تاريخ انتشار : 8 اکتبر 2012 تعداد بازديد : 4431

 تنگه هرمز،تنگه ترمز!


ذو الجلال و الاکرام

تنگه هرمز و یا یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان، آبراهی  است که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند میدهد و دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست و شلوغی آن نیز ناشی از تکاپوی نفت کش هایی است که روزانه حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام را از دل صندوقچه عظیمی به نام خلیج فارس بیرون میکشند.

خلیج فارسی که حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌ شده نفت و گاز دنیا را به خود اختصاص داده است و تنها کلید رسیدن به آن، عبور از  تنگه هرمز است و این خود مهم ترین دلیلی است که بار سنگین نقش کلیدی تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا را بر دوش این گلوگاه استراتیژیک میگذارد.

گلوگاه استراتیژکی که یشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است و قوس آن نیز به طرف  فلات ایران قرار دارد و از همه مهمتر مسیر رفت کشتی های آن، در حوزه سواحل ایران و مسیر قابل کشتیرانی آن تنها حدود ۳ کیلومتر است!

۳ کیلومتری که خطرش هنگامی مشخص میشود که بدانید عرض آن تقریبا برابرمیشود با  برد یک گلوله تفنگ ژ۳!

و این خطر زمانی خطرناک تر میشود که در این محدوده هر شناوری و در هر زمانی که وارد خلیج فارس شود از طریق سیستم های شنود،یگان های شناور،هواپیماهای بدون سر نشین،و سامانه های راداری رصد و شناسایی میشود

محدوده ای که ادامه حیات مسافران آن تنها به فشردن یا نفشردن کلید یکی از انبوه سامانه های موشکی ساحل به دریا و خیل ملخی شناورهای تندرو موشکی دریا به دریا وابسته است

موشک هایی که برد آن ها کمی بیشتر از گلوله ژ۳  است یعنی چیزی حدود حداقل ۱۷۰ کیلومتر!

این شد که اینجا مختصرا مرور اجمالی بر موشک هایی می کنیم که قطعا تمام داشته های جمهوری اسلامی ایران نیست و معرفی ما بقی آن ها می ماند برای روز نبرد!

 

/موشک نور

نور یک موشک ضد کشتی کروز با برد ۱۷۰ کیلومتر است.برد مناسب و موئثر،هوشمند بودن،دقت بسیار بالا در رهگیری هدف و قدرت انهدام چشمگیر از ویژگی های مهم موشک نور است.این موشک قابلیت شلیک از روی لانچرهای ساحلی،شناور ها و انواع وسایل پروازی را دارد.

//موشک نصر

موشک نصر از نوع موشک کروز با قابلیت انهدام شناورهای سه هزار تنی و در کلاس موشک های کوتاه برد می باشد که در حال حاضر قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناور ها را دارد و در آینده نزدیک امکان شلیک از بالگرد و زیر دریایی نیز به قابلیت های تاکتیکی آن اضافه می شود.

www.nasr19.ir

///موشک قادر

موشک قادر به عنوان یکی از جدیدترین موشک های کروز دریایی می تواند اهداف مهم دریایی از جمله کشتی های غول پیکر را در فاصله ۲۰۰ کیلومتری مورد هدف قرار دهد.این موشک هم از پرتابگرهای ساحلی،هم از شناورها و هم از وسایل پروازی قابل پرتاب است که در صورت پرتاب از هواپیما،برد این موشک به میزان زیادی افزایش می یابد.

www.nasr19.ir

////موشک کوثر

موشک کروز کوثر می تواند در سه وضعیت ساحل به دریا،دریا به دریا و هوا به دریا به سمت هدف شلیک شود.این موشک در دو نوع رادرای و تلویزیونی طراحی شده است که نوع تلویزیونی آن قابل ردیابی نیست.

/////موشک ظفر

موشک ظفر یک موشک کروز ضد کشتی،کوتاه برد و راداری است که قابلیت نصب بر روی انواع شناورهای سبک و تندرو را دارد،وزن کم با توان بالای ضد جنگ الکترونیک و قدرت تخریب فوق العاده،از جمله ویژگی های سامانه موشکی کروز ظفر است.

//////موشک خلیج فارس

موشک هوشمند و بالستیک خلیج فارس  با سوخت جامد،یک موشک مافوق صوت و کشتی زن با برد ۳۰۰ کیلومتر بوده و تفاوت آن با موشک های قبلی این است که دیگر موشک ها عمدتا با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می کنند اما موشک خلیج فارس با سرعتی ما فوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می تواند هر گونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد.

///////موشک تندر

موشک تندر در کلاس موشک های بالستیک به عنوان یکی از موشک های کوتاه برد می تواند از عمق خاک کشور،شناور های دشمن در تنگه هرمز را مورد حمله قرار ده.استفاده از موشک تندر در کنار دیگر موشک بالستیک دریایی ایران یعنی خلیج فارس می تواند احتمال اصبت به هدف را بسیار بالا ببرد.

////////موشک صاعقه

صاعقه از جمله موشک های مهم دریایی است که به صورت کوروز عمل کرده و می تواند انواع اهداف دریایی از جمله ناو های جنگی را در فاصله بیش از ۳۰۰ کیلومتری مورد هدف قرار دهد.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. داریوش بخشی گفت:

    خدا قوت