تاريخ انتشار : 29 مارس 2012 تعداد بازديد : 5150

 شکار مغز ها!!!


بسم الله الرحمن الرحیم

حرف از اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی که می آید، صدای همه در می آید، از بقاله محله گرفته تا رئیس قوه ی قضائیه! اما هیچ کس نمی داند که هر ساله ۲۰۰ میلیون بشکه نفت از کشور دزدیده میشود!!! هرچند که روزی ۳ نفر دکتری،۱۵نفر کارشناسی ارشد و چندین نفر با مدرک کارشناسی ارزشش بیشتر از اینهاست!

اسمش را نمی شود فرار مغز ها گذاشت وقتی میفهمی برای عضو هیات علمی شدن درس خواندن در آمریکا حکم آچار فرانسه را دارد و یا فوق لیسانس شریف کاری برایش پیدا نمی شود و یا اینکه باید سال بعد به جای ۵۰۰ هزار تومان،۸۰۰ هزار تومان اجاره خانه بدهی و یا…

دانشگاه های برتر ما نخبگان را  ترانزیت می کنند و دانشگاه ام.ای.تی آمریکا میگوید “در های ما به روی همه ی ملت ها باز است”

اینجاست که آراکف و گاوریلوکف روسی دست به کار می شوند و اسمش را میگذارند شکار مغز ها!

بی جهت هم شعار نمی دهند، چرا که خوب فهمیده اند معنی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه بومی چیست! در محاسبات آنها جذب هر فرد تحصیل کرده با مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا از کشورهای در حال توسعه نظیر ایران، چند میلیون دلار سود عاید آنها می کند و چه سودی بالاتر از اینکه ۴۵% مهاجرت کل مغز های دنیا به آمریکا باشد و تمام کشور های در حال توسعه که۸۰% جمعیت جهان را در اختیار دارند،تنها یک درصد توان علمی جهان را در اختیار داشته باشند و بیست درصد در آمد جهان!

البته اسم این را زمانی میشود گذاشت، استعمار و استثمار نوین،که نخبگان فراموش کنند “هدف مهاجرت به خارج از کشور از دیدگاه رهبری بايد اين باشد كه انسان براى كشور خودش، براى مردم خودش، براى خانواده‏ خودش، براى آن سرزمينى كه او را در خود نشانده؛ بارور كرده و ثمربخش كرده، براى نسل فعلى و نسلهاى آينده مفيد واقع شود. هدف بايد اين باشد. اين هدف هر طور كه فراهم شود، ايرادى ندارد.”۱

و اما غربی ها حساب این را هم کرده اند و بی هویتی فرهنگی را به نخبگان جوامع عرضه می کنند. رهبر معظم انقلاب میفرماید “به وضع کشورهاى مسلمان دنیا نگاه کنید، گرسنگى و فقر و ضعف سیاسى و ناآگاهى و عقب‏ افتادگى و دنباله ‏روى سیاسى و اقتصادى را در این کشورها ببینید. چرا؟ چه کم داشتند؟ منابع طبیعی شان کم بود؟ نه. نیروى انسانیشان کم بود؟ نه. از لحاظ موقعیت جغرافیایى مشکلى داشتند؟ نه. چرا در این وضع اسفبار قرار گرفتند؟ زیرا دشمنان در طول صد یا دویست سال، از غفلت مردم و خیانت سران استفاده کردند و در کنار حمله‏ ى اقتصادى و نظامى، حمله‏ ى معنوى و فرهنگى کردند و بتدریج کشورهاى اسلامى را به این وضعى که می‏بینید، درآوردند. این، وضع طبیعى عالم اسلام نیست.”

شکار مغز ها یا هر چیز دیگری که اسمش را بگذاری چالشی نیست که تنها در ایران و یا کشور های اسلامی باشد، در جهان که بر میگردد به دهه ۱۹۶۰م. و مهاجرت موجی از نخبگان،متخصصان و اندیشمندان به ایالات متحده آمریکا،کانادا و اروپای غربی و اقامت آن ها در این مناطق.در ایران هم این تراژدی غمناک سابقه ای بیش از ۴۵  سال دارد!برای آنان هم که می خواهند دم از بعد از انقلاب بزنند باید بگویم به دوران پیش از انقلاب هم میرسد اصلا آن دوران  روندش هم به نسبت بیشتر بوده است حال باز هم بعد از آن تأ کیدی که رهبری داشته اند توانسته اند چند قانون خاک خورده را تصویب کنند، نظیر ورود ماده ای به برنامه پنجم توسعه، که نخبگان و متخصصان را حمایت میکند و یا قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و همچنین تشکیل شورای ملی نخبگان.

