تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 6263

 فصل ۳ : شرح مختصر سوره های ۱۳ تا ۱۸ قرآن


فصل ۳ : سوره های ۱۳ تا ۱۸

رعد ، إبراهيم ، حجر ، نحل ، إسراء ، كهف

۱۳- سوره رعد

به معنى صداى ابر و غرش آن است و نام سيزدهمين سوره قرآن است نام اين سوره از آيه سيزدهم آن گرفته شده است . در اين سوره به تسبيح كردن رعد كه يكى از آيات خداوند است اشاره شده است . بخشی از موضوعات ديگر سوره عظمت قرآن ، اسرار آفرينش آسمانها ، شناخت حق و باطل ، وفاى به عهد و صله رحم ، صبر و استقامت و انفاق در راه خدا در پنهان و آشكار ، اشاره به سرگذشت اقوام ياغى و سركش ، و سجده آسمانيان و زمين ها در برابر عظمت خدا مى باشد . اين سوره ۴۳ آيه دارد و در مدينه نازل شده است . از امام صادق روايت شده است كه فرمودند : هر كس سوره رعد را بسيار بخواند ، خداوند او را در دنيا به صاعقه و برق زدگى هلاك نكند هر چند از دشمنان اهل بيت باشد و چنانچه قارى از شيعيان باشد خداوند او را بدون حساب به بهشت برد و شفاعتش درباره خاندان خودش و برادران مؤمنش پذيرفته گردد .

۱۴- سوره إبراهيم

جد حضرت رسول و از پيامبران بنى اسرائيل مى باشد و مورد تصديق مسلمانان ، يهود و نصارى است . نام چهاردهمين سوره قرآن مجيد است كه به نام حضرت ابراهيم (ع) نامگذارى شده و در اين سوره علاوه بر بيان داستان حضرت ابراهيم ، داستان انبيايى چون نوح و موسى نيز آمده است . سوره ابراهيم ۵۲ آيه دارد و در مكه نازل شده است . امام صادق فرمودند : هر كس سوره ابراهيم و حجر را در ركعت اول و دوم نماز در هر جمعه يك بار بخواند ، تنگدستى و نياز و ديوانگى و بلاهاى ديگر به او نرسد .

۱۵- سوره حجر

حجر نام قومى است (كه بعضى آن را بر قوم ثمود منطبق كرده اند و يا آنان را از بقاياى ثمود به شمار آورده اند) . حجر نام پانزدهمين سوره قرآن مجيد است كه اين نام از آيه ۸۰ اين سوره گرفته شده است . در اين سوره قصه اصحاب حجر به صورت مختصر ذكر گشته است . سوره حجر ۹۹ آيه دارد و در مكه نازل شده است . امام صادق فرمودند : هر كس سوره ابراهيم و حجر را در ركعت اول و دوم نماز در هر جمعه يك بار بخواند تنگدستى ونياز و ديوانگى و بلاهاى ديگر به او نرسد.

۱۶- سوره نحل

به معنى زنبور عسل است و نيز نام شانزدهمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه ۶۸ آن گرفته شده است . موضوعاتى كه در اين سوره به آنها پرداخته شده عبارتند از : مظاهر طبيعى و آيات الهى چون باران و نور آفتاب ، انواع گياهان و ميوه ها و مواد غذايى ، حيواناتى كه در خدمت انسانها هستند ، زنبور عسل ، دلايل توحيد و معاد ، تهديد مشركان دستور به عدل و احسان ، هجرت و جهاد ، نهى از فحشاء و ظلم و ستم ، نهى از پيمان شكنى و اشاره كوتاه به داستان حضرت ابراهيم ، اين سوره داراى ۱۲۸ آيه مى باشد و در مكه نازل شده است . در بعضى از روايات از پيامبر (ص) در فضيلت اين سوره چنين نقل شده كه فرمودند : كسى كه اين سوره را بخواند خداوند او را در برابر نعمتهائى كه در اين جهان به او بخشيده محاسبه نخواهد كرد .

۱۷- سوره إسراء

به معنى سير دادن در شب مى باشد . (منظور معراج حضرت محمد از مسجد الحرام به مسجد الأقصى و بعد از آن است) و نام هفدهمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام ديگراين سوره بنى اسرائيل است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . بعضى از موضوعاتى كه در اين سوره مطرح شده است عبارتند ا ز: دلائل نبوت ، داستان معراج ، تاريخ بنى اسرائيل و وجود حسب و كتاب در زندگى اين جهان ، حق شناسى به ويژه در مورد پدر و مادر ، تحريم اسراف و تبير كردن ، موضوع بخل ، فرزندكشى در دوران جاهليت ، نهى از خوردن مال يتيم ، نهى از كم فروشى و تكبر ، تأثير قرآن در درمان هرگونه بيمارى اخلاقى و اجتماعى ، بيان اعجاز قرآن . اين سوره در مكه نازل شده و ۱۱۱ آيه دارد . در روايتى از امام صادق (ع) چنين مى خوانيم : كسى كه سوره بنى اسرائيل را هر شب جمعه بخواند از دنيا نخواهد رفت تا اينكه قائم را درك كند و از يارانش ‍ خواهد بود.

۱۸- سوره كهف

به معنى غارى كه در كوه به وجود آمده است و نام هجدهمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه ۹ آن گرفته شده است . موضوعاتى كه در اين سوره آمده است به اختصار عبارتند از : داستان اصحاب كهف ، داستان ملاقات حضرت موسى با حضرت خضر ، داستان ذوالقرنين و يأجوج و مأجوج . اين سوره در مكه نازل شده و ۱۱۰ آيه دارد . پيامبر فرمودند : آيا سوره اى را به شما معرفى كنم كه هفتاد هزار فرشته بهنگام نزولش آنرا بدرقه كردند و عظمتش آسمان و زمين را پر كرد ياران عرض كردند آرى ؟ فرمودند : آن سوره كهف است هر كس آنرا روز جمعه بخواند خداوند تا جمعه ديگر او را مى آمرزد (و طبق روايتى او را از گناه حفظ مى كند) و به او نورى مى بخشد كه به آسمان مى تابد و از فتنه دجال محفوظ خواهد ماند.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)