تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 4373

 فصل ۷ :شرح مختصر سوره های ۳۷ تا ۴۲ قرآن


فصل ۷ : سوره های ۳۷ تا ۴۲

صافات ، ص ، زمر ، غافر ، فصلت ، شورى

۳۷- سوره صافات

به معنى فرشتگان صف كشنده ، و نام سى و هفتمين سوره قرآن مجيد مى باشد و نام آن از اول اين سوره گرفته شده است . در آن به گروههايى كه از فرشتگان ، سرنوشت بد كافران ، فرازهايى از تاريخ انبياء بزرگ الهى ، بيان يكى از انواع شرك كه اعتقاد به خويشاوندى خداوند با جن يا فرشتگان است ، پيروزى حق بر كفر و نفاق اشاره مى باشد . اين سوره در مكه نازل شده و ۱۸۲ آيه دارد . در حديثى از پيامبر گرامى اسلام (ص) آمده است : كسى كه سوره صافات را بخواند به عدد هر جن و شيطانى ده حسنه به او داده مى شود ، و شياطين متمرد از او فاصله مى گيرند ، و از شرك پاك مى شود و دو فرشته اى كه مامور حفظ او هستند در قيامت درباره او شهادت مى دهند كه به رسولان خداوند ايمان داشته است .

۳۸- سوره ص

يكى از حروف مقطعه قرآن مجيد و نام سى و هشتمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . و پاره اى از موضوعات اين سوره نبوت پيامبر تاريخ پيامبران الهى به ويژه حضرت داوود ، سليمان ، ايوب ، سرانجام بد كافران ، آفرينش انسان و سجده فرشتگان براى آدم مى باشد . در فضيلت اين سوره در روايتى از پيامبر گرامى اسلام (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره ص را بخواند به اندازه هر كوهى كه خدا مسخر داود فرموده بود حسنه به او مى دهد ، و از آلوده شدن و اصرار بر گناه صغير و كبير حفظ مى كند . اين سوره در مكّه نازل شده و ۸۸ آيه دارد.

۳۹- سوره زمر

به معنى گروهها (گروه از دوزخيان و فرشتگان) ، و نام سى و نهمين سوره قرآن مى باشد و نام آن از آيه ۷۱ آن گرفته شده است . بعضى از موضوعات آن توحيد و خداشناسى ، معاد و حيات پس از مرگ ، موضوع پاداش و عذاب در قيامت ، مقام و منزلت و عظمت قرآن ، سرگذشت اقوام گذشته ، توبه و بازگشت از گناه مى باشد . اين سوره در مكه نازل شده و ۷۵ آيه دارد . در احاديث اسلامى اهميت فوق العاده اى به تلاوت اين سوره داده شده ، از جمله در حديثى از پيامبر اسلام (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره زمر را قرائت كند خداوند اميدش را (از رحمت خود) قطع نخواهد كرد ، و پاداش كسانى را كه از خدا مى ترسند به او عطا مى كند .

۴۰- سوره غافر

به معنى آمرزنده و نام چهلمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه ۳ آن گرفته شده است . در اين سوره از مؤمن آل فرعون سخن رفته . بعضى موضوعات اين سوره داستان حضرت موسى و مبارزه ايشان با فرعون مصر ، دعوت پيامبر به صبر وشكيبايى ، توحيد و خداشناسى ، قيامت و زنده شدن مردگان مى باشد . اين سوره در مكه نازل شده و ۸۵ آيه دارد . نام ديگر اين سوره مؤمن است . در حديثى از امام صادق (ع) مى خوانيم : سوره هاى حاميم گلهاى قرآن است ، خدا را سپاس گوئيد و با حفظ و تلاوت اين سوره ها او را شكر گذاريد ، هر بنده اى كه از خواب برخيزد و سوره هاى حاميم بخواند از دهانش (در قيامت ) بوى عطر دل انگيزى بهتر از مشك و عنبر خارج مى شود ، و خداوند خواننده اين سوره ها را رحمت مى كند و نيز همسايگان و دوستان و آشنايان و تمام ياران نزديك و دور او را مشمول رحمت خويش قرار مى دهد ، و در قيامت عرش و كرسى و فرشتگان مقرب خدا براى او استغفار مى كنند .

۴۱- سوره فصلت

به معنى تفصيل داده شده ،و نام چهل و يكمين سوره قرآن است . نام اين سوره از آيه سوّپم آن گرفته شده است . بعضى از موضوعات اين سوره عبارت است از : توجه به قرآن ، آفرينش آسمان و زمين و مراحل پيدايش كره زمين و كوهها و گياهان و حيوانات ، سرگذشت اقوام گذشته از جمله قوم عاد و ثمود و فرازى از داستان حضرت موسى . اين سوره در مكه نازل شده و ۵۴ آيه دارد نام ديگر اين سوره حم سجده مى باشد . در حديثی امام صادق (ع) می فرمایند : كسى كه حم سجده را تلاوت كند اين سوره در قيامت نورى در برابر او مى شود تا آنجا كه چشمش كار مى كند ، و مايه سرور و خوشحالى او خواهد بود ، و در اين دنيا نيز مقامى شايسته پيدا مى كند كه مايه غبطه ديگران مى شود .

۴۲- سوره شورى

به معنى مشاوره و مشورت كردن و نام چهل و دومين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه ۳۸ آن گرفته شده است . بعضى موضوعات اين سوره عبارتند از : موضوع وحى و ارتباط خداوند با پيامبران ، مباحث اخلاقى مانند استقامت ، توبه ، عفو و گذشت و فرونشاندن خشم و دورى كردن از لجاجت و دنيا پرستى و نهى از جزع و فزع به هنگام بروز مشكلات . اين سوره در مكه نازل شده و ۵۳ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر گرامى اسلام (ص) چنين آمده است : كسى كه سوره شورى را تلاوت كند از كسانى است كه فرشتگان بر او رحمت مى فرستند و براى او استغفار و طلب آمرزش مى كنند .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. گمنام گفت:

    با سلام به سایتتون سر زدیم مطالب جالبی داشتید به وبلاگ ما هم سر بزنید