تاريخ انتشار : 23 جولای 2012 تعداد بازديد : 5617

 تقسیمات قرآنی چگونه به وجود آمده اند ؟؟؟


کلیه تقسیمات قرآن ، اعم از آیه و سوره و جزء و حزب و … را می توان به دو بخش عمده دسته بندی کرد :

الف) تقسیماتی که توسط پیامبر اکرم (ص) انجام گرفته و ایشان در شناسایی آن به امت اسلامی نقش اصلی داشته اند . و شامل بخش کردن قرآن به سوره و آیه می باشد .

ب) تقسیماتی که مسلمانان پس از پیامبر اسلام (ص) و با سلیقه خود انجام داده اند . این تقسیمات شامل جزء و حزب و ربع حزب می باشد . شاید مهمترین عامل ایجاد تقسیمات ذکر شده ، سهولت در یاد گیری و حفظ قرآن مجید به صورت متوالی و پی در پی بوده است .

شرح تقسیمات قرآنی  پیامبر (ص) :

 آیه : به معنی نشانه و علامت می باشد و نیز به معنی پند و عبرت هم به کار رفته است . چگونگی و نحوه تعیین آیات و نیز ترتیب آنها در زمان حیات پیامبر اکرم (ص) و به دستور و با نظرات خود ایشان انجام شده است . در مورد تعداد آیات ، اختلاف کمی در برخی سوره های قرآن وجود دارد و این اختلاف به علت تفاوت برداشتهای صحابه پیامبر اکرم (ص) از وقف و وصل آیات بوده است . بنا بر نقل مرحوم طبرسی که عدد ذکر شده اهل کوفه را صحیح می داند (چون سند روایت به حضرت علی (ع) می رسد و نیز روایتی از پیامبر اعظم (ص) ) تعداد آیات قرآن ۶۲۳۶ عدد می باشد . کوتاهترین آیه ، آیه ۶۴ سوره الرحمن است که تنها یک جمله است و بلندترین آیه ، آیه ۲۸۲ سوره بقره است با حدود سی جمله . اولین آیات نازل شده را آیات ابتدایی سوره فلق ذکر کرده اند و آخرین آیه ، آیه ۲۸۱ سوره بقره است که بر پیامبر (ص) نازل شده است .

سوره :  به معنای پایگاه بلند و رفیع است . و در قرآن به قسمتهایی گفته می شود که بر حسب وحی از یکدیگر جداشده اند . تمام سوره های قرآن با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز شده است بجز سوره توبه و نیز سوره نمل دارای دو بسم الله الرحمن الرحیم است . تعداد سوره های قرآن ۱۱۴ عدد است . در برخی روایات سوره توبه را ادامه سوره انفال دانسته اند و سوره های ضحی و انشراح را یک سوره و سوره های فیل و قریش را نیز یک سوره ذکر کرده اند . قرآن با سوره حمد آغاز شده و با سوره ناس پایان می یابد . کوچکترین سوره قرآن ، سوره کوثر است و بزرگترین سوره ، بقره نام دارد . ۱۴ آیه قرآن سجده مستحبی دارد و ۴ آیه در سوره های سجده ، فصلت ، نجم و علق سجده واجب دارد . در باره نام گذاری سوره ها نظر واحدی وجود ندارد برخی معتقدند که اسامی سوره ها به بیان حضرت رسول اکرم (ص) و از طریق وحی می باشد و عده ای این نام گذاری را عمل صحابه می دانند .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. سلام دوست عزیزم
    نماز و رورزه هاتون قبول و التماس دعا

  2. ناشناس گفت:

    😉 😀 (H) 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