تاريخ انتشار : 9 فوریه 2012 تعداد بازديد : 11053

 نگاه حرام،چرا نه؟!


نگاه حرام،چرا نه؟!

همه چیز از اینجا شروع شد،جوانی از انصار با زنی خوش سیما که طبق عرف جامعه روسری خویش را پشت گوشهایش قرار داده بود و چهره، گردن،گلو و بخشی از سینه اش نمایان بود روبرو گردید. جوان به او خیره شد و چشم از او بر نداشت تا اینکه زن وارد کوچه‌ای شد. جوان که همچنان با نگاه به پشت سرش زن را تعقیب می كرد وارد كوچه تنگی شد و ناگهان صورتش به تیزی استخوانی كه از دیوار بیرون زده بود برخورد کرد . همین که زن رفت، جوان تازه به خود آمد و دید صورتش شكافته و خون از آن جاری است!

و این همه آن چیزی است که باید درباره نگاه حرام بدانیم و تنها چیزی است که با تمام اطلاعات ناقصم،فلسفه حرمت نگاه حرام می نامم! بهتر است نگاهی بر داستان داشته باشیم نقطه شروع داستان،نگاهی آلوده و آغشته به لذت است و نقطه پایان آن، عاقبت تلخ این نگاه،و به عبارت دیگر آسیب! اصلا فلسفه ی دین و تمام باید و نباید هایی که در انجامش مختاریم همین است تنها برای آنکه آسیب نبینیم!

و بعد از این داستان بود که جوان با همان حال و سر و صورتی خونین به نزد پیامبر آمد و قانون حرمت نگاه در آیه۳۰ سوره نور و در دفترچه ی راهنمای انسان، یعنی قرآن بر پیامبر گرامی اسلام نازل شد:

«قُل لِلمؤمِنینَ یغُضُّوا مِنْ اَبْصارِهِمْ وَ یَحفَظُوا فُرٌجَهُمْ ذلِکَ اَزْکی لَهٌم اِنًَّ اللهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعونَ»

«ای پیامبر به مردان مؤمن بگو چشمان خود را فرو بندند و عورتهای خود را از گناه حفظ کنند،این عمل برای آنها پاکیزه تر است و قطعا خدا به آنچه میکنیدآگاه است»

تبعیضی در کار نیست و سریعا در آیه ی بعد به زنان نیز، حفظ نگاه و عفتشان گوشزد میشود البته برای آنکه زینت هایشان بیشتر است مسئولیت هایشان نیز بیشتر میشود:

«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا

وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ

أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ

أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُوْلِي الإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء

وَلا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»

«و به زنان با ايمان بگو :چشمان خود را(از نگاه ناروا)فرو بندند و نهانگاه های خود را از گناه حفظ كنند و زينت خود را _جز آنچه(قهرا)ظاهر میشود_ آشكار نسازند و اطراف روسری های خود را بر سینه خود اندازند و زينت خود را آشكار نكنند مگر براى شوهرانشان، يا پدرانشان، يا پدران شوهرانشان، يا پسرانشان، يا پسران شوهرانشان، يا برادرانشان، يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان [هم كيش خود] شان، يا کنیزانشان، يا افراد سفیه و مردانى كه رقبت به زن ندارند (و نياز شهوانى حس نمي كنند)، يا كودكانى كه بر عورت های زنان آگاه نگشته اند. و پاهای خود را طوری بر زمین نزنند تا زینت پنهانی شان معلوم شود! و [شما] اى اهل ایمان! همگى به سوى خدا بازگرديد باشد که رستگار شوید»

نکته مورد توجه در این آیه این است که با توجه به اینکه قرآن تعداد رکعت های نماز و جزئیات مباحث دیگر را ذکر نکرده است در رابطه با مسئله حجاب و نگاه به جزئی ترین مسائل پرداخته است!

قانون الله نه برای آن است که ما را در تنگنا قرار دهد،بلکه برای آن است که از تنگناها و بدون اینکه آسیبی ببینیم نجاتمان بخشد.

«یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر» 

 

چشم این نعمت بزرگ اللهی!

