تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 8511

 فصل ۲ : شرح مختصر سوره های ۷ تا ۱۲ قرآن


فصل ۲ : سوره های ۷ تا ۱۲

أعراف ، أنفال ، توبه ، يونس ، هود ، يوسف

۷- سوره أعراف

اعراف نام محلى ميان بهشت و جهنم و نيز نام هفتمين سوره قرآن است . نام اين سوره از آيه ۴۶ آن گرفته شده و پاره اى موضوعات مطرح شده در اين سوره عبارتند از : داستان آفرينش آدم ، سرگذشت اقوام نوح و لوط و شعيب ، سرگذشت قوم بنى اسرائيل ، مبارزه حضرت موسى با فرعون و بيان موضوع مبدأ و معاد . اين سوره ۲۰۶ آيه دارد و در مكه نازل شده است . در تفسير عياشى از امام صادق (ع) نقل شده كه فرمودند : هر كس سوره اعراف را در هر ماه بخواند در روز قيامت ، از كسانى خواهد بود كه نه ترسى بر آنها است و نه غمى دارند و اگر در هر جمعه بخواند ، در روز قيامت از كسانى مى باشد كه بدون حساب به بهشت مى رود .

۸- سوره أنفال

به معنى بهره ها و غنائم جنگ و ثروتهاى عمومى است . انفال نام هشتمين سوره قرآن مجيد مى باشد كه از آيه اول اين سوره گرفته شده است . بعضى موضوعات مطرح شده در اين سوره عبارتند از : انفال و غنائم ، صفات مؤمنان واقعى ، داستان جنگ بدر ، واقعه تاريخى شب هجرت رسول خدا از مكه به مدينه ، حكم اسيران جنگى ، احكام جهاد ، حكم خمس ، خرافات مشركان و راه شناخت منافقان و مبارزه با آنان . اين سوره ۷۵ آيه دارد و در مدينه نازل شده است . امام صادق فرمودند : هر كس سوره انفال و توبه را در هر ماه يكبار تلاوت كند نفاق در دل او راه نيايد و از شيعيان اميرالمؤنين باشد .

۹- سوره توبه

به معنى بازگشتن از گناه و نام نهمين سوره قرآن مجيد است  .نام دیگر آن برائت است . نام اين سوره از آيه ۱۰۵ آن گرفته شده است . در اين سوره داستان متخلفين از جنگ تبوك آمده است . سوره توبه تنها سوره اى از قرآن است كه بدون "بسم اللّه الرّحمن الرّحيم" آغاز مى شود . بخشی از موضوعات اين سوره عبارتند از : قطع رابطه با مشركان ، جهاد در راه خدا ، ستايش مجاهدان راه خدا ، لزوم تحصيل علم ، و پرهيز از تراكم ثروت ، داستان هجرت پيامبر ، موضوع ماههاى حرام ، گرفتن جزيه از اقليتهاى مذهبى ، سرنوشت منافقان و موضوع زكات . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۲۹ آيه دارد . اهميت نكات مختلفى كه در اين سوره به آن اشاره شده بقدرى زياد است كه از پيامبر (ص) نقل شده كه فرمود سوره برائت و توحيد با هفتاد هزار صف از صفوف ملائكه بر من نازل گرديد و هر كدام اهميت اين دو سوره را توصيه مى كردند .

۱۰- سوره يونس

يونس نام يكى از پيامبران است و نام دهمين سوره قرآن مجيد است . در قرآن نام يونس چهار بار ذکر شده . در سوره انبياء هم به عنوان "ذو النّون" از او يا شده و همين سوره قرآن به مناسبت آيه نود و هشتم آن به نام يونس نامگذارى شده است . و در خلال دهمين آيه به قصه يونس اشاره شده است . اين سوره در مكّه نازل شده و ۱۰۹ آيه دارد. در روايتى از امام صادق (ع) مى خوانيم كه فرمودند : كسى كه سوره يونس را در هر دو يا سه ماه بخواند بيم آن نمى رود كه از جاهلان و بى خبران باشد ، و روز قيامت از مقربان خواهد بود .

۱۱- سوره هود

هود نام پيامبرى است كه بر قبيله عاد مبعوث گرديده است . هود نام يازدهمين سوره قرآن مجيد است كه در آن داستان قوم هود به صورت مشروح ذكر شده است . قوم هود در اثر عدم قبول دعوت هود و سر آمدن مهلت الهى ، دچار عذاب الهى شدند و از بين رفتند . اين سوره مكى است و ۱۲۳ آيه دارد. از امام صادق (ع) نقل شده كه فرمودند : كسى كه اين سوره را بنويسد و با خود داشته باشد ، خداوند نيروى فوق العاده اى به او خواهد داد ، و كسى كه آن را به همراه داشته باشد و با دشمن بجنگد بر او پيروز و غالب مى شود تا آنجا كه هر كس او را ببيند از او مى ترسد .

۱۲- سوره يوسف

پيامبرى است كه در قرآن به رسالت او تصريح شده است . دوازدهمين سوره قرآن داستان يوسف را به عنوان أحسن القصص از آغاز تا پايان بيان كرده است . سوره يوسف داراى ۱۱۱ آيه است .چهار آيه آن به صورت مقدمه و هفت آيه آن به صورت خاتمه و نتيجه داستان است و ۱۰۰ آيه ديگر اختصاص به متن داستان دارد . اين سوره در مكّه نازل شده است . در روايات اسلامى براى تلاوت اين سوره فضائل مختلفى آمده است از جمله در حديثى از امام صادق (ع) مى خوانيم : هر كس سوره يوسف را هم روز و هم شب بخواند ، خداوند او را روز رستاخيز بر مى انگيزد در حالى كه زيبائيش همچون زيبائى يوسف است و هيچگونه ناراحتى روز قيامت به او نمى رسد و از بندگان صالح خدا خواهد بود.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. رستگار گفت:

    بنام خدا
    سلام
    تعداد آیات سوره توبه ۲۱۹آیه بیان گردیده که سهو قلم شده لطفا اصلاح گردد.

  2. بنده خدا گفت:

    سلام خیلی خوب بود مفید و مختصر همونی که من میخواستم