تاريخ انتشار : 2 آگوست 2012 تعداد بازديد : 5526

 فصل ۱۸ : شرح مختصر سوره های ۱۰۳ تا ۱۰۸ قرآن


فصل ۱۸ : سوره های ۱۰۳ تا ۱۰۸

عصر ، همزه ، فيل ، قريش ، ماعون ، كوثر

۱۰۳- سوره عصر

به معناى زمانه و زمان حضرت رسول الله يا عصر امام زمان(عج) مى باشد و نام صد و سومين سوره قرآن مجيد است . نخست از سوگند پر معنى به عصر شروع مى شود سپس سخن از زيانكار بودن همه انسانها كه در طبيعت زندگى تدريجى نهفته است به ميان مى آورد و فقط يك گروه را از اين اصل جدا مى كند ، آنها كه داراى برنامه چهار ماده اى زير هستند : ايمان ، عمل صالح ، سفارش يكديگر به حق ، و سفارش يكديگر به صبر و اين چهار اصل ، در واقع برنامه هاى اعتقادى و عملى و فردى و اجتماعى اسلام را در برمى گيرد . اين سوره در مكه نازل شده و ۳ آيه دارد. در حديثى از امام صادق (ع) مى خوانيم : هركس سوره والعصر را در نمازهاى نافله بخواند خداوند او را در قيامت برمى انگيزد در حالى كه صورتش نورانى ، چهره اش خندان و چشمش روشن است تا داخل بهشت شود .

۱۰۴- سوره همزه

به معنى عيبجو و نام صد و چهارمين سوره قرآن مجيد است . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . اين سوره از کسانى سخن مى گويد كه تمام تلاش خود را متوجه جمع مال كرده و تمام ارزشهاى انسان را در آن خلاصه مى كنند سپس نسبت به كسانى كه دستشان از آن خالى است به ديده حقارت مى نگرند و آنها را به باد استهزا مى گيرند ، در پايان سوره از سرنوشت دردناك آنها سخن مى گويد كه چگونه به صورت حقارت آميزى در دوزخ پرتاب مى شوند و آتش سوزان جهنم قبل از هر چيز بر قلب آنها مسلط مى گردد . اين سوره در مكه نازل شده و ۹ آيه دارد.در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) آمده است : هركس اين سوره را تلاوت كند به عدد هر يك از كسانى كه محمد و يارانش را استهزاء كردند ده حسنه به او داده مى شود .

۱۰۵- سوره فيل

نام صد و پنجمين سوره قرآن مجيد است و نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . اين سوره چنانكه از نامش پيدا است اشاره به داستان تاريخى معروفى مى كند كه در سال تولد پيغمبر اكرم (ص) واقع شده و خداوند خانه كعبه را از شر لشكر عظيم كفارى كه از سرزمين يمن سوار بر فيل آمده بودند حفظ كرد . اين سوره يادآور آن داستان عجيب است كه بسيارى از مردم مكه آن را به خاطر داشتند ، زيرا در گذشته نزديكى واقع شده بود . داستان اصحاب فيل و سرنوشت آنان در اين سوره بيان شده است كه چگونه به اراده خداوند و به وسيله پرندگانى سپاه ابرهه كه براى ويران كردن خانه خدا از يمن به طرف مكه حركت كرده بود نابود شدند . اين سوره در مكه نازل شده و ۵ آيه دارد. در حديثى از امام صادق (ع) آمده است : هر كسى سوره فيل را در نماز واجب بخواند در قيامت هر كوه و زمين هموار براى او شهادت مى دهد كه از نمازگزاران است و منادى صدا مى زند در باره بنده من راست گفتيد ، شهادت شما را به سود يا زيان او مى پذيرم بنده ام را بدون حساب داخل بهشت كنيد او كسى است كه من وى را دوست دارم و عملش را نيز دوست دارم .

۱۰۶- سوره قريش

يكى از قبايل عرب که حضرت محمد (ص) در آن قبيله ظهور كرد . اين سوره در حقيقت مكمل سوره فيل محسوب مى شود و آيات آن دليل روشنى بر اين مطلب است . محتواى اين سوره بيان نعمت خداوند بر قريش و الطاف و محبتهاى او نسبت به آنهاست تا حس شكرگزارى آنها تحريك شود و به عبادت پروردگار اين بيت عظيم كه تمام شرف و افتخارشان از آن است قيام كنند . اين سوره در مكه نازل شده و ۴ آيه دارد. در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) نقل شده كه فرمودند : كسى كه آن را بخواند به تعداد هر يك از كسانى كه در گرد خانه كعبه طواف كرده يا در آنجا معتكف شده ، ده حسنه به او مى دهند .

۱۰۷- سوره ماعون

به معنى زكات ، صدقه ، اثاث خانه و نام صد و هفتمين سوره قرآن است . نام اين سوره از آخرین آيه سوره گرفته شده است . در اين سوره صفات و اعمال منكران قيامت در پنج مرحله بيان شده كه آنها به خاطر تكذيب اين روز بزرگ چگونه از انفاق در راه خدا ، كمك به يتيمان و مسكينان سرباز مى زنند و چگونه در مورد نماز مسامحه كار و رياكارند و از كمك به نيازمندان رويگردانند . اين سوره در مكه نازل شده و ۷ آيه دارد. در حديثى از امام باقر (ع) آمده است كه : هركس اين سوره را در نمازهاى فريضه و نافله اش بخواند خداوند نماز و روزه او را قبول مى كند و او را در برابر كارهائى كه در زندگى دنيا از او سرزده است مورد محاسبه قرار نمى دهد .

۱۰۸- سوره كوثر

به معناى خير كثير و حوضى در بهشت و نام صد و هشتمين سوره قرآن مى باشد . نام اين سوره از آيه اول آن گرفته شده است . در اين سوره خداوند به پيامبر بشارت نعمت هاى فراوان از جمله كوثر داده و دشمنان ايشان را ابتر (مقطوع و بى دنباله) دانسته است . اين سوره در مكه نازل شده و ۳ آيه دارد. در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) آمده است : هركس آن را تلاوت كند خداوند او را از نهرهاى بهشتى سيراب خواهد كرد و به عدد هر قربانى كه بندگان خدا در روز عيد قربان قربانى مى كنند و همچنين قربانيهائى كه اهل كتاب و مشركان دارند به عدد هر يك از آنان اجرى به او مى دهد .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)