تاريخ انتشار : 4 جولای 2012 تعداد بازديد : 11652

 معرفی کتاب در زمینه مهدویت


معرفی کتاب در زمینه مهدویت 

کتابهای ارزنده ای در زمینه مهدویت و مسائل پیرامون آن به رشته تحریر در آمده است . بعضی به طور موضوعی و در قالب نگارش تخصصی و برخی به صورت عام و کلی به بحثهای مهدویت ، آخرالزمان ، زندگی حضرت ولیعصر (عج) ، پاسخ به شبهات ، مدعیان دروغین ، معرفی تفکر شیعه و … پرداخته اند .

در ادامه تعدادی از کتب را با معرفی نام و نویسنده و موضوع آورده ایم . با هدف آنکه منابعی جامع و ژرف را به علاقمندان معرفی کنیم .

– حکومت جهانی مهدی (ع)

کتابی است از تألیفات آیت‏ الله مکارم شیرازی .

در این کتاب به سؤالات مطرح شده در زمینه حکومت امام مهدی(ع) اشاره‏ شده ، سپس به دور از هرگونه تعصب و گرایش‏های افراطی و پیش‏داوریهای غیرمنطقی به پرسش‏های مطرح ، پاسخ مناسب ارائه می شود . کتاب شامل دو بخش روش حکومت جهانی حضرت مهدی(ع) و راه پیروزی امام عصر(ع) است و در این دو بخش به شبهات و سؤالات موجود پاسخ های روشن و منطقی داده شده ، از جمله این که چرا آینده جهان روشن است ؟ چرا انسان با وجود بدبختی‏ها و مشکلات بسیار باز به آینده امیدوار است ؟

قسمت پایانی کتاب به بحث پیرامون مدعیان دروغین مهدویت اختصاص داده شده است .

– دادگستر جهان

اثر آیت الله ابراهیم امینی است .

به شیوه مناظره نوشتار شده است . ایشان علت تألیف را چنین می نویسد : اعتقاد به وجود مهدی موعود و امام زنده غایب یک عقیده اسلامی است … عقیده‏ای که به وسیله اخبار متواتر و قطعی‏الصدور به اثبات رسیده و قابل تشکیک نمی‏باشد ، ولی بسیاری از مسائل مربوط به آن نیاز به تحقیق و بررسی دارد ، از قبیل طول عمر ، غیبت طولانی ، علت غیبت و …  در این باره اشکالات زیادی از سوی مخالفان به صورت کتبی و شفاهی در بین قشر جوان و تحصیل کرده القا می‏شد که نیاز به پاسخ‏گویی داشت .

در این کتاب مباحثی از جمله آغاز عقیده به مهدی ، مهدی در ادیان ، فلسفه غیبت ، علائم ظهور ، جهان در عصر مهدی و … مورد بحث و بررسی قرار می‏گیرد .

– پیچک انحراف

اثر جواد اسحاقیان است .

نویسنده کتاب ، زمینه‌های گرایش برخی از مردم به انحرافات مربوط به مهدویت را ارائه می نماید . از ویژگی‌های این کتاب ، معرفی برخی آسیب‌ها و انحرافات دهه‌های اخیر به صورت جزئی و مصداقی می‌باشد . همچنین بررسی و تحقیق میدانی از ویژگی های این کتاب است . در مجموع تلاش شده است که ریشه‌های اصلی ایجاد و انحراف در مدعیان و پیروان و گمراهان ، معرفی گردد .

برخی از فصل‌های کتاب عبارتند از : زمینه‌های گرایش عده‌ای از مردم به مدعیان شیخیه ، بابیه و … ، ویژگی‌های شخصی و شخصیتی مدعیان ، نقشه‌های شرکت استعمار و دشمنان اسلام ، دیدگاه متون دینی دربارة عوامل انحراف مدعیان و پیروان آنها.

– سيماي حضرت مهدي (ع) در قرآن

زبان اصلی کتاب عربی است که سيد مهدي حائري قزويني آنرا به فارسی برگردانده است .

كتاب درباره آياتي از قرآن مجيد است كه به استناد سخنان پيغمبر اكرم (ص) و جانشينان راستينش در مورد امام منجي و موعود(عج) تفسير و تأويل وتطبيق گرديده است . طبق روشي كه غالباً در اين كتاب ها مشهود است ، احاديث با ذكر سند در ذيل آيات آورده شده است .

سخني از مؤلف (سيد هاشم حسيني بحراني) : من اين كتاب را از تفسير خاندان عصمت (ع) تأليف كردم بسا كه آياتي در باره آن حضرت و پدران بزرگوارش نازل شده است (در اين صورت) تنها به آوردن روايت درباره ي ایشان بسنده كردم .

– گفتمان مهدویت

از آثار آیت الله صافی گلپایگانی است .

