تاريخ انتشار : 21 آوریل 2012 تعداد بازديد : 5119

 وَ أَعِدُّوا لَهُمْ ما اسْتَطعْتُمْ مِنْ قوّةٍ


۲اردیبهشت یادآور تصمیم هدفمندبنیانگذار جمهوری اسلامی درتأسیس نهادی مردمی وانقلابی است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام نهاده شد.این فرزند خلف انقلاب باالگو قراردادن حضرت سیدالشهداء دراعمال ورفتار خود وسرسپردگی دربرابر اوامر ولی فقیه به بازوی توانمندجمهوری اسلامی دربرابر توطئه های خارجی وداخلی تبدیل شد.

وَ أَعِدُّوا لَهُمْ ما اسْتَطعْتُمْ مِنْ قوّةٍ

در ارديبهشت ۱۳۵۸ شوراي انقلاب، شوراي فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را تأسيس کرد. در شانزدهم ارديبهشت وظايف اين نهاد انقلابي از طرف شوراي فرماندهي سپاه پاسداران اعلام گرديد:
– كمك به اجراي امور انتظامي، امنيتي و كنترل، تعقيب و دستگيري عناصر ضد انقلاب.
– مبارزه ي مسلحانه عليه جريان هاي مسلحانه ي ضد انقلاب.
– دفاع در برابر حملات و اشغالگري هاي عوامل يا قواي بيگانه در داخل كشور.
– همكاري و هماهنگي مؤثر با نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مطابق آيين نامه هاي مربوطه.
– تربيت و آموزش اخلاقي، ايدئولوژيكي – سياسي و نظامي كادرهاي سپاه.
– كمك در اجراي دستورات انقلاب اسلامي و دادگستري دولت جمهوي اسلامي.
– حمايت از نهضت هاي رهايي بخش و حق طلبانه ي مستضعفين جهاني تحت نظارت رهبري انقلاب.
– مشورت و استفاده از نيروهاي انساني و تخصصي سپاه به هنگام بروز بلايا و حوادث غير مترقبه و كمك به پيشبرد طرح هاي عمراني دولت جمهوري اسلامي ايران به منظور استفاده ي هر چه بيشتر از نيروي پاسداران.
پس از حمله وحشیانه ارتش عراق به مرزهای غربی و جنوبی ایران عزیز، توان سپاه پاسداران به شرکت در دفاع از تمامیت ارضی معطوف شد و عملاً فرماندهی جنگ را بر عهده گرفت. جايگاه بلند و ارزشمند سپاه پاسداران و رشادت هاي بي شمار رزم آوران آن در کنار شجاعتهای بسیجیان سلحشور و ارتش دلیر و جان برکف در طول هشت سال دفاع مقدس، بر کسی پوشیده نیست، چنانکه جمله معروف امام خمینی نیز به این نکته اشاره دارد “اگر سپاه نبود کشور هم نبود.”
امام خميني(قدس سره) در ۲۶ شهريور ۱۳۶۴ طي فرماني تشكيل نيروهاي سه گانه ي سپاه شامل زميني، هوايي و دريايي را به فرماندهي كل سپاه ابلاغ فرمودند و مسئولان سپاه در جهت اجراي فرمان امام به سرعت دست به كار سازماندهي شدند و نيروي زميني سپاه را در قالب گروهان، گردان، تيپ و لشكر آرايش تشكيلاتي دادند و در جبهه هاي جنگ تحميلي با سازمان و آرايش جديد خود اجراي مأموريت هاي محوله را استحكام و توان بيشتري بخشيدند. نيروهاي هوايي و دريايي نيز با همين سرعت بر اساس تشكيلات جديدي پايه ريزي و در جهت انجام مأموريت هاي محوله آماده شدند.
پس از پایان جنگ تحمیلی سپاه پاسداران عزم خود را جزم کرد تا براساس تفکری ولایی و ناب پاسدار ارزشهای انقلاب اسلامی باشد و در کنار آن که نیرویی نظامی است وارد میدان سازندگی و در واقع جهاد سازندگی شد. هدف سپاه از ورود به اين عرصه، استفاده بهينه از منابع و امکانات اقتصادي و عمراني موجود در سپاه، مشارکت در اجراي برنامه هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور، کسب تجربه و دانش فني به منظور افزايش توان دفاعي سپاه، تداوم ارتباط سپاه و مردم و ايجاد بستر مناسب براي مشارکت نيروهاي متخصص بسيجي در توسعه کشور بود. اين نهاد مقدس در فعاليت هايي از قبيل سدسازي، راه سازي، کشاورزي، دامداري، طرح هاي آب رساني و گازرساني و احداث واحدهاي مسکوني و … نقشي فعال و پرثمر ايفا کرد.
ناگفته نماند که سپاه پاسداران از بدو تأسیس تا کنون وظایفی را برعهده داشته است که شاید به جهت ماهیت آن کمتر درباره آن صحبت شده است. از جمله :
– حفاظت از شخصیتها : ترور شخصيت هاي مؤثر نظام، كه از سوي دشمنان در دستور كار قرار گرفته بود و شهادت فرهيختگاني چون شهيد مطهري، شهيد سپهبد قرني، شهيد مفتح، شهيد بهشتي، شهيد باهنر و شهيد رجائي، سپاه را بر آن داشت تا در جهت توقف اين ترورهاي وحشيانه و ناجوانمردانه، به مقابله برخيزد و توطئه شوم ضد انقلاب را از بين ببرد.
– امنيت پرواز : دشمنان قسم خورده نظام اسلامی از راهزني هوايي نيز دريغ نورزيدند و با هدايت عمال داخلي خود، جبهه اي ديگر از توطئه هاي ضد بشري را در پيش روي انقلاب باز كردند. امام امت با بصيرت و دورانديشي خاص خود و با اعتماد و اطمينانی كه نسبت به سپاه داشتند اين نهاد را مسئول تأمين امنيت پرواز معرفي كردند.
– مقابله با گروهك ها: با وجود مسئوليت هاي سنگيني كه سپاه بر عهده داشت هم زمان با توطئه هاي خائنانه گروهك ها و اعلام جنگ مسلحانه عليه جمهوري اسلامي، سپاه به مقابله با آن ها پرداخت و با كشف و خنثي كردن خانه هاي تيمي منافقين، توطئه ي شوم دشمنان را نقش بر آب نمود. يكي از مؤثرترين اقدامات سپاه كشف توطئه هاي حزب سرسپرده ي توده بود كه منجر به متلاشي شدن قطعي اين حزب منفور شد. تجليل شگفت انگيز امام راحل از اين اقدام بزرگ، گوشه اي از عظمت و اهميت آن را براي همه آشكار ساخت و مراتبي از توان الهي و استعداد عظيم سپاه را به نمايش گذارد.
– و …
پایگاه اینترنتی نصر۱۹ روز دوم اردیبهشت را به همه غیور مردان سپاه اسلام تبریک می گوید و ایمان دارد که پاسدار، هرگز صراط مستقيم خويش را فراموش نمي کند و در غوغای زندگي، هيچگاه مسير رو به کمال را گم نخواهد کرد زيرا پاسدار به خوبي مي داند که پاسداري به ايمان و عمل، ولايت، اطاعت، تعهد و تقواست. پس هرگز وظيفه پاسداري خويش را فراموش نمي کند.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)