تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 6862

 فصل ۹ : شرح مختصر سوره های ۴۹ تا ۵۴ قرآن


فصل ۹ : سوره های ۴۹ تا ۵۴

حجرات ، ق ، ذاريات ، طور ، نجم ، قمر

۴۹- سوره حجرات

جمع حجره است . و منظور حجره هاى منزل پيامبر است و نام چهل و نهمين سوره قرآن مجيد . نام اين سوره از آيه چهارم آن گرفته شده است . بعضى از موضوعات اين سوره : آداب ملاقات و ديدار رسول خدا ، معرفى پاره اى از اصول اخلاقى و اجتماعى اسلام ، دستوراتى در مورد چگونگى حل و فصل اختلافات داخلى كه احياناً ميان مسلمانان روی مى دهد ، و اشاره به اين نكته كه ايمان تنها به گفتار نيست . اين سوره در مدينه نازل شده و ۱۸ آيه دارد . در حديث از امام صادق (ع) آمده است : هر كس سوره حجرات را در هر شب يا هر روز بخواند از زائران محمد (ص) خواهد بود .

۵۰- سوره ق

ق از حروف مقطعه قرآن و نام پنجاهمين سوره قرآن مى باشد و در آيه اوّل آن ذکر شده است و شامل انكار و تعجب كافران از مسئله معاد ، استدلال بر معاد و مخصوصاً احياى زمينهاى مرده به وسيله نزول باران ، مسائل مربوط به مرگ ، گوشه اى از حوادث روز قيامت و اوصاف بهشت و دوزخ ، اشاره به حوادث تكان دهنده پايان جهان كه سر آغازى است بر جهان ديگر می باشد . اين سوره در مكه نازل شده و ۴۵ آيه دارد. از روايات اسلامى استفاده مى شود كه پيامبر (ص) اهميت فراوانى براى اين سوره قائل بود ، تا آنجا كه هر روز جمعه آن را در خطبه نماز جمعه قرائت مى فرمود .

۵۱- سوره ذاريات

به معنایى پراكنده گان و یا پراکنده کنندگان مانند بادها ، ابرها و ملائكه و نام پنجاه و يكمين سوره قرآن مى باشد و نام اين سوره از آيه اوّل آن گرفته شده است . بعضى از موضوعات مطرح شده در اين سوره : معاد و حيات پس از مرگ ، توحيد و خداشناسى ، داستان فرشتگانى كه مهمان حضرت ابراهيم بودند ، داستان حضرت موسى و سرگذشت قوم عاد ، ثمود و قوم نوح مى باشد . اين سوره در مكّه نازل شده و ۶۰ آيه دارد . در حديثى از امام صادق (ع) آمده است : هر كس سوره ذاريات را در روز يا شب بخواند خداوند وضع زندگى و معيشت او را اصلاح مى كند ، روزى وسيعى به او مى دهد ، و قبر او را با چراغى روشن مى سازد كه تا روز قيامت مى درخشد .

۵۲- سوره طور

طور نام كوهى است كه ميعادگاه و تجلّى گاه حضرت موسى بوده است و نيز نام پنجاه و دومين سوره قرآن مجيد است . اين سوره را به اين مناسبت طور مى نامند كه با آيه و الطور آغاز مى شود . شامل موضوعاتی نظیر بحث از عذاب الهى و نشانه هاى قيامت و آتش دوزخ و كيفر كافران ، نعمتهاى بهشتى و مواهب الهى ، نبوت پيامبر (ص) ، اتهاماتى كه دشمنان براى او ذكر مى كردند ، توحيد ، مسئله معاد و پاره اى از مشخصات روز قيامت ، دستوراتى به پيامبر گرامى اسلام (ص) در زمينه صبر و استقامت و تسبيح و حمد پروردگار و وعده حمايت او از سوى است . اين سوره مكّى است و داراى ۴۹ آيه مى باشد. در حديثى آمده كه پيامبر (ص) فرمودند : هر كس ‍ سوره طور را بخواند بر خدا است كه او را از عذابش ايمن سازد ، و او را در بهشتش متنعم دارد . در حديث ديگرى از امام باقر (ع) مى خوانيم : كسى كه سوره طور را تلاوت كند خداوند ، خير دنيا و آخرت را براى او جمع مى كند .

۵۳- سوره نجم

به معنى ستاره است . نجم نام پنجاه و سومين سوره قرآن مى باشد و نام اين سوره از آيه اوّل آن گرفته شده است . سخن از حقیقت وحی ، معراج پیامبر ، خرافات مشرکان ، توبه ، مسئله معاد ، سرنوشت دردناک اقوام عاد و ثمود و نوح و لوط از جمله موضوعات این سوره است . اين سوره در مكّه نازل شده و ۶۲ آيه دارد . در حديثى از رسول الله (ص) مى خوانيم : هر كس سوره النجم را بخواند خداوند به عدد هر يك از كسانى كه به پيامبر ايمان آوردند و كسانى كه او را انكار كردند ده حسنه به او عطا مى كند .

۵۴- سوره قمر

به معناى ماه و نام پنجاه و چهارمين سوره قرآن مجيد است موضوع شقّ القمر یا دو نیمه شدن ماه در اين سوره مطرح شده است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . موضوعات اين سوره شامل قيامت و روز رستاخيز ، داستان قوم نوح و موضوع طوفان ، داستان قوم عاد و ثمود ، موضوع ناقه حضرت صالح ، داستان قوم لوط ، اشاره به مؤمن آل فرعون . اين سوره در مكّه نازل شده و ۵۵ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر گرامى اسلام مي خوانيم : هر كس سوره اقتربت (قمر) را يكروز در ميان بخواند روز قيامت در حالى برانگيخته مى شود كه صورتش ‍ همچون ماه در شب بدر است ، و هر كس آنرا هر شب بخواند افضل است ، و در قيامت نور و روشنائى صورتش بر ساير خلايق برترى دارد .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. ناشناس گفت:

    :-O (H) (F)