تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 7072

 فصل ۱۰ : شرح مختصر سوره های ۵۵ تا ۶۰ قرآن


فصل ۱۰ : سوره های ۵۵ تا ۶۰

رحمن ، واقعه ، حديد ، مجادله ، حشر ، ممتحنه

۵۵- سوره رحمن

به معنى بسيار بخشنده و مهربان ، از صفات خداوند است و نام پنجاه و پنجمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه اوّل آن گرفته شده است و بعضى از موضوعات آن عبارت است از : اشاره به پاره اى از نعمتهاى خداوند ، چگونگى خلقت جن و انس ، نشانه هاى عظمت خداوند در زمين و آسمان ، نعمتهاى جهان آخرت براى مؤمنان ، عذابهاى دردناك براى مشركان و كافران است . اين سوره در مدينه نازل شده است و ۷۸ آيه دارد . از امام صادق (ع) مى خوانيم : تلاوت سوره الرحمن ، و قيام به آن را هرگز رها نكنيد ، چرا كه اين سوره در قلوب منافقان هرگز استقرار نمى يابد ، و خداوند آن را در قيامت در صورت انسانى قرار مى دهد كه زيباترين چهره ، و خشبوترين رایحه را دارد ، سپس در جائى قرار مى گيرد كه از همگان به خداوند متعال نزديكتر است ! خداوند از اين سوره مى پرسد : چه كسى در زندگى دنيا به محتواى تو قيام داشت و تلاوت تو را ادامه مى داد ؟ در پاسخ مى گويد : خداوندا ! فلان و فلان در اينحال صورتهاى آنها سپيد مى شود ، خدا به آنها مى فرمايد : اكنون هر كه را مى خواهيد شفاعت كنيد ، آنها تا آنجا كه آرزو دارند شفاعت مى كنند ، و براى هيچكس ‍ شفاعت نمى كنند مگر اينكه به آنها گفته مى شود وارد بهشت شويد و هر كجا مى خواهيد ساكن گرديد .

۵۶- سوره واقعه

از نامهاى قيامت و به معنى واقع شونده است و نام پنجاه و ششمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اوّل آن گرفته شده است . موضوعاتى كه در اين سوره مطرح شده عبارتند از  نشانه هاى وقوع قيامت و گروه بندى انسانها در آن روز ، جايگاه و مقامات مقربين و اصحاب يمين و انواع نعمتها و مواهب خداوند براى آنها ، تشريح حالت احتضار و انتقال از اين جهان . اين سوره در مدينه نازل شده و ۹۶ آيه دارد . درباره تلاوت اين سوره روايات زيادى در منابع اسلامى ذكر شده است ، از جمله در حديثى از رسول خدا مى خوانيم : كسى كه سوره واقعه را بخواند نوشته مى شود كه اين فرد از غافلان نيست .

۵۷- سوره حديد

به معناى آهن است و نام پنجاه و هفتمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه ۲۵ آن گرفته شده است و بعضى از موضوعات آن خداشناسى و توحيد و صفات خدا ، بيان عظمت قرآن ، وضع مومنان و منافقان در قیامت ، انفاق در راه خدا ، عدالت اجتماعى به عنوان يكى از اهداف انبياء الهى ، مذمت و نكوهش رهبانيت و انزواى اجتماعى مى باشد . اين سوره در مدينه نازل شده و ۲۹ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر گرامى اسلام (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره حديد را بخواند در زمره كسانى كه به خدا و پيامبرش ايمان آورده اند نوشته خواهد شد .

۵۸- سوره مجادله

به معنى گفت و شنود و مباحثه كردن است و نام پنجاه و هشتمين سوره قرآن مجيد مى باشد ، نام اين سوره از آيه اوّل آن گرفته شده است . در اين سوره موضوع گفتگوى زنى با رسول خدا در مورد همسرش بيان شده است . موضوعات ديگر اين سوره به اختصار عبارت است از : دستورهايى در آداب مجالست از جمله منع كردن از درگوشى حرف زدن ، دعوت به حزب خدا ، بحث درباره منافقان با جملات مشروح و کوبنده . اين سوره در مدينه نازل شده و ۲۲ آيه دارد . در فضيلت اين سوره روايتی از امام صادق (ع) نقل شده است : هر كس سوره حديد و مجادله را در نمازهاى فريضه بخواند و آنرا ادامه دهد ، خداوند هرگز او را در تمام طول زندگى عذاب نمى كند ، و در خود و خانواده اش هرگز بدى نمى بيند ، و نيز گرفتار فقر و بدحالى نمى شود .

۵۹- سوره حشر

به معنى جمع كردن و پراکندن است و نام پنجاه و نهمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از دوم آن گرفته شده است . موضوع راندن يهوديان بنى النضير از حوالى مدينه ، در اين سوره مطرح شده است و موضوعات تسبيح كردن همه موجودات در برابر خداوند ، درگيرى مسلمانان با يهوديان پيمان شكن مدينه ، منافقان مدينه ، بيان صفات جمال و جلال خداوند از جمله ملك ، قدوس ، سلام ، مؤمن ، مهيمن ، عزيز ، جبار ، متكبر ، خالق ، بارئ ، مصور . اين سوره در مدينه نازل شده و ۲۴ آيه دارد . در حديثى از امام صادق مى خوانيم : هر كس سوره الرحمن و حشر را به هنگام غروب بخواند خداوند فرشته اى را با شمشير برهنه مامور حفاظت خانه او مى كند .

۶۰- سوره ممتحنه

به معنای كسى كه مورد آزمايش واقع شود و نام شصتمين سوره قرآن مجيد است . نام اين سوره از آيه ۱۰ آن گرفته شده است . موضوعات بیان شده در این سوره شامل  مسئله حب فى الله و بغض فى الله و نهى از طرح دوستى با مشركان ، دعوت از مسلمانان به الهام گرفتن از ابراهيم (ع) ، پيرامون زنان مهاجر و آزمايش امتحان آنها و احكام ديگرى در اين رابطه ، نام ديگرى براى سوره ذكر شده و آن سوره مودت است به خاطر نهى از مودت مشركان در نخستين آيه سوره . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۳ آيه دارد . در حديثى از رسول خدا (ص) مى خوانيم : هركس سوره ممتحنه را قرائت كند تمام مؤمنين و مؤمنات ، شفيعان او در روز قيامت خواهند بود .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. ناشناس گفت:

    😉 (*)