تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 13947

 فصل ۱ : شرح مختصر سوره های ۱ تا ۶ قرآن


فصل ۱ : سوره های ۱ تا ۶

الفاتحه الکتاب ، بقره ، آل عمران ، نساء ، مائده ، أنعام

۱- الفاتحه الکتاب

اولين سوره قرآن است . نامهاى ديگری مانند حمد ، شفاء ، امّ الكتاب ، فاتحة القرآن ، شافيه ، وافيه ، كافيه ، كَنز و سبع مثانى داراست . داراى هفت آيه است و در مكّه نازل شده است . شامل حمد و ثناى خداست و از نيازهاى انسان سخن مى گويد . “رسول خدا به جابر ين عبداللّه فرمودند : اى جابر آيا نمى خواهى كه به تو بهترين سوره اى كه خداوند در كتابش نازل كرده است را بياموزم ؟ جابر گفت : آرى يا رسول اللّه پدر و مادرم فداى تو باد بياموز مرا . پس رسول خدا سوره حمد را به او آموخت سپس فرمود : اى جابر آيا نمى خواهى از آن به تو خبرى بدهم؟ گفت : آرى ، خبرى بده مادر و پدرم فداى تو باد . فرمود : سوره حمد شفايى است براى هر بيمارى جز مرگ”

۲- سوره بقره

دومين سوره قرآن مى باشد ، نام ديگراين سوره “فسطاط القرآن” است . اين سوره در مدينه نازل شده و ۲۸۶ آيه دارد و طولانى ترين سوره قرآن مى باشد .موضوعاتى كه در اين سوره مطرح شده بسيار متنوع است . برخى موضوعات سوره عبارتند از : توحيد و معاد همراه با داستان حضرت ابراهيم و زنده شدن مرغ ها ، اعجاز قرآن ، مباحث مفصل درباره يهود و منافقان ، تاريخ پيامبران بزرگ به ويژه حضرت ابراهيم و موسى و مباحثى در مورد انسان و نيز احكام مختلف اسلامى از جمله نماز ، روزه ، جهاد در راه خدا ، حج و تغيير قبله ، ازدواج ، احكام تجارت و دين ، ربا و قصاص و تحريم قسمتى از گوشتهاى حرام و قمار و شراب و بخشى از احكام وصيّت . نام اين سوره از آيه ۶۷ آن گرفته شده است. در فضيلت اين سوره روايات پر اهميتى در منابع اسلامى نقل شده است از جمله مرحوم طبرسى در مجمع البيان از پيامبر اكرم (ص) چنين نقل مى كند كه پرسيدند :كداميك از سوره هاى قرآن از همه برتر است ؟ فرمود : سوره بقره ، عرض كردند كدام آيه از آيات سوره بقره افضل است ؟ فرمود : آية الكرسى . افضليت اين سوره ظاهراً به خاطر جامعيت آنست ، و افضل بودن آية الكرسى به خاطر محتواى توحيدى خاص آن مى باشد .

۳- سوره آل عمران

نام سوّمين سوره قرآن مجيد است . عمران نام پدر حضرت مريم ، مادر عيسى است و نام اين سوره از آيه ۳۳ آن گرفته شده است . بخشی از موضوعات مطرح شده در اين سوره عبارتند از : ايمان و اسلام ، استقامت در راه گسترش اسلام ، مبارزه منطقى با يهود و نصارى و مشركان ، نفى عقايد باطل و مباحث و درسهاى تربيتى . اين سوره در مدينه نازل شده و ۲۰۰ آيه دارد. در حديثى از پيامبر اكرم (ص) مى خوانيم : هر كس سوره آل عمران را بخواند به تعداد آيات آن ، امانى بر پل دوزخ به او مى دهند .

۴- سوره نساء

به معنى زنان است و نام چهارمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده و در اين سوره بعضی از حقوق مربوط به زنان مطرح گرديده است . بعضى از موضوعات ديگر اين سوره عبارتند از دعوت به ايمان و عدالت ، كنترل و نگهدارى و بهسازى محيط خانواده ، حقوق و وظايف افراد جامعه در برابر يكديگر ، لزوم اطاعت از رهبرى ، قوانين مربوط به ازدواج ، قوانين كلى حفظ اموال عمومى ، قانون ارث و بيان سرگذشت پيشينيان و بيان اهميت هجرت در راه خدا . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۷۶ آيه دارد . اميرالمؤمنين (ع) می فرمایند : هر كس در هر جمعه سوره نساء را قرائت كند از فشار قبر در امان باشد .

۵- سوره مائده

مائده به معنى سفره غذا مى باشد . مائده نام پنجمين سوره قرآن مى باشد كه از آيه ۱۱۲ اين سوره گرفته شده است . قسمتى از اين سوره درباره تقاضاى حواريون و ياران حضرت عيسى است كه از او خواستند سفره اى آراسته از غذا براى آنان از طرف خداوند نازل شود . بعضى از موضوعات مطرح شده در اين سوره عبارتند از : بيان معارف اسلامى ، موضوع رهبرى بعد از رسول خدا ، نفى اعتقاد مسيحيت به تثليث ، موضوع وفاى به عهد و عدالت اجتماعى ، شهادت به عدل ، داستان هابيل و قابيل و تحريم قتل نفس و معرفى غذاهاى حلال و حرام و بيان قسمتى از احكام مربوط به وضو و تيمم . اين سوره ۱۲۰ آيه دارد و در مدينه نازل شده است . از حضرت باقر (ع) نقل شده : هر كس سوره مائده را در هر پنجشنبه بخواند ، ايمانش به ظلم آلوده نگردد و هرگز بر خدا شريك نگيرد .

۶- سوره أنعام

به معنى چهار پايان مى باشد و نام ششمين سوره قرآن است . نام اين سوره از آيه ۱۳۶ آن گرفته شده است و در اين سوره به چهارپايان و احكام مربوط به آنها از نظر حلال و حرام بودن گوشت اشاره گرديده است . بعضى موضوعات ديگرى كه در اين سوره بيان شده عبارتند از : مبارزه با شرك و بت پرستى ، دعوت به اصول سه گانه توحيد و نبوت و معاد و بيان كردار و اعمال و بدعتهاى مشركان و مبارزه با آن . اين سوره در مكّه نازل شده و ۱۶۵ آيه دارد . از ابى بصير نقل شده كه گفت : شنيدم از اباعبدالله كه مى فرمود : سوره انعام يكدفعه نازل گشت و هفتاد هزار ملك آنرا همراهى مى كرد هنگاميكه بر رسول خدا نازل گشت پس آن را بزرگ داشتند و ارج نهادند چراكه اسم خداوند تبارك و تعالى در هفتاد موضع آن آمده است و اگر مردم مى دانستند كه خواندن آن چه فضلى دارد آنرا ترك نمى كردند.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. ابراهیم خ گفت:

    (F)