تاريخ انتشار : 16 اکتبر 2012 تعداد بازديد : 5971

 لطفا عروس خانوم نرود گل بچیند!


بسم رب الغفور

زمان مناسب برای تشکیل خانواده به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی توان وقت خاصی را برای ازدواج به طور قطعی  تعیین کرد.اگر دختری خواستگار مناسب ندارد یا پسری همسر دلخواه خود را پیدا نکرده بهتر است ازدواج را به تاخییر بیاندازد.

در اینجا صرف نظر از عوامل دیگر در مورد سن مناسب بحث می شود که همان آغاز دوره جوانی است.”سن جوانی سنی است که برای تشکیل خانواده بسیار مناسب است و متاسفانه تقلید کورکورانه از فرهنگ غربی از دوران گذشته بعضا این عادت غلط را در میان خانواده های ایرانی به وجود آورده است که فکر می کنند باید این سن ازدواج به تاخییر بیفتد و دیر هنگام ازدواج کنند،در حالی که در اسلام اینطور نیست.در اسلام سن ازدواج هر چه به دوران آغاز جوانی نزدیک تر باشد مطلوبتر است.”۱

برای آنان هم که بیشتر به دانشمندان غربی اطمینان میکنند باید گفت که ویلیام جیمز دورانت فلسفه‌دان، تاریخ‌نگار و نویسنده بزرگ آمریکایی است می نویسد اگر ازدواج در سالهای طبیعی انجام شود، بیماریهای روانی و انحرافات ج ن س ی که زندگی معاصر را لکهدار کرده است، به نصف کاهش خواهد یافت.

و اما مزایای ازدواج در آغاز جوانی از منظر اسلام

www.nasr19.ir

۱-آیا می خواهید دینتان حفظ شود؟

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم فرمودند:هر که ازدواج کند نصف دینش را بازیافته و درباره سن پایین تر فرمودند:هر کس در ابتدای سنین جوانی ازدواج کند،شیطان فریاد میکشد،هیهات!هیهات!دو سوم دین خود را از شر من حفظ کرد/با ارزیابی این دو حدیث مشخص میشود هر چه سن ازدواج به دوران بلوغ نزدیک تر باشد دین فرد بهتر حفظ خواهد شد؟

۲-آیا می خواهید به نیمی از سعادت دست پیدا کنید؟

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله فرمودند هر کس ازدواج کند نیمی از سعادت به او رسیده است.

۳،۴،۵-آیا می خواهید در اخلاق، ارزاق و جوانمردیتان  تاثیرات نیکو اعمال شود؟

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله وسلم فرمودند:مردان مجرد را زن دهید تا خدا اخلاقشان را نیکو،ارزاقشان را وسیع و جوانمردی شان را زیاد فرماید.در حقیقت اگر پدر و مادر نگران رفتار نامناسب فرزندانشان هستند باید نسبت به ازدواج آنها تلاش کنندواقعیت دیگر این است که سطح مادی زندگی جوانی که ازدواج می کند رشد چشمگیری خواهد یافت.

۶-آیا میخواهید در جلوگیری از مفاسد اجتماعی نقش داشته باشید و خود نیز دچار آفت نشوید؟

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله وسلم فرمودند:بدترین شما افراد ازدواج نکرده هستند و باز فرمودند:جوان ها! هر کدام قدرت دارید،زن بگیرید تا چشمتان کمتر به دنبال زن ها بدود و دامنتان پاک تر بماند. این روایات نشانه فراهعم بودن زمینه فساد در افرا مجرد است.

۷-آیا میخواهید خدا برایتان پارتی بازی دربیاورد؟!

امام صادق علیه السلام فرمودند:دو رکعت نماز متأهل برتر از هفتاد رکعت نماز مجرد است. این روایت نشانگر ارزش یافتن عمل در پیشگاه خداوند از طریق زدواج می باشد و محرومیت اختیاری از ازدواج به معنای محرومیت از تقرب به خداست.

۸-آیا میخواهید به خدا اطمینان و به حرف او عمل کنید؟

خداوند در سوره نور و در آیه ۳۲ فرموده اند”و مردان و زنان بی همسر را همسر دهید،و همچنین غلامان و کنیزانی را که صلاحیت ازدواج دارند، و اگر نیازمند و فقیر باشند خدا به کرم و لطف خود توانگرشان خواهد ساخت. خدا رحمتش وسیع و نامتناهی و به احوال بندگان آگاه است.”

۹-آیا می خواهید از این همه مزیت برخوردا شوید؟ پس:

قال رسول الله صل الله علیه و آله: النكاح سنتی فمن رغب عن سنتي فليس مني

مبارک و پر ثبات باشه انشاالله…


۱-بیانات امام خامنه ای
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. دوست گفت:

  سلام
  من دوست دارم ازدواج کنم اما وقتی می بینم توی جیبم و حساب بانکیم به زور ۲۰۰ هزارتومان هست و هیچ شغلی هم ندارم همچنین دانشجو هم هستم

  به نظرتون ازدواج برای من خریت محض نیست ، برخی از دوستانم وضع خیلی بهتر از من دارند اما اونها هم ریسک نمی کنند ، مخارج به قدری زیاده که کمر شکنه بخصوص توی وضع اقتصادی الان

  پس فعلا خانوما برند گل بچینند تا بعد
  ببینیم چی میشه

  • عبد النقی گفت:

   بسم الله الرحمن لرحیم
   سلام پر طراوت باشید:آیا میخواهید به خدا اطمینان داشته باشید؟”و مردان و زنان بی همسر را همسر دهید،و همچنین غلامان و کنیزانی را که صلاحیت ازدواج دارند، و اگر نیازمند باشند خدا به کرم و لطف خود توانگرشان خواهد ساخت. خدا رحمتش وسیع و نامتناهی و به احوال بندگان آگاه است”
   و من یتوکل علی الله فهو حسبه…
   در پناه حق تعالی پیروز و فرخنده باشید

 2. محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید واقعا کسی که به بزرگیه خدا و رسوندن رزق و روزی ایمان داشته باشه از بزرگترین مشکلات زندگی نمیترسه چون خداش اونقدر بزرگه که ترسی از مشکلات نداره

 3. ناشناس گفت:

  من خیلی دلم می خواد طیق گفته پیامبر ازدواج کنم و تشکیل خانواده بدم اما گناه من چیه که تمایلی به جنس مخالف ندارم منم دلم میخواد یه زندگی نرمال داشته باشم امثال من باید این آرزو رو به گور ببریم یا هر په زودتر بمیریم

  • عبد النقی گفت:

   بسمه تعالی
   با سلام و آرزوی موفقیت، نظر به وجوب پاسخ کارشناسانه به دیدگاه شما قسمتی از پاسخ سایت پرسمان؛
   “مي تواند با مراجعه به يك روانشناس مجرب به درمان خود بپردازد و اين اختلال درمان پذير مي باشد.اما اين سخن که بايد در انزوا و تنهايي زندگي كنيد، نيز كلام كاملي نمي باشد، چرا كه تمام زندگي انسان در تعامل با همسر نمي باشد كه اگر فردي توان اختيار كردن همسر را نداشت، پس بايد در تنهايي و انزوا به سر ببرد، فعاليت هاي علمي، تفريحات گوناگون، داشتن دوستان متعدد، كار، … ”
   امید است هرچه زودتر نسبت به رجوع و جست و جو و درمان به وسیله متخصص اقدام فرمایید.
   در پناه حق/یا علی مدد