تاريخ انتشار : 20 مارس 2012 تعداد بازديد : 2001

 شیعه و نوروز


شیعه و نوروز

علمای شیعه نوروز را گرامی داشته و در تایید آن مطالب عدیده ای را ذکر کرده اند چنانکه در کتب ادعیه همانند منهاج العارفین، زادالعارفین، زاد المعاد، روضة الاذکار و مفاتیح‌الجنان قسمت‌هایی را به نوروز تخصیص داده‌اند. به ویژه در مفاتیح‌الجنان که پس از ذکر اعمال عبادی روزانه در هر هفته به دعاهای ماه‌های قمری پرداخته است. این ماه‌ها در رجب آغاز می شود و در جمادی‌الاخر به پایان می‌رسد و پس از آن بلافاصله به اعمال عید نوروز توجه کرده و به استناد به حدیثی از امام جعفر صادق(علیه السلام) چنین آورده است : چون عید نوروز شود، غسل کن و پاکیزه‌ترین جامه‌های خود را بپوش و به بهترین بوهای خوش، خود را معطر کن.

علامه مجلسی، محقق و انیشمند بزرگ، بر این عقیده است که هیجدهم ماه ذی‌الحجه یعنی عید غدیر خم، مطابق با نوروز بوده است. شیعیان بر این اعتقادند که نوروز هنگامی است که حضرت علی‌بن ابی طالب(علیه السلام)، امام اول و بزرگمرد اسلام، به جانشینی حضرت محمد(صلوات الله علیه) برگزیده شد و بر مسند خلافت نشست، زیرا روز غدیرخم سال دهم هجری که حضرت محمد(صلوات الله علیه) شاه مردان را به جانشینی خود به مسلمانان معرفی کرد مطابق بود با ۲۹ حوت و روز چهارم از خمسه مسترقه. بنابراین اولین روز امامت آن حضرت برابر می‌افتد با روز اول فروردین. رسم است که در این روز به زیارت سادات می روند و این عید را به آنان تبریک می‌گویند. در قدیم رسم بود که سادات به هر نفر یک عدد سکه نقره عیدی می‌دادند اما امروزه این رسم پسندیده متروک شده است.

و همچنین، آیت‌الله محمد بن شاه مرتضی، معروف به ملامحسن فیض کاشانی در رساله‌ای به فارسی در وصف نوروز چنین آورده است: چنین روایت کرده معلی بن خنیس که در روز نوروز نزد منبع حقایق و دقایق، امام جعفر صادق(علیه السلام)‌ رفتم، فرمود آیا می‌دانی امروز چه روزی است؟ گفتم فدای تو شوم، روزی است که عجمان تعظیم آن می‌نمایند و هدیه به یکدیگر می‌فرستند. فرمود به خاک کعبه سوگند باعث آن تعظیم امیری عظیم است، آن را برای تو بیان می‌کنم تا بفهمی. گفتم ای سید من، دانش این را دوست‌تر دارم از آن که دوستان مرده من زنده شوند و دشمنان من بمیرند؛ فرمود ای معلی، نوروز روزی است که خدای تعالی عهدنامه‌ای از ارواح بندگان خود گرفته است که او را بندگی نمایند و دیگری را با او شریک نسازند و ایمان بیاورند و به فرستاده‌ها و محبت‌های او و ائمه معصومین صلوات‌الله علیهم اجمعین. نوروز اول روزی است که آفتاب طلوع کرده و بادی که درختان را بارور می‌کند وزیده و خرمی زمین آفریده شده است و روزی است که کشتی نوح بر زمین قرار گرفته و روزی است که خدای تعالی زنده گردانید جماعتی را که از بیم مرگ از شهر و دیار خود بیرون رفته بودند و چندین هزار کس بودند. پس اولاً حق تعالی حکم کرد ایشان را که بمیرند، بعد از آن زنده گردانیدشان و روزی است که جبرئیل به حضرت محمد(صلوات الله علیه) نازل شد به وحی و روزی است که آن حضرت بت‌های کفار را شکست و همچنین حضرت ابراهیم(علیه السلام) در این روز بت‌های کفار را شکست و روزی است که حضرت محمد(صلوات الله علیه) امر فرمود به یاران خود که با حضرت علی(علیه السلام) بیعت امامت نمایند و روزی است که آن حضرت، امیرالمومنین را به میان جنیان فرستاد که بیعت از ایشان بگیرد و روزی است که اهل اسلام با امیرالمومنین بیعت کردند، روزی است که آن حضرت در جنگ نهروان فتح کرد و به قتل رسانید ذوالسریه را که سرکرده آن خوارج بود و روزی است که قائم آل محمد، حضرت صاحب الامر ظاهر می‌شود، آن حضرت بر دجال ظفر می‌یابد و آن ملعوم را در کناسه که محله‌ای در کوفه است از گلو می‌کشد، هیچ نوروزی نیست که ما توقع خلاصی از غم نداشته باشیم؛ زیرا که این به ما و شیعیان نسبت دارد؛ عجمان آن را حفظ کرده‌اند و شما آن را ضایع کرده‌اید. دیگر فرمود یکی از انبیاء سوال از پروردگار کرد که چگونه زنده گرداند آن جماعت را که از دیار خود بیرون رفته و مرده بودند؟ پس وحی به آن نبی آمد که آب بر سر ایشان بریزد در روز نوروز که اول سال فارسیان است، پس ایشان زنده شدند و سی هزار کس بودند و از این جهت آب ریختن در این روز سنت شد.

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)