تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 5666

 فصل ۱۹ : شرح مختصر سوره های ۱۰۹ تا ۱۱۴ قرآن


فصل ۱۹ : سوره های ۱۰۹ تا ۱۱۴

كافرون ، نصر ، تبت ، إخلاص ، فلق ، ناس

۱۰۹- سوره كافرون

نام صد و نهمين سوره قرآن مجيد است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . لحن سوره نشان مى دهد در زمانى نازل شده كه مسلمانان در اقليت بودند و كفار در اكثريت و پيغمبر اكرم (ص) از ناحيه آنها سخت در فشار بود و اصرار داشتند او را به سازش با شرك بكشانند . پيامبر (ص) دست رد بر سينه همه آنها مى زند و آنها را به كلى مأيوس مى كند بدون آنكه بخواهد با آنها درگير شود . اين سوره در مكه نازل شده است و ۶ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) نقل شده كه فرمودند : كسى كه سوره قل يا ايها الكافرون را بخواند گویى ربع قرآن را خوانده و شياطين طغيانگر از او دور مى شوند و از شرك پاك مى گردد و از فزع (روز قيامت) در امان خواهد بود .

۱۱۰- سوره نصر

به معناى يارى كردن و نام صد و دهمين سوره قرآن مجيد است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . اين سوره در مدينه و بعد از هجرت نازل شده است و در آن بشارت و نويد از پيروزى عظيمى مى دهد كه به دنبال آن مردم گروه گروه وارد دين خدا مى شوند و لذا به شكرانه اين نعمت بزرگ پيغمبر اكرم (ص) را دعوت به تسبيح و حمد الهى و استغفار مى كند . اين سوره در مدینه نازل شده و ۳ آيه دارد . درباره فضيلت تلاوت اين سوره در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) آمده است : كسى كه آن را تلاوت كند همانند اين است كه همراه پيغمبر (ص) در فتح مكه بوده است .

۱۱۱- سوره تبت

به معنای قطع شدن و نام صد و يازدهمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . نامهاى ديگر اين سوره ابى لهب و مسد مى باشد . اين سوره تقريبا در اوایل دعوت آشكار پيغمبر اكرم (ص) نازل شده و تنها سوره اى است كه در آن حمله شديدى با ذكر نام نسبت به يكى از دشمنان اسلام و پيامبر اكرم (ص) در آن عصر و زمان شده است و محتواى آن نشان مى دهد كه او (ابی لهب) و همسرش عداوت خاصى نسبت به پيغمبر اسلام (ص) داشته و از هيچگونه كارشكنى و بد زبانى مضايقه نداشتند . اين سوره در مكه نازل شده و ۵ آيه دارد . در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) آمده است كه فرمودند : كسى كه آن را تلاوت كند من اميدوارم خداوند او و ابولهب را در خانه واحدى جمع نكند (يعنى او اهل بهشت خواهد بود در حالى كه ابولهب اهل دوزخ است) .

۱۱۲- سوره اخلاص

به معناى پاك و خالص كردن و نام صد و دوازدهمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام آن از محتوای سوره گرفته شده است . اين سوره چنانكه از نامش پيدا است (سوره اخلاص و سوره توحيد) از توحيد پروردگار و يگانگى او سخن مى گويد و در چهار آيه كوتاه چنان توصيفى از يگانگى خداوند كرده كه نياز به اضافه ندارد . اين سوره در مكه نازل شده و ۴ آيه دارد . در فضيلت تلاوت اين سوره روايات زيادى در منابع معروف اسلامى آمده است كه حاكى از عظمت فوق العاده آن مى باشد از جمله در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) مى خوانيم : آيا كسى از شما عاجز است از اينكه يك سوم قرآن را در يك شب بخواند؟! يكى از حاضران عرض كرد : اى رسول خدا! چه كسى توانائى بر اين كار دارد ؟! پيغمبر فرمودند : سوره قل هو الله را بخوانيد .

۱۱۳- سوره فلق

به معنى شكافتن و سپيده صبح است و نام صد و سيزدهمين سوره قرآن مجيد مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . محتواى اين سوره تعليماتى است كه خداوند به پيغمبر اكرم (ص) خصوصاً و به ساير مسلمانان عموماً در زمينه پناه بردن به ذات پاك او از شر همه اشرار مى دهد تا خود را به او بسپارند و در پناه او از شر هر موجود صاحب شر در امان بدارند . اين سوره در مكه نازل شده و ۵ آيه دارد. از پيغمبر اكرم (ص) نقل شده است كه فرمودند : آياتى بر من نازل شده كه همانند آنها نازل نشده است و آن دو سوره فلق و ناس است .

۱۱۴- سوره ناس

به معناى مردم و نام صد و چهاردهمين و آخرین سوره قرآن مجيد است . نام آن از آيه اول گرفته شده است . انسان هميشه در معرض وسوسه هاى شيطانى است و شياطين كوشش دارند در قلب او نفوذ كنند . هر قدر مقام انسان در علم بالاتر رود و موقعيت او در اجتماع بيشتر گردد وسوسه هاى شياطين شديدتر مى شود . اين سوره به پيغمبر اكرم (ص) به عنوان يك سرمشق دستور مى دهد كه از شر همه وسوسه گران به خدا پناه برد . محتواى اين سوره از جهتى شبيه سوره فلق است . هر دو ناظر به پناه بردن به خداوند بزرگ از شرور و آفات مى باشد با اين تفاوت كه در سوره فلق انواع مختلف شرور مطرح شده ولى در اين سوره فقط روى شر وسوسه گران ناپيدا (وسواس خناس) تكيه شده است . اين سوره در مكه نازل شده و ۶ آيه دارد . در حديثى از امام باقر (ع) مى خوانيم : كسى كه در نماز وتر سوره فلق و ناس و قل هو الله احد را بخواند به او گفته مى شود اى بنده خدا بشارت باد بر تو ، خدا نماز وتر تو را قبول كرد .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. ناشناس گفت:

    (N) (Y) (F) (W) (U) (U)