تاريخ انتشار : 14 آگوست 2012 تعداد بازديد : 4065

 چند نکته خوش بو!!!


بسم الله الرحمن الرحیم

مشک ، عود ، غالیله ، عنبر ، گیاهان کاست و سدر عطرهایی بودند که همیشه بر بدن مطهر پیامبر گرامی اسلام معطر می شدند ، ایشان بیشتر از آنکه برای خوراکی و طعام خرج کنند در راه عطریات خرج می کردند . آراستگی ، خوش بویی و خوش رویی حرف اول را در مؤمن می زند چرا که مؤمن به منزله نشان اسلام است و برای همین ، اسلام در این حیطه تأکید فراوانی دارد ، از جمله در مقوله عطر تنها همین بس که خرید عطر تنها چیزی است که اسراف در آن معنا ندارد !

” آنچه در راه عطریات خرج کنی ، اسراف نیست ” _امام صادق علیه السلام

زمانی که ابن سینا روش استخراج روغن از گل به وسیله تقطیر را ابداع نمود ، تنها یک حق انتخاب بود و آن بوی گل رز و اما اکنون که دیگر  از بوی نفت و دود گرفته تا بوی ترش لیمو و بوی مخصوص چوب صندل و بوی شیرین زنبق و بنفشه و در نهایت تا بی نهایت عطر تولید شده است حق انتخاب زیاد است و انتخاب دشوار !

حال برای اینکه در این آشفته بازار عطر گم نشوید و هم دست فروشندگان متقلب را از پشت ببندید تا رو دست نخورید توصیه میکنیم این چند نکته عطری را جدی بگیرید!

پیش خرید

۱- عطر ، اجتماعی است، یعنی صرف خودتان نیست و دیگران هم از آن فیض می برند . پس حداقل به خاطر حفظ جان اطرافیان عزیزتان هم که شده از خرید عطر از دستفروش ها صرف نظر کنید! مکانی را که برای خرید عطر انتخاب می کنید از انتخاب خود عطر مهم تر است چرا که سلامتی خود و دوستانتان را تضمین می کند .

۲- حتما لازم نیست سراغ مغازه هایی بروید که شیشه های رنگارنگ عطر هایشان را در ویترین قطار کرده اند و قیمتشان هم کمر قطار را شکسته است شما تنها با مراجعه به عطر فروشی های گرمی می توانید عصاره همه ی آن عطر های رنگارنگ معروف گران قیمت را پیدا کنید .

۳- قبل از اینکه پایتان را به مغازه عطر فروشی بگذارید باید تصمیم گرفته باشید که چه بوی عطری می خواهید ; ترش ، شیرین ، تلخ یا گرم و خنک ؟! دلیلش هم این است که بینی شما ظرفیت سنجیدن  بیش از ۳ بوی عطر را ندارد . توصیه ی ما این است :

اگر پوست روشنی دارید

از عطرهایی با رایحه گل استفاده کنید . بوهایی خنک ، تلخ و ترش

اگر پوست گندمی دارید

از عطرهایی با رایحه شرقی استفاده کنید . بو هایی گرم و شیرین

در خرید

۱- حالا که مغازه را انتخاب کرده اید بهتر است صبح اول صبح برای خرید شال و کلاه کنید چون تشخیص بو در صبح آسانتر است .

۲- حالا که وارد مغازه شدید بهتر است این حلقه را آویزه گوشتان کنید که اینجا قاعده ی ” هر چه بیشتر پول بدهی ، همانقدر آش میخوری ” خیلی صدق نمی کند چرا که بیشتر قیمت ها به شرکت سازنده اش بر می گردد و اینکه فلان ستاره های مشهور هالی وودی ، بالی وودی و خالی وودی از چه عطری استفاده می کنند. ماندگاری عطرها هم ربطی به قیمت ندارد اکثر عطرها حداقل ۳ و حداکثر۱۲  ساعت تاب مقاومت دارند!

۳-عطر های یکسان، بر روی پوست های متفاوت بوهای متفاوتی تولید می کنند پس برای امتحان بوی عطر انتخابی، آن را بر روی پوستتان امتحان کنید و چند دقیقه منتظر بمانید تا نتیجه آزمایش را ببویید! در ضمن یادتان باشد که عطر های اصیل سه لایه دارند و اولین بویی که به مشامتان میرسد فرار ترین بوی عطر است و به قول معروف لایه اول عطر که به سرعت محو میشود و بعد از آن لایه اصلی عطر یعنی  لایه دوم، با بویی متفاوت و ماندگاری بالا ظاهر می شود و در نهایت نیز لایه آخر و سوم، پس ملاک تصمیم گیریتان را بر روی بوی اول عطر قرار ندهید.

