تاريخ انتشار : 3 آگوست 2012 تعداد بازديد : 2645

 پر شکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ


نیمه ماه رمضان الکریم برابر است با ولادت سبط نبی اکرم ، حسن بن علی (علیه السلام) . ضمن عرض تبریک و تهنیت ویژه از طرف مدیریت و نویسندگان نصر۱۹ خدمت شما مخاطبان گرامی ، برآن شدیم تا جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان با پیشوای دوم شیعیان ، کتابی ارزشمند و مفید را معرفی کنیم تا شاید پوشاننده قسمتی از ضعف و سستی ما در برابر شناخت اهل بیت عصمت و طهارت باشد .

صلح امام حسن (علیه السلام) یکی از مهمترین وقایع تاریخ تشیع است و به همین جهت مورخان اسلامى در مقاطع مختلف اقدام به تاریخ نگاری آن کرده اند . البته اکثر این کتب در طول تاریخ محو و نابود گشته و بجز آثاری کوتاه و ناقص – آن هم در بقیه کتب به عنوان منبع –  چیزی باقی نمانده است . کتاب صلح امام حسن (علیه السلام) که تالیف شیخ راضى آل‏ یاسین می باشد ، جزء کتاب های تاریخی است که بسیار محکم و از جهت اسناد و روایات مورد قبول علمای بزرگ تشیع واقع شده است و به روش تحلیل تاریخى صلح امام حسن (علیه السلام) را مورد بررسى قرار داده و از منابع تاریخى و حدیثى فریقین استفاده كرده و عصر امام حسن (علیه السلام) ، موقعیت ‏سیاسى ، انگیزه‏هاى صلح ، تحقیق و شرایط صلح امام حسن و قیام امام حسین را مقایسه نموده است.  متن عربی کتاب فوق در سال ۱۳۷۲ ه.ق منتشر شده است . این کتاب ارزشمند توسط امام خامنه ای (مدظله العالی) در اسفندماه ۱۳۴۸ خورشیدی به فارسی برگردانده شده و در سال ‏۱۳۴۹ در كتابخانه ملى به ثبت رسیده است . ایشان این کتاب را جامع ترین و مستدل ترین کتاب درباره صلح امام حسن (علیه السلام) معرفی می کنند و درباره انگیزه ترجمه این کتاب می فرمایند : پیش از این که به ترجمه این کتاب بپردازم مدت ها در فکر تهیه نوشته ای در تحلیل موضوع صلح امام حسن بودم و حتی پاره ای یادداشت های لازم را نیز گرد آورده بودم ، ولی سپس امتیازات فراوان این کتاب مرا از فکر نخستین باز داشت و به ترجمه این اثر ارزشمند وادار کرد .

کتاب در طی بخشهای مختلف خلاصه ای از وقایع تاریخی دوران امامت حضرت امام حسن (علیه السلام) و مقایسه بین شرایط امام حسن و امام حسین(ع) را ارائه می کند :

بخش اول : آشنایی با شخصیت و ویژگی های اخلاقی امام مجتبی (علیه السلام) .

بخش دوم : به موقعیت سیاسی آن زمان می پردازد و با عناوین پیش از بیعت ، بیعت ، کوفه در روزهای بیعت ، آغاز سرنوشت و … موقعیت و فضای سیاسی حاکم را ترسیم می نماید . مقایسه شرایط امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نیز به خوبی بیان شده است .

بخش سوم : انگیزه های صلح از نظر طرفین را بیان کرده و قرارداد صلح و بررسی فرازهای برجسته قرارداد را تبیین می کند .

و …

اینک فرازهای از کتاب :

” بسیارى از مردم معتقدند كه روح مناعت هاشمى كه همواره چون عقابى بلندپرواز ، قله‏هاى مرتفع را به زیر پر دارد ، با رفتار امام حسین(علیه السلام) متناسب‌تر است تا رفتار امام حسن(علیه السلام) . و این یك نگرش ابتدایى و سطحى و دور از عمق و دقت است . مام حسن(علیه السلام) نیز در دیگر موقعیت‌ها و صحنه‏هاى زندگیش همان هاشمى شكوهمند و بلند پروازى بود كه در افتخارات ، هم‌پا و همطراز پدر و برادر خود محسوب مى‏شد و این هر سه ، نمونه كامل و مثال عالى مصلحان تاریخ بودند . و آنگاه هر یك از ایشان جهادى و رسالتى و نقشى ، مخصوص خود داشت كه از اعماق شرایط موجود و اوضاع و احوال او سرچشمه مى‏گرفت و هر یك در جاى خود چه از لحاظ شكل جهاد و چه از لحاظ شكوه و مجد و چه از لحاظ پیگیرى حق از دست رفته مغصوب ، عملى مبتكرانه و بى‏سابقه بود . نوشیدن جام شهادت در موقعیت امام حسین(علیه السلام) و حفظ سرمایه زندگى به وسیله صلح در موقعیت امام حسن(علیه السلام) ، به عنوان دو نقشه و دو وسیله براى جاودان داشتن مكتب و محكوم ساختن خصم ، تنها راه‏حل‌هاى منطقى و عاقلانه‏اى بودند كه با توجه به مشكلات هر یك از دو موقعیت ، از انجام آنها گریزى نبود و جز آنها راه دیگرى وجود نداشت ، هر یك از این دو راه در ظرف خود ، برترین وسیله تقرب به خدا و امتثال فرمان او بود هر چند كه از لحاظ دنیوى چیزى جز محرومیت ‏به همراه نداشت ، و باز هر یك پیروزى حتمى و قاطعى بود كه در طى تاریخ جلوه خود را آشكار ساخت ، گرچه در حین وقوع جز محرومیت و از دست دادن قدرت ، مظهرى نداشت . این دو فداكارى : نثار كردن جان در ماجراى حسین و چشم‏پوشى از حكومت و قدرت در داستان حسن ، آخرین نقطه‏اى است كه رهبران مسلكى در نقش‌ها و رسالت‌هاى انسانى و مجاهدتبار خود بدان رسیده‏ اند . “
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)