تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 5397

 فصل ۱۱ : شرح مختصر سوره های ۶۱ تا ۶۶ قرآن


فصل ۱۱ : سوره های ۶۱ تا ۶۶

صف ، جمعه ، منافقون ، تغابن ، طلاق ، تحريم

۶۱- سوره صف

به معناى رديف و رج و صف و به صف ايستادن و نام شصت و يكمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه چهارم آن گرفته شده است . برخی از موضوعات سوره : تسبيح خداوند عزيز و حكيم ، دعوت به هماهنگى گفتار و كردار و پرهيز از سخنان بى عمل ، دعوت به جهاد با عزم راسخ و اتحاد كامل ، يادآورى از پيمان شكنى بنى اسرائيل و بشارت مسيح به ظهور اسلام ، تضمين پيروزى اسلام بر همه اديان ،  دعوت مؤ ثر به سوى جهاد ، اشاره به زندگى حواريين ، اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۴ آيه دارد . در حديثى از امام باقر (ع) مى خوانيم : هركس سوره صف را بخواند ، و در نمازهاى واجب و مستحب به آن ادامه دهد ، خداوند او را در صف فرشتگان و پيامبران مرسل قرار مى دهد .

۶۲- سوره جمعه

جمعه نام شصت و دومين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه ۹ آن گرفته شده است . شامل موضوعاتی همچون تسبيح عمومى موجودات ، هدف بعثت پيامبر اسلام (ص) ، هشدار به مؤ منان كه از اصول آئين حق منحرف نشوند ، اشاره اى به قانون عمومى مرگ ، دستور مؤ كد براى انجام فريضه نماز جمعه است . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۱ آيه دارد. در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) مى خوانيم هركس سوره جمعه را بخواند خداوند به تعداد كسانى كه در نماز جمعه شركت مى كنند و كسانى كه شركت نمى كنند در تمام بلاد مسلمين به او ده حسنه مى بخشد .

۶۳- سوره منافقين

جمع منافق و به معنى آدم دورو است و نام شصت و سومين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . موضوعات سوره عبارتند از : نشانه هاى منافقان ، برحذر داشتن مؤ منان از توطئه هاى منافقان ، و لزوم مراقبت دائم در اين زمينه ، هشدار به مؤ منان كه از ذكر خداوند غافل نشوند ، توصيه به انفاق در راه خدا ، بهره گيرى از اموال پيش از آنكه مرگ فرا رسد . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۱ آيه دارد. در حديثى از امام صادق (ع) مى خوانيم : بر هر مؤ منى از شيعيان ما لازم است كه در شب جمعه سوره جمعه و سبح اسم ربك الاعلى بخواند ، و در نماز ظهر جمعه سوره جمعه و منافقين را ، سپس افزود هنگامى كه چنين كند گوئى عمل رسول خدا را انجام داده و جزا و پاداشش بر خدا بهشت است .

۶۴- سوره تغابن

به معنى مغبون كردن و يكى از نام هاى روز قيامت است و نام شصت و چهارمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه ۹ آن گرفته شده است . برخی از موضوعات اين سوره عبارتند از :  بحث از توحيد و صفات و افعال خدا ، به مردم هشدار مى دهد كه مراقب اعمال پنهان و آشكار خود باشند ، سرنوشت اقوام پيشين را فراموش نكنند ، سخن از معاد و روز قيامت روز تغابن و مغبون شدن گروهى و برنده شدن گروه ديگر است ، دستور به اطاعت خدا و پيامبر (ص) ، تشويق مردم به انفاق در راه خدا و از اينكه فريفته اموال و اولاد و همسران نشوند . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۸ آيه دارد . در حديثى از رسول خدا (ص) مى خوانيم : هركس سوره تغابن را بخواند مرگ ناگهانى از او دفع مى شود .

۶۵- سوره طلاق

نام شصت و پنجمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . مهمترين مسئله كه در اين سوره مطرح است ، چنانكه از نامش پيدا است ، مسئله طلاق و احكام و خصوصيات ، و پيامدهاى آن است ، سپس بحثهائى از مبداء و معاد و نبوت پيامبر و بشارت و انذار به دنبال آن آمده است . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۲ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) آمده است : هركس ‍ سوره طلاق را بخواند ( و آنرا در برنامه هاى زندگى خود به كار بندد ) بر سنت پيامبر از دنيا مى رود .

۶۶- سوره تحريم

به معنى حرام كردن و حرام شمردن است و نام شصت و ششمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . موضوعات سوره : ماجراى پيامبر (ص) با بعضى از همسرانش ، حضرت پاره اى از غذاهاى حلال را بر خود تحريم فرمود، و آيات فوق نازل شد و همسران پيامبر (ص) را مورد ملامت قرار داد ، خطاب به  مؤمنان در امر تعليم و تربيت خانواده و لزوم توبه از گناهان ، خداوند براى تبيين بخشهاى قبل شرح حال دو نفر از زنان صالح ( مريم و همسر فرعون ) و دو نفر از زنان ناصالح ( همسر نوح و همسر لوط ) را بيان كرده است . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۲ آيه دارد . در حديثى از رسول خدا (ص) چنين نقل شده : هر كس اين سوره را بخواند ، خداوند توفيق توبه خالص به او مى دهد .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. ناشناس گفت:

    (H) 😀 😉 🙂 ;-( :-S 🙁 :-$ (W) (F) (W) (U)