پاسخ به شبهات و ارائه دلایل متقن برای رفع ابهام از ابعاد مختلف موضوع مهدویت ، همواره یکی از کارهای مهمی بوده است که علمای بزرگ شیعه در برهه‏های مختلف تاریخی به آن اقدام کرده‏اند که ضمن پاسخ‏گویی به سؤالات و شبهات موجود ، به مسئولیت خطیر خود نیز به نحو احسن عمل کرده‏اند . کتاب ، تلاش بسیار ارزنده‏ای است که در آن به سؤالاتی در زمینه سه محور تشیّع ، امامت و مهدویت در حد ضرورت و با استناد به آیات و روایات و براهین علمی و عقلی پاسخ داده می‏شود .

به جهت رعایت اختصار و کوتاه کردن کلام ، علاقمندان به کنکاش بیشتر ، می توانند به کتب زیر نیز مراجعه کنند :

– نگاهی تحلیلی به زندگانی حضرت مهدی(ع)

اثر دبیرخانه دایمی اجلاس دوسالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی(ع) است و مجموعه‏ای است درباره معارف اسلامی و بحثهای اعتقادی مربوط به مهدویت .

– ظهور نور

اثر علی سعادت‏پرور با ترجمه سیدمحمدجواد وزیر فرد است و مسائل مربوط به قبل از غیبت صغری ، روایات دوره غیبت صغری و کبری ، وقایع زمان ظهور تا رجعت و رجعت را مورد بررسی قرار می دهد .

– سیمای آفتاب

اثر دکتر حبیب‏الله طاهری است . موضوعاتی نظیر امامت خاصه که در این بخش عناوینی چون مصلح کل ، مهدویت در اسلام ، کلمات معصومین و حضرت مهدی ، اوصاف حضرت مهدی ، نسب حضرت مهدی ، ولادت حضرت مهدی ، غیبت و فلسفه آن ، دلایل ولایت فقیه ، وظایف شیعیان در زمان غیبت و انتظار فرج ، نشانه‏های ظهور ، حکومت واحد جهانی ، رحلت و …  را شامل می شود .

– صحیفة‏المهدی(ع)

اثر جواد قیّومی اصفهانی است . در مقدمه موضوعاتی مانند ولادت ، امامت ، غیبت امام زمان(ع) و وظیفه منتظران و … مورد بررسی قرار می‏گیرد ؛ در فصل اوّل ، مجموعه‏ای از نیایش‏ها و ادعیه آن حضرت ارائه می‏گردد در فصل دوم گزیده‏ای از پیام‏ها و سخنان آن حضرت به چشم می‏خورد ، فصل سوم به اشعاری در زمینه مدح و منقبت امام مهدی(ع) اختصاص دارد .

– خورشید مغرب

اثر محمدرضا حکیمی است . مسأله تولد امام مهدی(ع) از طریق بررسی اقوال مختلف ، شرایط دوران ولادت و کسانی که موفق به دیدار آن حضرت در روزهای نخستین تولد شدند و … تبیین سیرت و شمایل حضرت مهدی(ع) آن گونه که در روایات شیعه و سنی وارد شده است و امام مهدی(ع) در کتب پیشینیان ، و نیز مسلمانان ، به ویژه در قرآن کریم ، مسأله طول عمر ، انتظار ، ضرورت حاکمیت احکام دینی و … مورد تحلیل قرار گرفته است .

– موعد نامه (فرهنگ الفبايي مهدويت)

اثر مجتبي تونه اي است . در اين كتاب در مورد اغلب كلماتي كه در مباحث امام زمان ، آخرالزمان و ظهور وجود دارد (شامل اسامي اشخاص ، مكان ها ، رخداد هاي قبل از ظهور و …) به ترتيب حروف الفبا توضيحاتي جداگانه داده شده است .

– نشانه هاي شگفت آور در آخرالزمان

اثر  محمد جواد مهري كرمانشاهي است . سلسله مباحثاتي پيرامون مهدويت ، عصر غيبت و حكومت جهاني آن حضرت در این کتاب آورده شده است .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. جواد گفت:

  باسلام وخسته نباشيد،
  خدا خيرتون بده که در عرصه فرهنگي تلاش ميکنيد.
  انشاءالله در پناه آقا امام زمان موفق باشيد.
  اگه دوست داشتيد به وبلاگ حقير هم که با موضوع معرفت شناسي اهل بيت “عليهم السلام” هست يه سري بزنيد.
  http://sabuo.blogfa.com
  در صورت تمايل شما بزرگوار حاضر به تبادل لينک هستم. ياعلي (F)

 2. عرفان گفت:

  بسیار مناسب بود . در پناه خدا
  یاعلی

 3. زهرا گفت:

  ممنونمورد استفاده واقع شد. (F)

 4. ناشناس گفت:

  خوب بید 😉

 5. ناشناس گفت:

  بد نبود