تاريخ انتشار : 23 آوریل 2012 تعداد بازديد : 6838

 وقتی همه خواب بودیم


چهارم ارديبهشت ۱۳۵۹ نيروهاي امريكايي در عملياتي موسوم به ” دلتا ” با هدف آزاد كردن گروگانهاي اين كشور كه در لانه جاسوسي امريكا در تهران تحت مراقبت بودند ، در صحراي طبس پياده شدند.

وقتی همه خواب بودیم

قرار بود اين نيروها كه در ميان آنان افسران حكومت پهلوي و افراد وابسته به ساواك نيز حضور داشتند ، از طبس با چرخبال به سوي تهران حركت كرده و در ورزشگاه امجديه (شهيد شيرودي‌) فرود آيند وسپس با لباس مبدل ‌، به سفارت امريكا در تهران حمله كرده و جاسوسان خود را آزاد كنند . طبق اين نقشه ‌، آنان پس از پايان فعاليتشان ، از همين راه به طبس رفته و از آنجا با هواپيما از ايران خارج مي‌شدندکه با عنایات حضرت ولی عصر(عج) عملیات به شکست می انجامد .

ماجراي تسخیر لانه جاسوسی

يكي از آثار مهم و سرنوشت ساز انقلاب اسلامي ، تسخير لانه‌جاسوسي آمريكا توسط دانشجويان پيرو خط امام(ره) در سيزدهم آبان ‪۱۳۵۸است كه به دليل بعد گسترده آن در داخل و خارج كشور به نام ” انقلاب دوم ” نام گرفت .امام خميني (ره‌) در پيامي ، تسخير لانه جاسوسي آمريکا به دست دانشجويان پيرو خط امام (ره) را “انقلاب دوم” و انقلابي بزرگتر از انقلاب اول برشمردند . براي درك اين تعبير لازم است ابعاد پيچيده اين حركت از جنبه‌هاي مختلف سياسي ‌، امنيتي ‌، حقوقي ‌، اقتصادي و فرهنگي مورد توجه قرار گيرد . حركت دانشجويان تداوم حركتي بود كه از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ آغاز شده و در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به پيروزي رسيده بود ؛ اما انقلاب اسلامي نمي‌توانست بدون خشكاندن ريشه‌هاي استعمار به حيات خود ادامه دهد و مردم ايران بايد مبارزه خود را براي جلوگيري از تكرار تجربه تلخ تاريخي ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در داخل كشور ادامه مي‌دادند.
هنگامي كه اسناد موجود در سفارت به دست آمد و گزارش‌هاي مستند دخالت امريكا در امور داخلي ايران و طراحي توطئه‌هاي مختلف ـ قبل و بعد از پيروزي انقلاب ـ آشكار شد ، امام (ره‌) رهبري حركت دانشجويان را شخصاً برعهده گرفت و مبارزه عليه ريشه‌هاي نفوذ امريكا در ايران به اوج رسيد . پس از تصرف لانه جاسوسي ، نظر امام خمینی درباره مبارزه همزمان عليه استبداد سلطنتي و سلطه استعماري ‌، به اثبات رسيد .

اين حركت دانشجويان خشم آمريكايي‌ها را برانگيخت و آنها كه ناتوان از درك ملتي استقلال‌طلب و آزاديخواه بودند ، بر ضد جمهوري اسلامي ايران ، به اقداماتي نظير فشار آوردن به مجامع بين‌المللي مانند سازمان ملل ، سازمان كنفرانس اسلامي ، شوراي امنيت و … ، ايجاد جو منفي تبليغاتي عليه دانشجويان مسلمان و برخي اقدامات ديگر دست زدند . اما پس از بي‌ثمر بودن اين اقدامات به اقدامات جدي‌تري روي آوردند . از جمله : قطع كامل روابط سياسي در ۲۰ مهر ۱۳۵۹ و حمله نظامي به ايران و تجاوز به خاك كشورمان كه به شكست مفتضحانه آنها در صحراي طبس انجاميد که در اینجا به طراحی وچگونگی اجراء عملیات دلتا (طبس) می پردازیم .

