را شبیه‌سازی کند ؛ این بازی در شماره دوم ” مجله جنگ مدرن ” معرفی شده است.

موضوع بازی از این قرار است که ” انتخابات سال ۲۰۱۴ عراق بسیار تعیین‌کننده ، همچنین آغشته به تنش‌های فرقه‌ای و خشونت سیاسی بوده است . در حالی که حزب برنده العراقیه ‌از حمایت‌های مشترک شیعیان و سنی‌ها الهام گرفته بود ، اما بسیاری از شیعیان به حزب الدعوه ، شورای انقلاب اسلامی عراق و یا جریان صدر رأی داده‌اند ؛ بنابراین نخست‌وزیر ایاد العلاوی برای دستیابی به اکثریت مجلس شدیداً به حمایت کردها وابسته شده که البته به عصبانیت بیشتر احزاب شیعه مخالف منجر شده و روابط وی با ایران نیز دچار تنش فزاینده‌ای است ؛ زیرا تهران نگران تلاش‌های دولت جدید برای تقویت روابط خود با آمریکاست.

روی جلد مجله جنگ مدرن

 در حدود یک سال پس از انتخابات و بر اثر ترور یک روحانی سرشناس شیعه توسط افراد مسلح ناشناخته در شهر نجف ، سیاست‌ها بی‌ثبات دولت عراق وارد شرایط بحرانی می‌شوند ؛ همچنین در حالی که طرفین همدیگر را به دست داشتن در این جنایت متهم می‌کنند تظاهرات خیابانی خشونت‌آمیز جنوب کشور را فرا می‌گیرد . با پیوستن شبه‌نظامیان جریان صدر و شورای عالی انقلاب عراق به نیروهای امنیتی شورشی به منظور نبرد با نیروهای وفادار به دولت عراق ، جنگ کشور را فرا می‌گیرد . ایران وزن سیاسی خود را در حمایت از مخالفان بکار گرفته و برای آنها سلاح و پول تهیه می‌کند.

واشنگتن به درخواست حکومت اقلیم کردستان به سرعت نیروهای خود را عازم اربیل عراق می‌کند تا بدین ترتیب از نفوذ بیشتر ایران بکاهد اما حرکت مذکور در ایران به عنوان یک اقدام تحریک‌آمیز قلمداد می‌شود . در ۱۷ آگوست ۲۰۱۵ ، رهبر ایران طی سخنرانی روز قدس اعلام می‌کند که ایران نمی‌تواند و نمی‌خواهد اجازه دهد کشور برادر عراق بار دیگر در چنگال استکبار شیطانی و دست‌نشانده‌های آن بیفتد . روز بعد ، حکومت مشروط مردمی انقلاب اسلامی عراق در بصره اعلام وجود می‌کند . این گروه خواستار یک خیزش مردمی علیه دولت نخست‌وزیر العلاوی و حمایت از انقلاب اسلامی مردمی در عراق می‌شود.

چند ساعت بعد ، اولین واحدهای رزمی ایران از مرز عراق رد می‌شوند و بدین ترتیب برای چهارمین بار طی چهار دهه اخیر منطقه خلیج فارس دچار جنگ می‌شود و بدین ترتیب ” جنگ نفت ؛ حملات ایران ” مندرج در شماره دوم ” مجله جنگ مدرن” آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش بخش‌هایی از ساختار این بازی که برای ۲۸ روز طراحی شده به این شکل است:

این بازی متشکل از یک نقشه در اندازه ۲۲×۳۴ اینچ ، ۲۲۸ کارت نشانگر نیروها و یک دستورالعمل ۱۶ صفحه‌ای است . این بازی نسخه‌ای بروز رسانی شده و توسعه‌یافته از بازی کلاسیک “جنگ نفت” است که توسط شرکت انتشارات شبیه‌سازی در دهه ۱۹۷۰ چاپ می‌شد . اگرچه تفاوت زیادی در نحوه اجرای این بازی‌ها ( بالاخص در حوزه قدرت هوایی و هوابرد / لجستیک ) وجود دارد اما به میزان زیادی دارای حال و هوای همان بازی‌های قدیمی دهه هفتاد است.

بازی با تعیین وفاداری نیروهای نظامی و واحدهای شبه‌نظامی عراقی آغاز می‌شود . آیا آنها در کنار دولت خواهند ایستاد یا به انقلاب تحت حمایت ایران خواهند پیوست ؟

در منطقه بغداد ، به سمت غرب و در منطقه کردستان به سمت شمال ، بخش اعظمی از نیروها به شورش نخواهند پیوست . در جنوب ، انقلاب طرفداران بیشتری داشته است و بسیاری از شبه‌نظامیان به طرف ایران سرازیر شده‌اند…..

یک تحلیل‌گر غربی نیز در مورد این بازی می‌نویسد : “جنگ نفت ؛ حملات ایران ” یک بازنمایی بسیار کلی از محیط استراتژیک آتی ارائه می‌کند که اجرای بازی آن نیز بسیار آسان است . ما اصلاً ادعا نمی‌کنیم در این بازی جزئیات نظامی بسیار دقیق و باریک‌بینانه ، برای مثال ، ” حمله خلیج ” ( ویرایش سوم ،  ۱۹۹۰) یا هدف‌گیری‌های هوایی پیچیده ” حمله خلیج ” ( ۲۰۱۰ ) لحاظ شده است.

مدل‌سازی ساده اما کارآمد قدرت هوایی بدین صورت بوده است که با پیشرفت بازی قدرت تحرک و کارآیی رزمی واحدهای ایرانی کاهش می‌یابند . در همین حین به بازیگر آمریکا / ائتلاف نیز اجازه داده شده تا در هر دور یک حمله هوایی علیه مجموعه‌ای از واحدهای دشمن انجام دهد.

قواعد پشتیبانی نیز بسیار ساده است . به جای هر نوع الزامی برای ردیابی خطوط پشتیبانی به سوی منابع پشتیبانی ، به ترکیبی از محدودیت‌های جغرافیایی ( برای ائتلاف ) و کنترل گلوگاه‌های نقل و انتقال کلیدی ( برای ایران ) اتکا شده است . برای نمایش فرماندهی ، کنترل ، اطلاعات ، انعطاف و قابلیت مانور برتر نیروهای آمریکایی ، به واحدهای آمریکایی اجازه داده شده تا ناحیه‌های تحت کنترل دشمن را نادیده گرفته و با آزادی در اطراف آنها مانور دهند . علاوه بر این ، واحدهای آمریکایی می‌توانند در هر زمانی از بازی وارد عمل شوند…….

 

نقشه بازی

 ” جنگ مدرن ” ، نشریه همراه این بازی ، دارای مطالب زیر است:

 یک شرح کوتاه در مورد بازی ، مقاله پیش‌زمینه در مورد ایران و موازنه نظامی در خلیج فارس و مقالاتی نامربوط در مورد نبرد ” پایگاه پشتیبانی توپخانه‌ای مری ” ( طی جنگ ویتنام ) ، آرایش رزمی اسرائیل در ” نبرد مزرعه چینی ” ( طی جنگ اعراب و اسرائیل در سال  ۱۹۷۳ ) و نیز مطالبی برای معرفی برخی تسلیحات…..


منبع : سایت مشرق
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)