تاريخ انتشار : 29 آوریل 2012 تعداد بازديد : 2781

 حرکتی ساده ، نقشی ابدی


 

روزی معلمی از دانش آموزانش خواست که اسامی همکلاسی هایشان را بر روی دو ورق کاغذ بنویسند و پس از نوشتن هر اسم یک خط فاصله قراردهند . سپس از آنها خواست که درباره قشنگترین چیزی که میتوانند در مورد هر کدام از همکلاسی هایشان بگویند ، فکر کنند و در آن خط های خالی بنویسند . بقیه وقت کلاس با انجام این تکلیف درسی گذشت و هر کدام از دانش آموزان پس از اتمام ، برگه های خود را به معلم تحویل دادند و کلاس را ترک کردند. 

حرکتی ساده ، نقشی ابدی

روز شنبه ، معلم نام هر کدام از دانش آموزان را در برگه ای جداگانه نوشت ، و سپس تمام نظرات بچه های دیگر در مورد هر دانش آموز را در زیر اسم آنها نوشت . روز دوشنبه ، معلم برگه مربوط به هر دانش آموز را تحویل داد . شادی خاصی کلاس را فرا گرفت . معلم این زمزمه ها را از کلاس شنید : “واقعا ؟” “من هرگز نمی دانستم که دیگران به وجود من اهمیت می دهند ! من نمی دانستم که دیگران اینقدر مرا دوست دارند .”
دیگر صحبتی از آن برگه ها نشد و اوضاع مدرسه بصورت عادی می گذشت . معلم نیز ندانست که آیا آنها بعد از کلاس با والدینشان در مورد موضوع کلاس به بحث و صحبت پرداخته اند یا نه ، به هر حال گویی این موضوع را مهم تلقی نكرد . زیرا آن تکلیف هدف معلم را برآورده کرده بود . آن برگه ها نشانگر این نكته بود كه همه ی دانش آموزان از تک تک همکلاسی هایشان رضایت كامل داشتند …
دست بر قضا با گذشت سالها بچه های کلاس از یکدیگر دور افتادند و هر كدام در مكانی دیگر مشغول ادامه تحصیل ، كار و زندگی شدند…
چند سال بعد ، متقارن با شروع جنگ ، یکی از دانش آموزانی كه “علی” نام داشت و به خدمت سربازی اعزام شده بود در جنگ کشته شد ! معلمش با خبردار شدن از این حادثه در مراسم خاکسپاری او شرکت کرد . معلم آخرین نفر در این مراسم تودیع بود .
به محض اینکه معلم در کنار تابوت قرار گرفت ، یکی از دوستان علی به سوی او آمد و پرسید : آیا شما معلم علی نبودید؟ معلم با تکان دادن سر پاسخ داد : “چرا” او ادامه داد : علی همیشه درصحبت هایش از شما یاد می کرد . پدر و مادر علی نیز که در آنجا بودند ، آشکارا معلوم بود که منتظر ملاقات با او هستند.
پدر علی در حالی که کیف پولش را از جیبش بیرون می کشید ، به معلم گفت : ما میخواهیم چیزی را به شما نشان دهیم که فکر می کنیم برایتان آشنا باشد . او با دقت دو برگه کاغذ فرسوده دفتر یادداشت که از ظاهرشان پیدا بود بارها و بارها تا خورده و با نوار چسب بهم متصل شده بودند را از کیفش در آورد. معلم با یک نگاه آنها را شناخت . آن کاغذها ، همانی بودند که تمام خوبیهای علی از دیدگاه دوستانش درونشان نوشته شده بود !
مادرعلی گفت : از شما به خاطر کاری که انجام دادید متشکریم . همانطور که می بینید علی آن را همانند گنجی نگه داشته است . همکلاسی های سابق دور هم جمع شدند.
ممکن است یک خوی یا خلقیات و یا یک عادت رفتاری در معلمی به آسانی از سوی دانش آموزان الگو سازی گردد.
یکی با کمرویی لبخند زد و گفت : من هنوز لیست خودم را دارم. اون رو در کشوی بالای میزم گذاشتم .
همسر دیگری گفت : شوهرم از من خواست که آن را در آلبوم عروسیمان بگذارم .
و باز دیگری گفت : من هم برای خودم هنوز برگه ام را دارم. آن را توی دفتر خاطراتم گذاشته ام .
و همکلاسی دیگر ، کیفش را از ساک بیرون کشید و لیست فرسوده اش را به بچه ها نشان داد و گفت : این همیشه با منه… من فکر نمی کنم که کسی لیستش را نگه نداشته باشد .
صحبت ها ادامه داشت، انگار كلاسی مثل گذشته ها با همان همكلاسی های همیشگی در آنجا تشكیل شده بود .
نتیجه:
تاثیر یك معلم بر دانش آموز خود را ببینید كه با یك حركت ساده نقشی ابدی بر قلب دانش آموزان خود كشید و این نقش هرگز از بین نخواهد رفت . گماردن یک شخص در نقش معلمی از هر نقشی حائز اهمیت تر است . در بسیاری از مشاغل ، فرد به صورت مکاتبه ای و یا اداری یا به وسیله چند کاغذ و پرونده با افراد دیگر در ارتباط است . حال آن که معلم با روح شاگردان خود مرتبط است و در صورتی که خود از شخصیتی سالم برخوردار نباشد نمی تواند تغییرات خوبی را در آن ها ایجاد نماید و یا آن ها را در مسیری صحیح هدایت نموده ، متحول سازد . به دلیل قرابت زیادی که بین معلم با شاگردانش وجود دارد و زمان زیادی که آنها با هم می گذرانند الگو گیری مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد و می توان گفت ممکن است یک خوی یا خلقیات و یا یک عادت رفتاری در معلمی به آسانی از سوی دانش آموزان الگو سازی گردد . بنابراین گزینش افراد در شغل معلمی حساسیت ویژه ای دارد که شاید در حال حاضر خیلی مورد توجه نباشد . اگر برای نوع تربیت نسل های آینده اهمیت قائلیم باید بیش از پیش بر شخصیت معلم های این مرز و بوم دقت داشته و در گزینش آنها حساس باشیم.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)