طراحی وچگونگی اجرای عملیات دلتا

نيروهاي امريكايي براي انجام اين عمليات در “فورت برگ‌” امريكا آموزش نظامي ديده و در فرودگاه كاروليناي شمالي انجام آن را تمرين كرده بودند . پيش از شروع عمليات نيز به پايگاه‌هايي در مصر و عمان منتقل شده بودند .
فرودگاه‌هاي نظامي مصر ، عمان و عرشه ناو هواپيمابر امريكا در درياي عمان از مراكز عمده برخاستن هواپيماها و چرخبال‌هاي مهاجم امريكا براي فرود در منطقه طبس بود . ناو هواپيمابر نيميتس‌نيز ۴ ماه پيش از اين حمله ـ دي ۱۳۵۸ ـ در چهارچوب نيروهاي موسوم به “واكنش سريع‌” وارد خليج فارس شده بود . حمله نظامي امريكا به طبس ‌، دوهفته پس از آن صورت گرفت كه دولت اين كشور در اقدامي يكجانبه ، روابط كشورش را با جمهوري اسلامي ايران قطع كرد .
تجهیزات و نیروهای امریکایی که در این عملیات شرکت کرده بودند عبارت بودند از :
۱۳۲ نفر از کماندوهای واکنش سریع
هشت چرخبال و سه هواپیمای باربری هرکولس c130

چگونگی شکست عملیات

به رغم ورزيدگي خلبان‌ها و پيش‌بيني‌هاي علمي كارشناسان آمريكايي مبني بر عدم وقوع طوفان در روز عمليات ، در هنگامه‌ي عمل يعني در تاريخ ۵ ارديبهشت ۱۳۵۹ ه‍..ش (۲۴ آوريل ۱۹۸۰م) سه فروند از چرخبالها در مواجهه با طوفاني از شن از دور خارج شدند و به دنبال آن يكي ديگر از چرخبالها نيز پس از سوخت‌گيري با هواپيماي حامل سوخت تصادف كرد و انفجار حاصل از آن سبب كشته شدن هشت آمريكايي گرديد . بدين ترتيب عمليات در همان مرحله اول به طور كلي متوقف و كماندوهاي آمريكايي پا به فرار نهادند.
منابع سياسي امريكا مدعي‌ بودند كه كاخ سفيد براي توقف عمليات‌ از سوي كرملين نيز تحت فشار بوده‌اند‌. ادعايي كه به نظر مي‌رسد با هدف كتمان شكست عمليات مطرح شده است. در تمام مراحل عمليات دلتا تنها ۴ نفر در امريكا از انجام آن باخبر بودند : كارتر رئيس جمهور ، هارولد براون وزير دفاع ، هاميلتون جوردن مشاوركاخ سفيد و برژينسكي مشاور امنيت ملي ‌. در ايران نيز عوامل ناشناخته‌اي در جريان اين عمليات بوده و با آن همكاري داشته‌اند.
گزارشهاي مستند و مصور منابع خبري امريكا به ويژه روزنامه نيويورك تايمز و مجلات تايم و نيوزويك ، همچنين مصاحبه هايي كه از قول فرماندهان نظامي امريكا درباره عمليات طبس در اين منابع منعكس شد ، ابعاد مداخله جويانه تروريسم دولتي و نگاه متعرضانه كاخ سفيد عليه جمهوري اسلامي ايران را نشان مي‌داد . اين حادثه يكي از بزرگترين رسوايي‌هاي نظامي و سياسي كاخ سفيد در برابرانقلاب اسلامي ايران محسوب مي‌شود.
در پي شكست قطعي عمليات امريكا در طبس و بازگشت باقيمانده هواپيماهاي آن كشور يكي از چرخبال‌ها كه حاوي مداركي در مورد جزئيات عمليات بود ، به دستور بني‌صدر بمباران شد . در همين بمباران بود كه محمد منتظر قائم ، فرمانده سپاه پاسداران يزد به شهادت رسيد.

(برای شادی روح امام راحل و ارواح طیبه شهدا ، صلوات)

منابع:
موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی
سازمان تبلیغات اسلامی
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. سلام و عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

 2. وبلر گفت:

  سلام
  مطلب شما در سایت وبلر منتشر شد.
  http://weblar.ir/fa/?p=3977

  منتظر نوشته های بعدی شما هستیم.
  باتشکر، مدیریت وبلر

 3. با تشکر از مطلب خوبتان
  مطلب شما با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد
  گلستان بلاگ منتظر مطالب شماست
  http://golestanblog.ir/?p=3674