تاريخ انتشار : 21 جولای 2012 تعداد بازديد : 3293

 به بهانه بهار قرآن


ضمن عرض تبریک و تهنیت بابت فرا رسیدن رمضان المبارک خدمت شما مخاطبان سایت نصر۱۹، با سری مطالب سریالی قصد داریم تا زوایایی از قرآن کریم را که تاکنون کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته به حضورتان معرفی کنیم. امیدوارم که باارائه نظرات و معرفی خواسته های خود در این زمینه به نویسندگان سایت، ما را یار و یاور باشید. التماس دعا.

نامهای کتاب آسمانی

کتاب آسمانی مسلمانان ، دارای نامهای متعدد و  با معانی متفاوت و عمیقی است . همچنین در مورد ریشه و بن اسامی بکار برده شده در باره این وحی الهی تحقیقاتی به طور مفصل از طرف مفسران بزرگ شیعه و سنی انجام گرفته است . گروه اندیشه و مذهب سایت نصر۱۹ تعدادی از این اسامی را با هدف آشنایی بیشتر مسلمانان با معجزه جاودان خاتم المرسلین به علاقمندان معرفی می کند .

قرآن:

مشهورترین نام است و  بیشترین نامی است که در خود قرآن بکار گرفته شده است .

أَفَلاَ يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ اللّهِ لَوَجَدُواْ فِيهِ اخْتِلاَفًا كَثِيرًا – آيا درباره قرآن نمى‏انديشند ؟! اگر از سوى غير خدا بود ، اختلاف فراوانى در آن مى‏يافتند .

قران از ریشه قراء گرفته شده است که می تواند به معنای قرائت (خواندن) باشد و نیز به معنای جمع کردن . در هر دو مورد نکات ظریف و عمیقی وجود دارد . قرائت یعنی خواندن پس کلمه قرآن یک اسم است برای آنچه که باید خوانده شود . برای مفهوم جمع کردن نیز گفته اند که این مجموعه (کتاب) همه نیازها را در خود جمع کرده است از آیات و سوره ها گرفته تا احکام و حقایق معارف و همه آنها توسط حروف و کلمات جمع شده اند .

کتاب:

کلمه ای است که پس از واژه قرآن بیشترین کاربرد را دارد . به معنای مکتوب (نوشته شده) از آن یاد می کنند .

ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ – آن کتاب با عظمتى است که شک در آن راه ندارد ؛ و مايه هدايت پرهيزکاران است .

فرقان:

کلمه ای پر معنا و مفهوم است که مفسران درباره آن مطالب زیادی بیان کرده اند . فرقان به معنای جدا کننده است و منظور چیزی است که حق را از باطل جدا می کند و وسیله ای برای شناخت حق و باطل است .

تَبَارَكَ الَّذِي نَزَّلَ الْفُرْقَانَ عَلَى عَبْدِهِ لِيَكُونَ لِلْعَالَمِينَ نَذِيرًا – زوال ناپذير و پر برکت است کسى که قرآن را بر بنده‏اش نازل کرد تا بيم‏دهنده جهانيان باشد .

در مورد علت استفاده از نام فرقان گفته اند که قرآن از هر جهت جدا کننده و حد فاصل حق و باطل است چه در زمینه اصول دین و چه در زمینه فروع دین و احکام و اخلاق . البته ذکر این نکته واجب است که قرآن یک اسم خاص نیست بلکه در مورد کتاب آسمانی حضرت موسی (ع) نیز از این واژه استفاده شده است .

ذکر:

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ – ما قرآن را نازل کرديم ؛ و ما بطور قطع نگهدار آنيم !

در آيات قبل از این آيه کلمه ذكر صريحاً به معنى قرآن آمده و اين آيه كه به دنبال آن آمده مسلماً به همان معنى اشاره مى كند.ذکر را به معنای یاد و یا چیزی که به انسان مفهومی را یادآوری می کند ، بر شمرده اند . قرآن حقایقی را ذکر می کند که در بطن وجودی بشر قرار دارد و فطرت بشری را بیدار می نماید .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)