تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 4896

 فصل ۱۲ : شرح مختصر سوره های ۶۷ تا ۷۲ قرآن


فصل ۱۲ : سوره های ۶۷ تا ۷۲

ملك ، قلم ، حاقه ، معارج ، نوح ، جن

۶۷- سوره ملك

نام شصت و هفتمين سوره قرآن مجيد مى باشد و به معنى پادشاهى و اقتدار خداوند است زيرا تصرف در كارها تنها به دست قدرت اوست . نام اين سوره از آيه اوّل آن گرفته شده است . برخی موضوعات اين سوره عبارتند از : بحثهائى پيرامون مبداء و صفات خداوند ، نظام شگفت انگيز خلقت و آفرينش آسمانها و ستارگان و آفرينش‍ زمين و مواهب آن و همچنين آفرينش پرندگان و آبهاى جارى و آفرينش گوش و چشم و ابزار شناخت ،  بحثهائى پيرامون معاد و عذاب دوزخ و گفتگوهاى ماموران عذاب با دوزخيان ، انذار و تهديد كافران و ظالمان به انواع عذابهاى دنيا و آخرت و به گفته بعضى از نظر محور اصلى تمام سوره را همان مالكيت و حاكميت خدا تشكيل مى دهد كه در نخستين آيه آمده است . اين سوره در مكه نازل شده و ۳۰ آيه دارد و نام ديگر اين سوره تبارك است . روايات زيادى در فضيلت اين سوره از پيامبر (ص) و ائمه اهل بيت (ع) نقل شده است از جمله در حديثى از پيامبر (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره تبارك را بخواند چنان است كه گوئى شب قدر را احيا داشته . و در حديث ديگرى از همان حضرت آمده است : دوست مى داشتم كه سوره تبارك در قلب همه مؤ منان ثبت بود .

۶۸- سوره قلم

به معناى ابزار نوشتن و نام شصت و هشتمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . بعضى از موضوعات اين سوره عبارتند از : ذكر قسمتى از صفات ويژه رسول خدا (ص) و اخلاق برجسته او ، قسمتى از صفات زشت و اخلاق نكوهيده دشمنان او ، داستان اصحاب الجنه كه در حقيقت هشدارى است به مشركان ، مطالب گوناگونى راجع به قيامت و عذاب كفار ، انذارها و تهديدهائى نسبت به مشركان ، دستور به پيامبر اسلام (ص) كه در برابر دشمنان استقامت و صبر نشان دهد ، سخن از عظمت قرآن . اين سوره در مكه نازل شده و ۵۲ آيه دارد.در حديثى از امام صادق (ع) مى خوانيم : كسى كه سوره ن و القلم را در نماز واجب يا نافله بخواند خداوند او را براى هميشه از فقر در امان مى دارد و هنگامى كه بميرد او را از فشار قبر پناه مى دهد .

۶۹- سوره حاقه

از نامهاى قيامت است زيرا جميع حوادث قيامت وقوعش حتمى و حق است . نام شصت و نهمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . موضوعات سوره : مسائل مربوط به قيامت و بسيارى از خصوصيات آن  و سه نام از نامهاى قيامت يعنى حاقه و قارعه و واقعه در اين سوره آمده است ، بحثهائى پيرامون سرنوشت اقوام كافر پيشين و قوم عاد و ثمود و فرعون ، بحثهائى پيرامون عظمت قرآن و مقام پيامبر (ص) و كيفر تكذيب كنندگان . اين سوره در مكه نازل شده و ۵۲ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر گرامى اسلام مى خوانيم : كسى كه سوره حاقه را بخواند خداوند حساب او را در قيامت آسان مى كند .

۷۰- سوره معارج

به معنى نردبانها و مكانهاى بالا است . و نام هفتادمين سوره قرآن مجيد مى باشد و نام اين سوره از آيه سوم آن گرفته شده است . موضوعات سوره : عذاب سريع كسى سخن مى گويد كه بعضى از گفته هاى پيامبر (ص) را انكار كرد و گفت اگر اين سخن حق است عذابى بر من نازل شود و نازل شد ، خصوصيات قيامت و مقدمات آن و حالات كفار در آن روز ، بيان قسمتهائى از صفات انسانهاى نيك و بد که او را بهشتى يا دوزخى مى كند ، انذارهائى نسبت به مشركان و منكران و رستاخيز . اين سوره در مكه نازل شده و ۴۴ آيه دارد . نام دیگر سوره سال سائل است . در حديثى از پيغمبر (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره سال سائل را بخواند خداوند ثواب كسانى را به او مى دهد كه امانات و عهد و پيمان خود را حفظ مى كنند و كسانى كه مواظب و مراقب نمازهاى خويشند .

۷۱- سوره نوح

نوح یکی از پيامبران اولولعزم است كه در زمان وى عذاب نازل گرديده است . قصه حضرت نوح در سوره هفتاد و يكم كه به نام سوره نوح نامگذارى شده است و در سوره هود و قمر و چند سوره ديگر ذكر شده است . موضوعات سوره شامل : از طريق استدلال منطقى تواءم با محبت و دلسوزى كامل تبليغ كنند و از هر وسيله مفيد و مؤ ثرى در اين راه بهره گيرند ، هرگز در طريق دعوت به سوى خدا خسته نشوند ، در يك دست وسائل تشويق و در دست ديگر عوامل انذار را داشته باشند ، هشدارى براى مشركان لجوج كه اگر در برابر حق تسليم نشوند عاقبت دردناكى در پيش دارند ، اين سوره سبب تسلى خاطر براى پيامبر (ص) و مؤمنان نخستين و افراد مشابه آنها است . اين سوره در مكه نازل شده و داراى ۲۸ آيه است . در حديثى از پيغمبر گرامى اسلام (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره نوح را بخواند از مؤمنانى خواهد بود كه شعاع دعوت نوح پيامبر او را فرا مى گيرد .

۷۲- سوره جن

به معنى موجودات نامرئی و نام هفتاد دومين سوره قرآن مجيد است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . در اين سوره موضوع ايمان آوردن عده اى از جنيان به پيامبر مطرح شده است . مباحث اين سوره بيشتر درباره جنّ مى باشد . و به موضوعاتى چون خضوع آنها در برابر قرآن و اعتقادشان به معاد و اينكه داراى گروهى مؤمن و گروهى كافر هستند ، اشاره شده است ، اين سوره در مكه نازل شده و ۲۸ آيه دارد . در حديث از امام صادق (ع) آمده است : هركس بسيار سوره جن را بخواند هرگز در زندگى دنيا چشم زخم جن و جادو و سحر و مكر آنها به او نمى رسد ، و با محمد (ص) همراه خواهد بود و مى گويد : پروردگارا ! من كسى را به جاى او نمى خواهم ، و هرگز از او به ديگرى متمايل نمى شوم .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. ناشناس گفت:

    :-$ عالى :-$ :-$ :-$ :-$