تاريخ انتشار : 15 آوریل 2012 تعداد بازديد : 6207

 ۲۹ فروردین ، روز ارتش جمهوری اسلامی


فرمانده كل قوا حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی):
آنچه ارتش جمهوري اسلامي ايران را در ميان نيروهاي مسلح جهان ممتاز مي‌سازد پايبندي به مسائل معنوي ، ايمان ، دانش ، همبستگي و روحيه فداكاري است .

۲۹ فروردین ، روز ارتش جمهوری اسلامی

 
با توجه به نزدیک شدن به ۲۹فروردین و نامگذاری این روز به عنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ونیروی زمینی توسط بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی ، بر خود لازم دانستم تا به نحوی با قلم خود از زحمات این نیروی مومن و فداکار تشکر کنم .
امام خميني (ره) روز پيوستن ارتش به مردم را با عبارت حكيمانه “لحظه شادي بندگان خدا و يأس ستمگران” نقطه عطف درخشان و افتخار آميز قلمداد فرمود .
با نگاهي گذرا به تاريخ خونبار انقلاب اسلامي در مي يابيم كه از لحظه نخست پيروزي انقلاب ، ارتش و ارتشيان، عشق و علاقه و ميل باطني خود را به حركت ستم سوز و توفنده انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام راحل ابزار داشتند و در اثبات اين معنا فداكاريها ، تلاشها و ايثارگريهاي بسياري به خرج دادند .گسستن از رژيم فاسد و منفور پهلوي و پيوستن به اقيانوس ملت ، بيعت با امام امت ، درهم شكستن توطئه هاي گوناگون دشمن بويژه مقابله با ضد انقلاب ، حضور گسترده ، مستمر و چشمگير چندين ساله در عرصه هاي حماسه و شرف ، حراست و دفاع از مرزهاي زميني ، هوايي ، دريايي و كيان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران خود شاهدي صادق بر اين مدعاست .
براساس اصل ۱۴۳ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران : ” ارتش جمهوري اسلامي ايران ، پاسداري از استقلال و تماميت ارضي و نظام جمهوري اسلامي كشور را بر عهده دارد .”
و نیز اصل ۱۴۴ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران : ” ارتش جمهوري اسلامي ايران ، بايد ارتشي مكتبي و مردمي باشد و از افراد شايسته استفاده كند تا به اهداف انقلاب اسلامي مؤمن و در راه تحقق آن فداكاري كنند .”
در ماههاي خون و شهادت رهنمودهاي مدبرانه و حكيمانه رهبر فقيد انقلاب ، بر آگاهي دلاور مردان ارتشي در برابر ماهيت ضداسلامي و غير مردمي رژيم فاسد پهلوي افزود . در اين رهگذر فرمايشهات حضرت امام خمینی (ره) وجدانهاي بيدار و فطرتهاي آلوده نشده ارتشيان را در سطوح مختلف به بيداري مي خواند و زمينه را براي پيوستن آنان به انقلاب اسلامي و ملت بپا خاسته ايران مهيا مي كرد . اين سخنان گهربار كه از اعماق وجود رهبري هوشمند و مشفق بر مي آمد لاجرم بر دلها مي نشست و محبت خود را در بين ارتشيان خداجوي مي گذاشت و بذر آگاهي و بيداري را در دلهاي مستعد و حنيف آنها مي افشاند . فرار روز افزون نظاميان از پادگانها ، استنكاف و خود داري از مقابله با مردم ، رژه رفتن پرسنل نيروي هوايي در روز ۱۹ بهمن در محضر امام خميني (ره) ، سرپيچي از دستورات فرماندهان طاغوت ، شركت در خثني كردن كودتاي ۲۱ بهمن ۵۷، بيعت با امام امت (ره) و پيوستن كامل به صفوف ملت در ۲۲ بهمن و فرو ريختن دژهاي ستم شاهي ، از نتايج درخشان و ارزنده همان برخورد حكيمانه و خردمندانه حضرت امام (ره) در سال ۵۷ با ارتش بود .
با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و تحول و دگرگوني در بنيادها و معيارهاي ارزشي جامعه، از مسائل مطرح در مجامع مختلف بخصوص نيروهاي مسلح اين بود كه انقلاب اسلامي و رهبر انقلاب چه ديد گاهي نسبت به ارتش دارند و اصولاً در نظام اسلامي تكليف نيروهاي مسلح كنوني چيست؟ در چنين جو تاريك و مبهمي كه در فضاي جامعه و بخصوص اذهان نظاميان به وجود آمده بود و دشمنان كمين كرده انقلاب و به تبعيت از آنان دوستان نا آگاه ، نغمه شوم و خطرناك انحلال ارتش را سر داده بودند و ارتش در حساسترين شرايط حيات خود قرار گرفته بود ، امام امت (ره) به عنوان بزرگترين حامي ارتش پاي در ميدان نهاد و نقشه شوم دشمنان انقلاب را نقش بر آب نمود و طي پيامي ، با قاطعيت هرچه تمامتر ، ضرورت حفظ ارتش را اعلام و در جهت انسجام ، يكپارچگي و وحدت ارتش ، فرمان تاريخي و مهمي را صادر فرمودند :
بسم الله الرحمن الرحيم
ملت شريف و مبارز ايران و فقهم الهه تعالي ؛ با اهدا سلام و سپاس از مجاهدت خستگي ناپذير شما ملت شجاع كه اهداف مقدس اسلام را تا آستانه پيروزي رسانديد و دست خيانتگران داخلي و خارجي را به خواست خداي بزرگ قطع كرديد؛ لازم است به تذكرات زير توجه نماييد :
۱ـ روز چهارشنبه ۲۹ فروردين روز ارتش اعلام مي شود . ارتش محترم در اين روز در شهرستانهاي بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتيباني خود را از جمهوري اسلامي و ملت بزرگ ايران و حضور خود را براي فداكاري در راه استقلال و حفظ مرزهاي كشور اعلام نمايند .
۲ـ ملت ايران موظفند از ارتش اسلامي استقبال كنند و احترام برادرانه از آنان بنمايند . اكنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامي است و ملت شريف لازم است آن را به اين سمت رسماً بشناسند و پشتيباني خود را از آنان اعلام نمايند . اكنون مخالفت با ارتش اسلامي كه حافظ استقلال و نگهبان آن است جايز نيست . ما و شما و ارتش برادرانه بايد براي حفظ امنيت كشورمان كوشش كنيم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدين خاتمه دهيم .
۳ـ افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بكنند . توجه ننمودن به اين مسائل موجب ضعف ارتش اسلامي مي شود و نظام را از هم مي پاشد . سربازان و درجه داران و افسران موظفند با ارتش به طور محبت و برادري رفتار نمايند و از ديكتاتوري كه در رژيم طاغوت بود اجتناب نمايند . ارتش اسلامي بايد با حفظ سلسله مراتب و نظام صحيح اسلامي و اطاعت كامل زيردست از مافوق و رعايت كامل مافوق از زيردست ، اداره شود تخلف از اين امر ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه خواهد بود .
والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته
روح الله الموسوي الخميني
۲۸ فروردين ۱۳۵۸
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)