تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 5635

 فصل ۸ : شرح مختصر سوره های ۴۳ تا ۴۸ قرآن


فصل ۸ : سوره های ۴۳ تا ۴۸

زخرف ، دخان ، جاثيه ، أحقاف ، محمد ، فتح

۴۳- سوره زخرف

به معنى زينت و طلا ، نام چهل و سومين سوره قرآن است ، نام اين سوره از آيه ۳۵ قرآن گرفته شده است . بعضى از موضوعات در اين سوره عظمت و منزلت قرآن مجيد ، نبوت رسول گرامى اسلام ، مبارزه با تقليد كروكورانه ، فرستادن پيامبران براى هدايت اقوام مختلف ، بى ارزشى مظاهر فريبنده دنيوى و اشاره كوتاه به داستان حضرت عيسى مى باشد . اين سوره در مكه نازل شده و ۸۹ آيه دارد . در احاديث اسلامى در كتب مختلف تفسير و حديث ، فضيلت بسيارى براى تلاوت اين سوره ذكر شده ، از جمله در حديثى از پيامبر اسلام مى خوانيم : كسى كه سوره زخرف را تلاوت كند از كسانى است كه روز قيامت به اين خطاب مخاطب مى شود اى بندگان من امروز نه ترسى بر شما است ، و نه غمى ، بدون حساب وارد بهشت شويد .

۴۴- سوره دخان

به معناى دود است و چهل و چهارمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه ۱۰ آن گرفته شده . موضوعات اين سوره در بيان عظمت قرآن و اينكه در شب قدر نازل شده است ، داستان حضرت موسى و قوم بنى اسرائيل و مبارزه با فرعون ، هدفدار بودن نظام آفرينش و بيهوده نبودن خلقت زمين و آسمانها مى باشد . اين سوره در مكّه نازل شده و ۵۹ آيه دارد . در حديثی از ابو حمزه ثمالى از امام باقر (ع) چنين نقل شده : كسى كه سوره دخان را در نمازهاى فريضه و نافله بخواند خداوند او را در زمره كسانى كه روز قيامت در امنيت به سر مى برند مبعوث مى كند و او را در سايه عرشش قرار مى دهد ، و حساب را بر او آسان مى گيرد و نامه اعمالش را به دست راستش مى دهد .

۴۵- سوره جاثيه

به معنى به زانو درآمده و اشاره به وضع بسيارى از مردم در صحنه قيامت در دادگاه عدل الهى است ، نام چهل و پنجمين سوره قرآن مى باشد و نام اين سوره از آيه ۲۷ آن گرفته شده است . موضوعات اين سوره شامل عظمت قرآن ، بيان ادعاى طبيعى مسلكان و پاسخ قاطع به آنها ، داستان بعضى اقوام گذشته چون بنى اسرائيل ، دعوت به عفو و گذشت و در عين حال قاطعيت و عدم انحراف از حق ، اشاره به حوادث تكان دهنده قيامت به ويژه نامه اعمال كه تمامى كارهاى انسان را بى كم و كاست در بر مى گيرد . اين سوره كه ششمين سوره از سوره هاى ((حواميم )) است از سوره هاى مكى است ۳۷ آيه دارد. در حديثى از پيامبر (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره جاثيه را بخواند خداوند عيوب او را روز قيامت مى پوشاند ، و ترس و وحشت او را به آرامش مبدل مى سازد .

۴۶- سوره أحقاف

کلمه أحقاف در قرآن مجيد فقط يك بار ذكر شده و گویا مسكن قوم عاد بوده است . نام احقاف از آیه بيستم آن گرفته شده است . سوره چهل و ششم كه از سوره هاى مكى است و ۳۵ آيه دارد . برخی از موضوعت سوره : بيان عظمت قرآن ، مبارزه با شرك و بت پرستى ، مساءله ، گوشه اى از داستان قوم عاد ، اشاره به گسترش و عموميت دعوت پيامبر اسلام تا آنجا كه غير از انسانها يعنى طايفه جن را نيز شامل مى شود . در حديثی از امام صادق (ع) آمده است : هر كس ‍ سوره احقاف را هر شب ، يا هر جمعه ، بخواند خداوند وحشت دنيا را از او برمى دارد ، و از وحشت روز قيامت نيز در امان مى دارد .

۴۷- سوره محمد

محمد نام پیامبر گرامی اسلام است . نام ایشان چهار بار در قرآن مجيد ذكر شده است . محمّد نام چهل و هفتمين سوره قرآن مجيد نيز است . اين سوره را محمّد مى نامند به اين مناسبت كه نام مبارك حضرت محمّد (ص) در آيه دوم اين سوره آمده است . از جمله مباحثى كه در اين سوره آمده حبط احباط است . اين سوره ۳۸ آيه دارد و در مكّه نازل شده است.  در كتاب ثواب الاعمال از امام صادق (ع) نقل شده : هر كس ‍ سوره محمد (ص) را بخواند هرگز شك و ترديد در دين به خود راه نمى دهد ، و هرگز خداوند او را به فقر در دين مبتلا نمى سازد ، و هرگز ترسى از سلطانى نخواهد داشت ، و همواره تا آخر عمرش از شرك و كفر محفوظ و در امان خواهد بود ، و هنگامى كه مى ميرد خداوند هزار فرشته را مامور مى كند كه در قبرش نماز بخوانند و ثواب نمازهايشان از آن او است ، و اين هزار فرشته همچنان با او هستند تا در عرصه محشر در محل امن و امانى او را متوقف كنند ، و پيوسته در امان خدا و محمد (ص) است .

۴۸- سوره فتح

به معناى پيروزى و ظفر است و نام چهل و هشتمين سوره قرآن . نام اين سوره از آيه اوّل آن گرفته شده است . برخی از موضوعات اين سوره : پيروزى اسلام و تأكيد بر تحقّق خواب پيامبر مبنى بر وارد شدن به مكّه و انجام مناسك و اعمال عمره ، جريان صلح حديبيه و بيعت رضوان ، مقام رسول الله و هدف والاى ايشان ، معرفى كسانى كه از شركت در جهاد معاف هستند ، ويژگيهاى پيروان و ياران رسول خدا و صفات آنان . اين سوره در مدينه نازل شده و ۲۹ آيه دارد . در حديث از پيامبر (ص) آمده است هر كس اين سوره را قرائت كند مانند كسى است كه به هنگام فتح مكه در خدمت پيامبر (ص) و در لشكر او بوده است و در روايت ديگرى آمده : مانند كسى است كه با محمد (ص) در زير درختى كه در حديبيه بود بيعت كرده است.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)