پس خرید

۱-حال که شیشه عطر را خریداری کردید اگر پولش از کیسه ی خلیفه نیست آن را در معرض آفتاب قرار ندهید و برای ثبات بیشتر ترکیباتش بهتر است آنها را در جعبه های شان نگه دارید.

۲-ماندگاری عطر به پوست شما نیز بستگی دارد هر چه چرب تر،بهتر! البته اگر پوستتان خشک است نگران نباشید اینجا می توانید از افزودنی های مجاز کمک بگیرید!، کمی کرم ساده کارساز است پوستتان که خوب چرب شد عطر را استفاده کنید.

۳-پخش شدن مناسب بوی عطر در فضا به قسمت هایی از بدن که شما به آن ها عطر میزنید بستگی دارد. عطر را روی جاهایی بزنید که نبض دارند مثل مچ دست،در فاصله ساعد و بازو،پشت زانو و کنار قوزک پا. این قسمت های بدن مثل پمپ گرما را مدام به عطر منتقل میکنند و منجر به پخش بوی آن در فضا میشوند البته مکان هایی نظیر پشت گوش و گردن نیز بسیار مهم و تاثیر گذار است.

یک نکته هم به عنوان اشانتیون!

عطرهایی را که بر روی پوستتان میزنید آنقدر نمالید تا به خورد پوستتان برود چرا که با این کار عطر را به اصطلاح کشته اید. و نکته بهداشتی اینکه حتما به روغن اسانس عطر های غلیظ گرمی کمی حلال(آب یا هر حلال دیگر) اضافه کنید تا رقیق شود، با اینکار خود را از حساسیت و جراحت پوستی و یا رنگی شدن لباس واکسینه کرده اید.

راه های تشخیص عطر های تقلبی

nasr19.ir

۱-عطر های اصیل باید شفاف و رقیق باشند. شیشه عطر را زیر نور بگیرید تا از عدم کدر بودن آن مطمئن شوید.همچنین همانطور که ذکر شد عطر های اصیل دارای ۳ لایه رایحه ای هستند اما عطر های تقلبی اصلا دارای لایه بندی نیستند.

۲-نوشته های روی شیشه عطر باید برجسته، پر رنگ و مرتب باشند. زیر شیشه عطر نباید جای سوراخ باشد، به طور کلی به یاد داشته باشید در شیشه ی عطر های اصیل، زیبایی و ظرافت حرف اول را میزند.شیشه عطر اصیل یکنواخت هست و از جنس های پلاستیکی و یا بی کیفیت نیست.

۳-اصولا بر روی عطهای اصیل  شاهد این عبارت نخواهید بود” … MADE IN ” و تنها نام کشور تولید کننده ذکر شده است. همچنین عطر های اصیل دارای بارکد هستند که بیشتر عطر های تقلبی فاقد آن هستند. به یاد داشته باشید عطر های اصیل درون جعبه هایی با چاپ عالی و روکش پلاستیکی شفاف و منظم و به همراه  کاغذ معرفی محصول قرار گرفته اند.

حال اگر عطری که قصد خرید آن را دارید این ویژگی ها را دارد که فبها ولی اگر ندارد با نگاهی معنا دار به فروشنده متقلب بفهمانید که خودت …

در پایان توصیه های عطری ما را جدی بگیرید، امیدوارم از این مطلب استفاده کافی و وافی رو برده باشید و فیض عظیمی رو نسیب خودتون و اجتماع بکنید.

دوستان عزیز صرف کردن چند ثانیه برای ثبت دیدگاه و نظر نه تنها در این سایت بلکه در کیله سایت ها و وبلاگ هایی که در آن نویسندگان  روز ها برای تحریر و گردآوری یک مطلب وقت صرف می کنند و به رایگان در اختیار شما قرار می دهند احترام شما به خودتان را نشان می دهد چرا که مطمئنا نظرات شما به بهبود کیفیت مطالب کمک شایانی می کند و نویسندگان را به نوشتن مطالب بیشتر مشتاق تر
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. شیرین گفت:

  اینکه نوشته اید عطرهای اصل نوشته made in را ندارند اشتباهه است چون خواهر من از انگلیس عطری بسیار گران آورده ۱۰۰% هم مطمئن است که عطر اورجیتال است و این نوشته را نیز دارد. پس این یک قانون نیست!

  • عبد النقی گفت:

   بسم الله الرحمن الرحیم
   اصولا بر روی عطهای اصیل شاهد این عبارت نخواهید بود” … MADE IN ”
   خب برخی مواقع افراد کار های غیر اصولی هم می کنند دیگه…

 2. alu گفت:

  merci ali bud (Y)

 3. WOLF گفت:

  😉 جالب بود

 4. مرجان گفت:

  لطفا به من كمك كنيد. استاندارد جهاني مصرف عطر؟