چشم با در اختیار گرفتن بیش از ۶۵% مسیر های منتهی به مغز می توانند فوراً صدها ماهیچه و اندام بدن را فعال کند و تنها با همین ویژگی نیز میتوان چشم را دومین عضو پیچیده بدن نامید! عظمت این عضو به حدی است که خداوند در آیه دهم سوره بلد  عطا کردن این نعمت عظیم را به انسان گوشزد می کند:

“الم نجعل له عينين”

« آیا برای (انسان) دو چشم قرار ندادیم »

اما همیشه هر نیروی قدرتمندی میتواند خطراتی را برای صاحبش فراهم آورد. قدرت تاثیر گذاری این دستگاه کوچک و ظریف که تنها يك تكه پيه بيشتر نيست به گونه ای است که میتواند انسانی را از عرش عزت به فرش ذلت و بالعکس بکشاند، موجب ترفیع و عزت شده و یا سقوط و ذلت را فرهم آورد. حتی شرف و عزت انسانی را از یک حیوان کمتر کرده و او را به اسارت شرمگاه خود بکشاند. همین موارد است که اخطار استفاده از این نعمت خداوندی را به اوج خود میرساند.

و شما مختارید. می توانید با استفاده ی صحیح از این نعمت اللهی زمینه ی نیک بختی خود را در دو جهان رقم بزنید و یا با رها کردن آن موجب شقاوت خود شوید. زنهار که این اسب چموش از افسار صاحبش بگریزد چرا که انسان را به بندگی خود و در آخر به نیستی میکشاند.

هفتاد و  پنج درصد از معلومات انسان از طریق چشم به دست می آید این را کارشناسان می گویند لیکن مولایمان علی علیه السلام پا را از این فراتر گذاشته اند و در سخنی شگرف فرموده اند:

الْقَلْبُ مُصْحَفُ الْبَصَرِ

قلب، بایگانی چشم است!

الله اکبر بلند می شود آنجا که امیر مؤمنان  گنجینه هایش را بر زبان جاری می کند! آری به درستی که آنچه چشم می بیند در قلب (فکر، ذهن و حافظه) ضبط و بایگانی می شود. نگاه حرام نیز هیچ گاه از ذهن انسان پاک نم یشود و آنقدر در ذهن و فکر و خون انسان به گردش در می آید و سبب هیجان شهوت  و تحریک وی می شود تا او را  در نهایت به فساد بکشاند.

بگذار ادبی تر بگویم با آرایه ها و تشبیه ها! نگاه حرام لکه های سیاهی است که بر قلب ریخته می شود و قلب را از تنفس پرتو نور اللهی محروم میکند تا آنکه در نهایت قلب بگندد و آیه ی” فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ فَزَادَهُمُ اللهُ مَرَضاً وَلَهُم عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ”مشمول حال آن صاحبش شود! رفقا نگاه حرام پایان یک اقدام هوس آلود و تسکینی بر آن نیست بلکه آغازی است بر آلودگی ها و هوس های خطرناکتر! آری چشم گردابی است که هیچ گاه سیر نم یشود! و چه زیبا مولایم ابوتراب می گوید:

«لَیْسَ فِی الْبَدَنِ‌ شَیءٌ اَقَلَّ شٌكراً مِنَ الْعَیْنِ فَلا تُعطوها سٌؤلَها فَتَشْغَلكُم عَنْ ذِكْرِ اللهِ‌ عَزَّ وَجَل»

چیزی در بدن كم سپاستر از چشم نیست، خواسته اش را ندهید كه شما را از یاد خدا باز می دارد!

داستان تیر و کمان!

به سرعت اولین و قدرتمند ترین سلاح کارآمد لقب گرفت! قدرترین دشمن را که احدی در جنگ تن به تن حریفش نبود از راه دور و با کمترین هزینه و بدون هیچ گونه درگیری فیزیکی به راحتی از پای در می آورد! آموزشش در همه جا فراگیر شد تا جایی که هرودت مینویسد  ایرانیان از ۵ سالگی تا ۲۰ سالگی ملزم به یادگیری آن میشدند و  پیامبر گرامی اسلام نیز بر یادگیری آن تاکید می کردند. نیاز نیست که بگویم”منظورم از بیان خصوصیات تیر و کمان چه بود؟!”چرا که همه ی مان تا کنون این حدیث را بارها و بارها شنیده ایم که پیامبر بسیار گرامی اسلام فرمودند: «اَلنَّظَرُ سَهْمٌ مَسموُمٌ مِنْ سِهامِ اِبْلیسَ‌ فَمَنْ تَرَكَها خَوْفاً مِنَ اللهِ اَعطاهُ اللهُ ایماناً یَجِد حَلاوَتَهُ فی قَلْبِهِِ» «نگاه حرام،تیری است زهر آلود از تیرهای شیطان هر کس به خاطر خدا آن را ترک کند خدا آنچنان ایمانی به او میدهد که حلاوت و سیرینی آن را احساس میکند» با کمی دقت میتوان فهمید که اشاره به نکته تیر زهر آلود در سخنان ارزنده پیامبر گرامی اسلام، سمفونی نگاه حرام را به اوج خود میرساند! در این حدیث با مهارت بالای سخن وری تمامی حملات شیطان به تیر تشبیه شده ولی تیر نگاه حرام تنها تیری است که به زهر آغشته است و تنها تیری است که زهر آن، با جاری شدن در خون قربانی به تک تک اجزا و سلول های بدنش نفوذ میکند و در نهایت تنومند ترین افرد را به خاک ذلت می افکند.

