تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 7150

 فصل ۶ : شرح مختصر سوره های ۳۱ تا ۳۶ قرآن


فصل ۶ : سوره های ۳۱ تا ۳۶

لقمان ، سجده ، أحزاب ، سبأ ، فاطر ، يس

۳۱-سوره لقمان

نام لقمان در سوره سى و يكم دوبار ذكر شده است و به همين مناسبت سوره سى و يكم قرآن به نام لقمان معروف است . بيشتر مفسرين به نبوت لقمان معتقد نيستند . لقمان در نظر ارباب قصص مردى از نژاد سياه معرفى مى شود كه از اهالى سودان یا مصر  بوده و به بردگى روزگار مى گذرانده و خواجه خود را شيفته پند و اندرزهاى خويش كرده است . امام باقر (ع) مى فرمایند : كسى كه سوره لقمان را در شب بخواند ، خدا سى فرشته را مامور حفظ او تا به صبح در برابر شيطان و لشكر شيطان مى كند ، و اگر در روز بخواند اين سى فرشته او را تا به غروب از ابليس و لشكرش محافظت مى نمايند .

۳۲- سوره سجده

به معنى پيشانى بر زمين نهادن براى عبادت خداوند و نام سى و دومين سوره قرآن مجيد مى باشد كه از آيه ۱۵ آن گرفته شده است . بخشی از موضوعات اين سوره عبارتند از : عظمت قرآن ، آفرينش انسان از خاك و آب و دميدن روح الهى در آن ، معاد و حيات پس از مرگ ، انذار و بشارت و گوشه اى از تاريخ بنى اسرائيل . اين سوره ۳۰ آيه دارد و در مكه نازل شده است . پيامبر گرامى اسلام (ص) می فرماید : كسى كه سوره الم تنزيل و تبارك را بخواند مانند آن است كه شب قدر را احيا گرفته باشد .

۳۳- سوره احزاب

به معنى فرقه ها ، طايفه ها و لشكرها و نام سى و سومين سوره قرآن مى باشد كه از آيه ۲۹ اين سوره گرفته شده است . بخشی از موضوعات اين سوره عبارتند از : اشاره به خرافات دوره جاهليت ، مانند مسأله ظهار ، جنگ احزاب ، اشاره به اينكه همسران پيامبر بايد الگو باشند ، داستان زيد پسر خوانده رسول خدا و بيان موضوع حجاب و پوشش زنان . اين سوره در مدينه نازل شده و ۷۳ آيه دارد . در فضيلت اين سوره همين بس كه در حديثى از پيامبر گرامى اسلام (ص) مى خوانيم : كسى كه سوره احزاب را تلاوت كند و به خانواده خود تعليم دهد از عذاب قبر در امان خواهد بود .

۳۴- سوره سبأ

نام قومى است در زمان حضرت سليمان و نيز نام سى و چهارمين سوره قرآن مجيد است . وجه تسميه اين سوره به مناسبت اشاره به داستان قوم سبأ است . اين نام در آيه ۱۵ همين سوره ذكر شده است . اشاره به داستان حضرت داود و حضرت سليمان و داستان قوم سبأ و مطالبى راجه به پيامبر اكرم و نيز موضوع معاد و احوال قيامت از مطالب موجود در اين سوره است . اين سوره مكى است و داراى ۵۴ آيه مى باشد . در روايات اسلامى در باره اهميت اين سوره و تلاوت آن تعبيرات جالبى ديده مى شود از جمله در حديثى از پيامبر اسلام (ص) چنين مى خوانيم : کسى كه سوره سبا را بخواند در قيامت تمام انبياء و رسولان رفيق و همنشين او خواهند بود و همگى با او مصافحه مى كنند .

۳۵- سوره فاطر

به معنى پديد آورنده و نام سى و پنجمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . برخی از موضوعات اين سوره : عظمت خداوند ، مسأله توحيد و خداشناسى ، موضوع رهبرى انبياء و مبارزه آنان با كافران ، پند و اندرز و مواعظ الهى و اينكه عزت تنها از طريق اطاعت و پيروى از دستورات الهى بدست مى آيد . اين سوره در مكه نازل شده و ۴۵ آيه دارد و نام ديگر آن ملائكه است . در حديثى از پيامبر (ص) آمده است : هر كس سوره فاطر را بخواند در روز قيامت سه در از درهاى بهشت او را به سوى خود دعوت مى كند كه از هر كدام مى خواهى وارد شو .

۳۶- سوره يس

از حروف مقطعه قرآن و نام سى و ششمين سوره قرآن مجيد است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است و پیامبر (ص) آن را قلب قرآن نامیده اند . پاره اى از موضوعات اين سوره عبارتند از : رسالت پيامبر اسلام ، هدف نزول قرآن مجيد ، رسالت بعضى از پيامبران الهى ، توحيد و خداشناسى و معاد و حيات پس از مرگ ، پايان جهان و بهشت و دوزخ . اين سوره در مكه نازل شده و ۸۳ آيه دارد.  در حديثى از امام صادق (ع) آمده است : هر كس ‍ آن را در روز پيش از آنكه غروب شود بخواند در تمام طول روز محفوظ و پر روزى خواهد بود ، و هر كس آن را در شب پيش از خفتن بخواند خداوند هزار فرشته را بر او مامور مى كند كه او را از هر شيطان رجيم و هر آفتى حفظ كنند .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)