تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 5446

 فصل ۵ : شرح مختصر سوره های ۲۵ تا ۳۰ قرآن


فصل ۵ : سوره های ۲۵ تا ۳۰

فرقان ، شعراء ، نمل ، قصص ، عنكبوت ، روم

۲۵- سوره فرقان

فرقان به معنى جدا كننده حق از باطل است . نام بيست و پنجمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است. موضوعات اين سوره شامل توحيد و خداشناسى ، ضعف منطق مشركان ، اشاره به آفرينش الهى و عظت او از جمله روشنايى آفتاب ، ظلمت و تاريكى شب ، باد و باران ، آفرينش آسمانها و زمين و خورشيد و ماه و حركت منظم آنها ، بيان صفات مؤمنين می باشد . اين سوره در مكه نازل شده و ۷۷ آيه دارد . در حديثى از پيامبر (ص) چنين آمده است : كسى كه سوره فرقان را بخواند (و به محتواى آن بينديشد و در اعتقاد و عمل از آن الهام گيرد) روز قيامت مبعوث مى شود در حالى كه در صف مؤ منان به رستاخيز است ، كسانى كه يقين داشتند كه قيامت فرا مى رسد و خداوند مردگان را به زندگى جديد باز مى گرداند .

۲۶- سوره شعراء

به معنى شاعران و كسانى كه شعر مى سرايند و نام بيست و ششمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه ۲۲۴ آن گرفته شده است كه درباره شاعران آياتى را بيان مى نمايد . موضوعات ديگر سوره داستان هفت تن از پيامبران الهى يعنى ابراهيم ، هود ، صالح ، لوط ، شعيب و حضرت موسى مى باشد . اين سوره در مکه نازل شده و ۲۲۷ آيه دارد . در حديثى از پيامبر اسلام (ص) در اهميت تلاوت اين سوره چنين مى خوانيم : كسى كه سوره شعرا را بخواند به عدد هر كسى كه نوح را تصديق و يا تكذيب كرده است ده حسنه براى او خواهد بود ، و همچنين هود شعيب ، و صالح ابراهيم ، و به عدد تمام كسانى كه تكذيب عيسى و تصديق محمد (ص) كرده اند .

۲۷- سوره نمل

به معنى مورچه است و نام بيست و هفتمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه ۱۸ آن گرفته شده و بخشی از موضوعات آن عبارتند از : معاد و حيات پس از مرگ ، داستان پنج تن از پيامبران الهى ، داستان حضرت سليمان و ملكه سبأ ، سخن گفتن پرنده اى با حضرت سليمان و سخن گفتن حشراتى چون موچه . اين سوره ۹۳ آيه دارد و در مكه نازل شده . در حديثی از امام صادق (ع) مى خوانيم : هر كس ‍ طواسين ثلاث (سوره شعراء و نمل و قصص كه همه با طس شروع شده اند) را در شب جمعه بخواند از اولياء الله خواهد بود ، و در جوار او و سايه لطف و حمايتش قرار مى گيرد .

۲۸- سوره قصص

به معنى داستان ها است و نام بيست و هشتمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه ۲۵ آن گرفته شده است . موضوعاتى كه در اين سوره به آنها پرداخته شده است : تاريخچه بنى اسرائيل ، داستان قارون . اين سوره در مكه نازل شد و ۸۸ آيه دارد . در حديثى از پيامبر اسلام (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره قصص را بخواند به تعداد هر يك از كسانى كه موسى را تصديق يا تكذيب كردند ده حسنه به او داده خواهد شد ، و فرشته اى در آسمانها و زمين نيست مگر اينكه روز قيامت گواهى بر صدق او مى دهد .

۲۹- سوره عنكبوت

نام حشره اى است و نام بيست و نهمين سوره قرآن مجيد كه از آيه ۴۱ آن گرفته شده است . پاره اى از موضوعات اين سوره عبارتند از : امتحان شدن انسانها ، وضعيت منافقان ، مبارزات پيامبران الهى ، توحيد و خداشناسى و نفى خدايان دروغين و ساختگى و ضعف و ناتوانى آنها . اين سوره ۶۹ آيه دارد و در مكه نازل شده است . حديثى از امام صادق (ع) روایت شده : هر كس سوره عنكبوت و روم را در ماه رمضان شب بيست و سوم تلاوت كند به خدا سوگند اهل بهشت است ، و من هيچكس را از اين مسائله استثناء نمى كنم ، و نمى ترسم كه خداوند در اين سوگند قاطع من گناهى بر من بنويسد ، و مسلماً اين دو سوره در پيشگاه خدا بسيار ارج دارد .

۳۰- سوره روم

سوره سى ام قرآن مجيد به نام روم نامگذارى شده است . روم در آيه شريفه دولت روم شرقى يعنى امپراطورى بيزانس است كه بر شام و فلسطين تسلط داشته در بعضى قبائل جزيرة العرب هم نفوذ و قدرتى به هم رسانيده بود . اكثر مفسرين برآنند كه چون روميان مغلوب پارسيان شدند مشركين شاد گرديدند و گفتند روميان كه اهل كتاب بودند مغلوب مجوسيان شدند همچنين عرب مشرك هم بر مسلمانان پيروز خواهد شد . از اين رو براى تسلى خاطر مسلمانان سوره روم نازل گرديد و در آن خبر غيبى پيروز شدن روميان ذكر شد . سوره روم در مكه نازل شده و ۶۰ آيه دارد . در حديثی از پيامبر (ص) چنين آمده : هر كس سوره روم را بخواند پاداشى معادل ده حسنه به تعداد هر فرشته اى كه در ميان آسمان و زمين تسبيح خدا مى گويد خواهد داشت و آنچه را در روز و شب از دست داده جبران خواهد كرد .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)