اما شیرینی ایمان یعنی با تمام وجود درک کنم و لذت ببرم، خدایی دارم که وقتی گناه میکنم خلافم را میپوشاند و نعمتش را دریغ نمیکند،خدایی دارم که پناه من است و قدرت حل مشکلات من را دارد،خدایی دارم که تنها فریاد رس من در قبر من است، خدایی دارم که تنها دارایی من است و خدایی دارم که قرآنش میگوید هو معکم اینما کنتم . آری شیرینی اش را احساس میکنم خدایی دارم که در همین نزدیکی است با او عشق میکنم و به او عشق میورزم و میدانم که ارزشش را دارد که چشمانم را به خاطر او از هر آنچه حرام است بپوشانم من یک قدم به پیش میروم و او با ده قدم مرا در آغوشش میکشد.با شیرینی ایمان هدفم میشود جلب رضایت او نه جلب رضایت خلق، تنها او را میبینم  چه در جمع و چه در فرد و دیگر نمیگویم دلم چه میخواهد؟ بلکه میگویم خدا چه میخواهد؟ و این همان چیزی است که باعث میشود وقتی نماز میخوانم عشق و حال کنم و لذت ببرم نه اینکه رکورد دو ماراتون را بشکنم!!!

و اما پیامبر فرمودند هر كس بيشترين فكر و تلاشش رسيدن به خواهشهاى نفسانى باشد شیرینی ايمان از قلبش گرفته شود. حضرت علی(ع)در حکمت۲۴۴نهج البلاغه میفرمایند:خدای متعال را در هر نعمتی حقی است.هر که آن حق را ادا کند خداوند نعمت او را می افزاید و هر که در ادای آن کوتاهی ورزد خود را در معرض خطر زوال آن نعمت قرار داده است.

و اما حق چشم چیست؟!

امام زین العابدین علیه السلام در رساله حقوق خود می فرمایند: و اما حق چشم بر تو آن است که آن را از هر ناروا بپوشانی و با استفاده از چشم عبرت بیاموزی و از هرزه نگری و نگاه های بیهوده پرهیز کنی؛زیرا به وسیله چشم یا باید بر دانش خود بیفزایی یا بینش خود را بالا ببری؛چون چشم وسیله عبرت آموزی است. حضرت علی علیه السلام نیز می فرمایند “هر كه بتواند رنجها و بلاها و حوادث و سختيها را به چشم عبرت ببيند آن قدر از بدى و زشتى و چيزهايى كه انسان را دچار بدبختى و نابسامانى مى‌ كند، رويگردان مى‌ شود كه حتّى از شبهه‌ هاى آن هم اجتناب خواهد كرد؛ چه رسد به خود آن” خداوند نیز فرموده است: فَاعْتَبِروُا یَا اُولِی الاَبْصَارِ پس عبرت بگیرید ای صاحبان چشم!

پاسخ به دو سوال شما یعنی نگاه عبرت چیست؟ و از چه چیزی میتوان عبرت گرفت؟! در کلام قرآن ناطق،امیر الموئمنین،علی ابن ابی طالب علیه السلام به آشکارا بیان شده است: تَدَبَّرُوا آیَاتِ الْقُرْآنِ وَ اعْتَبِرُوا بِهِ فَإِنَّهُ اَبْلَغُ الْعِبَرِ در آیه های قرآن بیندیشید و به (وسیله) آن پندگیرید،زیراکه آیات قرآن رساترین عبرتهاست.

