تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 4943

 فصل ۱۷ : شرح مختصر سوره های ۹۷ تا ۱۰۲ قرآن


فصل ۱۷ : سوره های ۹۷ تا ۱۰۲

قدر ، بينه ، زلزله ، عاديات ، قارعه ، تكاثر

۹۷- سوره قدر

به معناى اندازه است . قدر نام نود و هفتمين سوره قرآن است و نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است محتواى اين سوره چنانكه از نامش نيز پيدا است بيان نزول قرآن مجيد در شب قدر است و سپس بيان اهميت شب قدر و بركات و آثار آن . اين سوره در مكه نازل شده و ۵ آيه دارد. در فضيلت تلاوت اين سوره همين بس كه از پيغمبر اكرم (ص) نقل است كه فرمودند : هركس آن را تلاوت كند مانند كسى است كه ماه رمضان را روزه گرفته ، و شب قدر را احيا داشته است .

۹۸- سوره بينه

به معناى دليل آشكار و روشن است و نام نود و هشتمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . اين سوره اشاره به رسالت جهانى پيغمبر اكرم (ص) و آميخته بودن آن با دلائل و نشانه هاى روشن ، مى كند ، رسالتى كه قبلا آن را انتظار مى كشيدند ولى هنگامى كه به سراغشان آمد گروهى به خاطر اينكه منافع ماديشان به خطر مى افتاد به آن پشت كردند . اين سوره در مكّه نازل شده و ۸ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) در فضيلت تلاوت اين سوره چنين نقل شده : اگر مردم مى دانستند چه بركاتى اين سوره دارد خانواده و اموال را رها كرده و به فرا گرفتن آن مى پرداختند .

۹۹- سوره زلزله

به معنى لرزش زمين و نام نود و نهمين سوره قرآن مجيد است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . اين سوره نشانه هاى وقوع قيامت را بيان مى كند كه عبارتند از : لرزش زمين ، خارج شدن نهفته هاى آن و پراكنده شدن مردم و در پايان مى فرمايد هر كس به قدر ذره اى كار زشت مرتكب شده باشد به كيفرش خواهد رسيد . اين سوره در مكه نازل شده و ۸ آيه دارد. در فضيلت اين سوره تعبيرات مهمى در روايات اسلامى آمده از جمله در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) مى خوانيم : هر كس ‍ آن را تلاوت كند گوئى سوره بقره را قرائت كرده ، و پاداش او به اندازه كسى است كه يك چهارم قرآن را تلاوت كرده باشد .

۱۰۰- سوره عاديات

به معنى اسبهاى دونده و نام يكصدمين سوره قرآن مجيد است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . در آغاز سوگندهاى بيدار كننده اى را ذكر مى كند و بعد از آن سخن از پاره اى از ضعفهاى نوع انسان همچون كفر و بخل و دنياپرستى به ميان مى آورد و سرانجام با اشاره كوتاه به مسئله معاد، و احاطه علمى خداوند به بندگان ، سوره را پايان مى دهد . اين سوره در مدینه نازل شده و ۱۱ آيه دارد. در فضيلت تلاوت اين سوره از پيغمبر اكرم (ص) آمده است :: هركس آن را تلاوت كند به عدد هر يك از حاجيانى كه (شب عيد قربان) در مزدلفه توقف مى كنند و در آنجا حضور دارند ده حسنه به او داده مى شود .

۱۰۱- سوره قارعه

به معنى كوبنده و از نامهاى قيامت و نام صد و يكمين سوره قرآن مى باشد . نام آن از آيه اول آن گرفته شده است . اين سوره به طور كلى از معاد و مقدمات آن سخن مى گويد با تعبيراتى كوبنده و بيانى تكان دهنده و انذار و هشدارى صريح و روشن و سرانجام انسانها را به دو گروه تقسيم مى كند ، گروهى كه اعمالشان در ميزان عدل الهى سنگين است و پاداششان زندگانى سراسر رضايت بخش در جوار رحمت حق و گروهى كه اعمالشان سبك و كم وزن است و سرنوشتشان آتش داغ و سوزان جهنم . اين سوره در مكه نازل شده و ۱۱ آيه دارد. در حديثى از امام باقر (ع) مى خوانيم : كسى كه سوره قارعه را بخواند خداوند متعال او را از فتنه دجال و ايمان آوردن به او حفظ مى كند و او را در قيامت از چرك جهنم دور مى دارد .

۱۰۲- سوره تكاثر

به معنى مباهات و فخر به مال بسيار و نام صد و دومين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . محتواى سوره : سرزنش و ملامت افرادى كه بر اساس يك مطالب موهوم بر يكديگر تفاخر مى كردند ، هشدار نسبت به مسئله معاد و قيامت و آتش دوزخ و هشدار در زمينه مسئله سؤ ال و بازپرسى از نعمتها . اين سوره در مكه نازل شده و ۸ آيه دارد. در حديثى از امام صادق (ع) آمده است كه خواندن اين سوره در نمازهاى فريضه و نافله ثواب شهادت شهيدان دارد .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)