تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 7093

 فصل ۱۳ : شرح مختصر سوره های ۷۳ تا ۷۸ قرآن


فصل ۱۳ : سوره های ۷۳ تا ۷۸

مزمل ، مدثر ، قيامه ، إنسان ، مرسلات ، نبأ

۷۳- سوره مزمل

به معنى لحاف برخود بيچيده و نام هفتاد و سومين سوره قرآن مجيد است و نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . منظور از مزمل ، رسول خدا است . بعضى موضوعات اين سوره عبارتند از : پيامبر را به قيام شبانه براى عبادت و تلاوت قرآن دعوت مى كند و براى آمادگى براى پذيرش يك برنامه سنگين آماده مى سازد ، او را به صبر و شكيبائى و مقامت و مدارا با مخالفان در اين مقطع خاص دعوت مى كند ، بحثهائى پيرامون معاد و ارسال موسى بن عمران به سوى فرعون و سركشى و سپس عذاب دردناك او را بيان مى دارد ، دستورات شديدى را كه در آغاز سوره پيرامون قيام شبانه آمده است به خاطر گرفتاريهاى مسلمانان تخفيف مى دهد ، دعوت به تلاوت قرآن و خواندن نماز و دادن زكات و انفاق فى سبيل الله و استغفار مى نمايد . اين سوره در مكه نازل شده و ۲۰ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر گرامى اسلام (ص) آمده است : هر كس ‍ سوره مزمل را بخواند سختيها در دنيا و آخرت از او برداشته مى شود .

۷۴- سوره مدثر

به معناى يا رداء یا لباس بر خود پيچيده و منظور شخص پيامبر (ص) است ، و نام هفتاد و چهارمين سوره قرآن مى باشد و از آيه اول سوره گرفته شده است . موضوعات سوره : دعوت پيامبر (ص) به قيام و انذار و ابلاغ آشكار و صبر و استقامت در اين طريق ، اشاره به رستاخيز و صفات دوزخيان ، قسمتى از ويژگيهاى دوزخ توام با انذار كافران ، تاكيد بر امر رستاخيز از طريق سوگندهاى مكرر ، ارتباط سرنوشت هر انسانى با اعمال او ، قسمتى از ويژگيهاى بهشتيان و دوزخيان و سرنوشت هر كدام از آنها ، چگونگى فرار افراد جاهل و بيخبر و مغرور و خود خواه از حق . اين سوره در مكه نازل شده و ۵۶ آيه دارد . در حديث از امام باقر (ع) آمده است : كسى كه سوره مدثر را در نماز فريضه بخواند بر خداوند حق است كه او را همراه پيامبر (ص) و در جوار و درجه او قرار دهد و در زندگى دنيا بدبختى و رنج دامنش را هرگز نگيرد .

۷۵- سوره قيامه

به معنى رستاخيز و برانگيخته شدن انسانها ، و نام هفتاد و پنجمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . موضوعات سوره : مسائل مربوط به اشراط الساعة (حوادث عجيب و بسيار هول انگيزى كه در پايان اين جهان و آغاز قيامت روى مى دهد) ، مسائل مربوط به وضع حال نيكوكاران و بدكاران در آن روز ، مسائل مربوط به لحظات پر اضطراب مرگ و انتقال از اين جهان به جهان ديگر ، بحثهاى مربوط به هدف آفرينش انسان و رابطه آن با مسئله معاد . اين سوره در مکه نازل شده و ۴۰ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره قيامت را بخواند من و جبرئيل براى او در روز قيامت گواهى مى دهيم كه او ايمان به آن روز داشته و در آن روز صورتش از صورت ساير مردم درخشنده تر است .

۷۶- سوره انسان

نام هفتاد و ششمين سوره قرآن مى باشد . برای این سوره نامهای متعددی همچون دهر و هل اتی و انسان یاد کرده اند که تمامی آنها از کلمات اوائل سوره گرفته شده است . بعضى از موضوعات اين سوره آفرينش انسان و خلقت او از نطفه و سپس هدايت و آزادى اراده او ، سخن از پاداش ابرار و نيكان است كه شاءن نزول خاصى در مورد اهل بيت (عليهم السلام) دارد ، اهميت قرآن و طريق اجراى احكام آن و راه پرفراز و نشيب خودسازى ، سخن از حاكميت مشيت الهى (در عين مختار بودن انسان) . اين سوره در مدينه نازل شده و ۳۱ آيه دارد . در حديثى از امام باقر (ع) آمده :يكى از پاداشهاى كسى كه سوره هل اتى را در هر صبح پنجشنبه بخواند اين است كه در قيامت با پيغمبر اكرم (ص) خواهد بود .

۷۷- سوره مرسلات

به معنى فرستاده شدگان و نام هفتاد و هفتمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . موضوعات اين سوره عبارتند از : از قيامت و حوادث سنگين و سخت رستاخيز خبر مى دهد ، سرگذشت غم انگيز اقوام گنهكار پيشين ، گوشه اى از ويژگيهاى آفرينش انسان ، قسمتى از مواهب الهى در زمين ، قسمتهائى از عذاب تكذيب كنندگان را شرح مى دهد . اين سوره در مكه نازل شده و ۵۰ آيه دارد. در حديثى از پيامبر اكرم (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره مرسلات را بخواند نوشته مى شود كه او از مشركان نيست .

۷۸- سوره نبأ

به معنى خبر روز قيامت ، و نام هفتاد و هشتمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه دوم آن گرفته شده است . نام ديگر اين سوره عمّ يتسائلون مى باشد. موضوعات سوره : صحبت از حادثه بزرگ (نبا عظيم) يعنى روز قيامت ، بيان نمونه هايى از مظاهر قدرت خداوند در آسمان و زمين و زندگى انسانها ، قسمتى از نشانه هاى آغاز رستاخيز ، بیان گوشه اى از عذابهاى دردناك طغيانگران را ، بیان قسمتى از نعمتها و مواهب شوق انگيز بهشتى ، بیان عذاب قريب و ذكر سرنوشت غم انگيز كافران . اين سوره در مكه نازل شده و ۴۰ آيه دارد . در حديثى از رسول خدا (ص) نقل شده كه فرمودند : كسى كه آن را بخواند و حفظ كند حساب او در روز قيامت (چنان سريع انجام مى گيرد كه) به مقدار خواندن يك نماز خواهد بود .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)