اما همچنان آگاهی های«اعزام دانشجو به اسپانیا با بهترین امکانات/به ما مراجعه کنید»، «تحصیل در مالزی،استرالیا،کانادا/فقط از ما بخواهید» نشان میدهد هنوز هم مشکلاتی هست. همین الان هم، به دیوار کنسولگری ایتالیا که سر می گردانی کلی آدم را می بینی که پشت هم صف کشیده اند برای مهاجرت! اما حقا از کسانی که صرفا باد فرنگ به کله شان خورده بگذریم کسانی هم هستند که از سر ناچاری میروند و یا بهتر بگویم مجبوری!

محمد برنده ی مدال طلای المپیاد جهانی شیمی در دانمارک که با وجود مدرک دکترای شریفش در مدارس درس میدهد میگوید: آن طرف بهشت برین نیست ولی وقتی من در سطح تحصیلاتم یعنی فوق لیسانس شیمی کاری برایم پیدا نمی شود حداقل به این فکر می کنم شاید یک شانس در خارج از کشور برای من باشد. من با وجود اینکه یکی از نخبه ها محسوب می شدم و در تمام مقاطع شاگرد اول شریف بودم،آنقدر سختی کشیده ام که حتی حاضرم به پایین ترین دانشگاه هم بروم، من یک محققم. الان اگر بخواهم استخدام هیئت علمی شوم با من بد تا میکنند ولی دوستانم که به آمریکا رفته اند و درس خوانده اند،به محض اینکه برگشتند عضو هیات علمی شدند، تمام اینها انگیزه من را برای رفتن بیشتر میکند.

حالا همه اینها را که جمع کنی می بینی دکتر حسن مسلمی نائینی که خودش دوره دکترایش را در توکیو گذرانده است حرف بدی نمیزند:

“آنجا امکانات آموزشی و پژوهشی بهتری دارند.وضعیت ارتباط استاد و دانشجو هم نسبت به کشور ما واقعا جای تامل دارد.آنها ارتباط بسیار خوب روحی و روانی با هم دارند و بسیار مهربانانه با دانشجو رفتار میکنند.این خیلی موثر است.ما باید محیط را صمیمانه تر کنیم. استاد باید بفهمد که چرا این دانشجو درس نمی خواند و چرا این ترم افتاد. بدون شک الگوی استاد را نمی توان در نظر نگرفت. این ارتباط خوب آنجا برقرار است.این باعث علاقه دانشجو میشود.دانشجو اینجا به من میگوید که به فلان استاد خارجی ام ایمیل زدم و جواب من را داد ولی اینجا به استادم ده ایمیل میزنم ولی جواب نمی دهد.استاد برجسته دانشگاه آمریکا به دانشجو لیسانس ما ایمیل میزند:

thank you very much for your e-mail

خیلی از دانشجو ها به دنبال پول نیستند و به دنبال منزلت هستند. پول را تاجر میخواهد و دانشجویی که پول میخواهد به خاطر ارئه فوق لیسانس،سه روز تنش برای آن نمی لرزد و با سختی درس نمیخواهد.آنجا وقتی بقال محل میفهمد که دانشجوی ایرانی آمده توکیو کلی طرف را تحویل میگیرد.ما زمانی ۵۰ هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا داشته الان کم شده اند. رفتن همیشه هست و ما باید به دنبال این باشیم که چرا؟ ، و چه بکنیم که این مهاجرت ها تبدیل به مهاجرت نخبگان شود و یکطرفه نباشد که فقط آنها از نخبگان ما استفاده کنند.”۲

رفتن مهم نیست آنچه مهم است برگشتن است! و ما نیز به عنوان عضو کوچکی میتوانیم  بازیگری کنیم فقط کافی است حداقل با محبت تر جواب سلام نخبگان را بدهیم. حسادت نکنیم و در احترامشان بکوشیم از بقال محله گرفته تا استاد دانشگاه تا کسی که همچون من در فضای مجازی قلم رقصانی میکند! همیشه نیروی انسانی از قوی ترین نیروها بوده و هست. عرق ملی که من و تو میتوانیم در هموطن نخبه مان افزون کنیم منجر به این میشود که حتی وقتی نخبه ترک وطن میکند دلش برای آن سلام گرم هموطنش تنگ شود، با عشق و برای خدمت به وطن بازگردد.

