تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 8654

 فصل ۴ :شرح مختصر سوره های ۱۹ تا ۲۴ قرآن


فصل ۴ : سوره های ۱۹ تا ۲۴

مريم ، طه ، أنبياء ، حج ، مؤمنون ، نور

۱۹- سوره مريم

مريم نام مادر حضرت عيسى است كه ۳۱ مرتبه در قرآن ذكر شده است . مريم نام نوزدهمين سوره قرآن مجيد است . مضامين اصلى اين سوره داستان حضرت مريم ، ولادت حضرت عيسى و داستان حضرت زكريا و يحيى و نيز اشاره اى به داستان حضرت ابراهيم است . اين سوره مكى است و ۹۸ آيه دارد و نام ديگر آن كهيعص است كه به صورت اختصار كه مى نامند . از پيامبر اكرم (ص) چنين نقل شده است كه هر كس اين سوره را بخواند به تعداد كسانى كه زكريا را تصديق يا تكذيب كردند و همچنين يحيى و مريم و عيسى و موسى و هارون و ابراهيم و اسحاق و يعقوب و اسماعيل ، آرى به تعداد هر يك از آنها خداوند ده حسنه به او مى دهد ، همچنين به تعداد كسانى كه (به دروغ و تهمت ) براى خدا فرزندى قائل شدند و نيز به تعداد كسانى كه فرزند قائل نشدند .

۲۰- سوره طه

طه بيستمين سوره قرآن مجيد است . اين سوره با حروف مقطعة طه آغاز شده است ، به اين مناسبت آن را طه مى نامند . قصه آدم و داستان مشروح موسى از مضامين اصلى اين سوره است . اين سوره مكى است و داراى ۱۳۵ آيه مى باشد. در حديثی از امام صادق (ع) مي خوانيم : تلاوت سوره طه را ترك نكنيد ، چرا كه خدا آن را دوست مي دارد و دوست مي دارد كسانى را كه آن را تلاوت كنند ، هر كس تلاوت آنرا ادامه دهد خداوند در روز قيامت نامه اعمالش را به دست راستش مي سپارد و بدون حساب به بهشت مى رود ، و در آخرت آنقدر پاداش به او مى دهد كه راضى شود .

۲۱- سوره أنبياء

به معنى پيامبران است و نام بيست و يكمين سوره قرآن مى باشد و از آنجا كه زندگى پيامبران در اين سوره بيان شده به اين نام نامگذارى گرديده است . موضوعاتى كه در اين سوره آمده عبارتند ا ز: فرازهايى از زندگى شانزده تن از پيامبران و همچنين اشاره به توحيد و پيروزى حق عليه باطل ، اين سوره در مكه نازل شده و ۱۱۲ آيه دارد . از امام صادق (ع) مي خوانيم : هر كس سوره انبياء را از روى عشق و علاقه بخواند ، با همه پيامبران در باغهاى پر نعمت بهشت ، رفيق و همنشين مى گردد ، و در زندگى دنيا نيز در چشم مردم پر ابهت خواهد بود .

۲۲- سوره حج

يكى از عبادات بزرگ اسلام و نام بيست و دومين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه ۲۷ آن گرفته شده است . موضوعات سوره عبارتند از معاد ، حيات پس از مرگ ، سرگذشت اقوام گذشته از جمله قوم حضرت ابراهيم و لوط ، قوم شعيب و قوم موسى ، حج و سابقه تاريخى آن از زمان حضرت ابراهيم ، قربانى كردن در حج و طواف ، نماز و زكات و امر به معروف و نهى از منكر و توكل به خداوند . اين سوره در مدينه نازل شده و ۷۸ آيه دارد . در حديثى از پيامبر گرامى اسلام (ص) مى خوانيم : هر كس سوره حج را بخواند پاداش حج و عمره را خدا به او مى دهد به تعداد تمام كسانى كه در گذشته و آينده حج عمره بجا آورده يا خواهند آورد .

۲۳- سوره مؤمنون

به معنى ايمان آورندگان و نام بيست و سومين سوره قرآن مجيد است . زيرا در اين سوره اوصاف آنان بيان شده است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . بعضى از موضوعاتى كه در اين سوره بيان شده عبارتند از : اوصاف مؤمنان ، خداشناسى با بيان نشانه هايى از نظام آفرينش و خلقت انسان و حيوانات و گياهان ، فرازهايى از داستان پيامبران ، معاد و حيات پس از مرگ . اين سوره در مكه نازل شده و ۱۱۸ آيه دارد . در حديثى از پيامبر (ص) مى خوانيم : هر كس سوره مؤ منان را تلاوت كند فرشتگان در روز قيامت او را به روح و ريحان بشارت مى دهند و هنگامى كه فرشته مرگ براى قبض روح او مى آيد چنان بشارتى به او مى دهد كه چشمش روشن مى شود .

۲۴- سوره نور

نور به معنى روشنايى و نام بيست و چهارمين سوره قرآن است و نام اين سوره از آيه ۳۵ آن گرفته شده است . اين سوره در مكه نازل شده و ۶۴ آيه دارد . سوره نور را مى توان سوره پاكدامنى و عفت و مبارزه با آلودگى ها دانست . پيامبر (ص) مى فرمایند : كسى كه سوره نور را بخواند (و محتواى آن را در زندگى خود پياده كند) خداوند به عدد هر زن و مرد با ايمانى در گذشته و آينده ده حسنه به عنوان پاداش به او خواهد داد .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)