حال اگر بروند و برنگردند چه؟!

آنوقت نباید زمانی که می گویند ضریب هوشی ایران۸۴  است تعجب کنیم!

خروج سالانه ی ۱۸۰ هزار نخبه علاوه بر آسیب های مختلف، اثری مخرب بر توسعه ملی میگذارد چرا که بار توسعه و پیشرفت جوامع بر دوش هوشمندان و نخبگان هر جامعه ای است.حال در جامعه ای گه نخبگان در گذر زمان آن را ترک میکنند نه تنها خروج آنها مستقیما جامعه را متاثر میکند،بلکه در دراز مدت ذخیره ژنتیکی کشور را هم فقیر تر میکند و در آینده،روند انتقال ضرایب بالای هوشی به نسل های آینده با اختلال مواجه میشود.

به عبارت دیگر،یک نخبه که از کشور خارج میشود فقط دانش و استعداد فردی یا مقداری ثروت مادی از کشور خارج نمی کند، بلکه ژن های نخبگی و کارآمدی را هم با خود میبرد و به این صورت نسل های بعدی او در جوامع میزبان از آن ها بهره مند میشوند نه کشور مادری!

و متاسفانه کشور عزیزمان ایران با ضریب مهاجرت ۱۵% رتبه نخست را در میان ۶۱ کشور توسعه نیافته و در حال توسعه را داراست!

“خروج نخبگان علاوه بر اینکه ضریب هوشی جوامع را کاهش میدهد، آنها را از نوابغ نیز تهی میکند. با نگاهی به فهرست اسامی افرادی همچون لئوناردو داوینچی،گوته،پاسکال، نیوتن، گالیله، اینشتین،کوپرنیک ودیگر نوابغ بشری متوجه خواهید شد که این نوابغ چه تاثیری عمیقی در پیشرفت کشورشان داشته اند به طوری که دیگر عبارت معروف«ملتی که قهرمان ندارد هیچ چیز ندارد» به جمله«ملتی که نوابغ را در راس مدیریت خود ندارد،هیچ چیز ندارد» تغییر پیدا کرده است.”۳

به عنوان حسن ختام، توصيه مقام معظم رهبری به نخبگان جوان کشور را قرار میدهم:

« شما جوانها خودتان بايد احساس كنيد نقش ‏آفرينيد؛ منتظر اين نباشيد كه حالا در جاهاى ديگر اتفاق خاصى بيفتد. بله، دستگاههاى دولتى وظايفى دارند، بنياد نخبگان وظايفى دارد و بايد انجام بدهند و ان‏شاءاللَّه انجام هم مى‏دهند و بتدريج بهتر هم خواهد شد؛ اما آنى كه محور مسئوليت است، آن را شما «خودتان» بدانيد. خودتان احساس كنيد كه مسئوليد و احساس كنيد كه نقش داريد. اين كه آيا در آينده به ما نقشى خواهند داد يا نه؟ اين را فعلاً شما كنار بگذاريد و ببينيد امروز در دوران دانشجويى و دوران تحصيل و كسب كمال، چه نقشى به عهده‏ى شماست، آن نقش را ايفا كنيد؛ و آن، خوب درس خواندن، خوب كار كردن، جدى حركت كردن، شتاب اين حركت را مطلقاً كاهش ندادن و در كنار تحصيل علم به تحصيل دين و تقوا و تزكيه‏ نفس هم پرداختن است.»


منابع:

۱-سخنان رهبری در جمع نخبگان

۲-سخنان دکتر نائینی، مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور

۳-سخنان دکتر شهرام یزدانی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

۵-هفته نامه همشهری جوان
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. بهنام ابری گفت:

    سلام و درود بر همه ی نویسندگان گرامی سایت. دست شما درد نکنه سایت عالیه.
    اگه یه گزینه برای نظردهی در صفحه اول بزارید خیلی خوبه
    تازگی تالار گفتگو توی اینترنت و تلتکست باب شده اگه توی سایت یه تالار گفتگو به عنوان طرح صالحین بزارید که هرکی هر یوالی داره بپرسه و هر کی بلده جوابشو بده آخر سر هم خودتون جواب نهایی رو بدید به نظر من که چیز خیلی توپی میشه اینطوری شما یه حلقه صالحین مجازی درست کردید.
    ممنون 🙂