خداوند کریم نیز هدف از بیان داستانها و وقایع تاریخی در قرآن را عبرت پذیری بیان میکنند: لَقَدْ کَان فِی قِصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لاِوُلِی الالْبَاب (سوره یوسف آیه۱۱۱) درسرگذشت آنان درس عبرتی برای صاحبان اندیشه بود. پس عبرت در لغت به معنای پند گرفتن است و بهترین منبع آن قرآن است و قرآن هدف از بیان داستانها و وقایع تاریخی را عبرت پذیری میداند.

از دیگر منابع عبرت، می توان به حوادث و تحولات تاریخی، سرگذشت اقوام و ملل، شگفتیهای خلقت، حیات و مرگ تمدنها، عظمت و انحطاط دولتها، تجربیات اولیه خود انسان و در یک کلام، دنیا و سنتهای حاکم بر آن اشاره کرد که همگی آنها به زیبایی در آیات عبرت آموز قرآن کریم متذکر و بیان شده است.

در ادمه به بیان آیاتی زیبا از قرآن کریم میپردازیم که حقیقتا عبرت ها و گنجینه های عظیمی را میتوان از آنها استخراج کرد. ۱)سوره مبارکه الحشر آيه ۲ هُوَ الَّذي أَخرَجَ الَّذينَ كَفَروا مِن أَهلِ الكِتابِ مِن دِيارِهِم لِأَوَّلِ الحَشرِ ۚ ما ظَنَنتُم أَن يَخرُجوا ۖ وَظَنّوا أَنَّهُم مانِعَتُهُم حُصونُهُم مِنَ اللَّهِ فَأَتاهُمُ اللَّهُ مِن حَيثُ لَم يَحتَسِبوا ۖ وَقَذَفَ في قُلوبِهِمُ الرُّعبَ ۚ يُخرِبونَ بُيوتَهُم بِأَيديهِم وَأَيدِي المُؤمِنينَ فَاعتَبِروا يا أُولِي الأَبصارِ او کسی است که کافران اهل کتاب را در نخستین برخورد (با مسلمانان) از خانه‌هایشان بیرون راند! گمان نمی‌کردید آنان خارج شوند، و خودشان نیز گمان می‌ کردند که دِژهای محکمشان آنها را از عذاب الهی مانع می‌شود؛ امّا خداوند از آنجا که گمان نمی‌کردند به سراغشان آمد و در دلهایشان ترس و وحشت افکند، بگونه‌ای که خانه‌های خود را با دست خویش و با دست مؤمنان ویران می‌کردند؛ پس عبرت بگیرید ای صاحبان چشم! ۲) سوره مبارکه آل عمران آيه ۱۳ قَد كانَ لَكُم آيَةٌ في فِئَتَينِ التَقَتا ۖ فِئَةٌ تُقاتِلُ في سَبيلِ اللَّهِ وَأُخرىٰ كافِرَةٌ يَرَونَهُم مِثلَيهِم رَأيَ العَينِ ۚ وَاللَّهُ يُؤَيِّدُ بِنَصرِهِ مَن يَشاءُ ۗ إِنَّ في ذٰلِكَ لَعِبرَةً لِأُولِي الأَبصارِ در دو گروهی که (در میدان جنگ بدر،) با هم رو به رو شدند، نشانه (و درس عبرتی) برای شما بود: یک گروه، در راه خدا نبرد می‌کرد؛ و جمع دیگری که کافر بود، (در راه شیطان و بت) در حالی که آنها (گروه مؤمنان) را با چشم خود، دو برابر آنچه بودند، می‌دیدند. (و این خود عاملی برای وحشت و شکست آنها شد) و خداوند، هر کس را بخواهد (و شایسته بداند)، با یاری خود، تأیید می‌کند. در این، عبرتی است برای بینایان! ۳)سوره مبارکه غافر آیه ی ۸۲ أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الْأَرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُم مَّا كَانُوا يَكْسِبُونَ يا در زمين نگشته‏اند تا ببينند فرجام كسانى كه پيش از آنان بودند چگونه بوده است [آنها به مراتب از حيث تعداد] بيشتر از آنان و [از حيث] نيرو و آثار در روى زمين استوارتر بودند و[لى] آنچه به دست مى‏آوردند به حالشان سودى نبخشيد ۴)سوره مبارکه حج آیه ۴۶ أَفَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَتَکُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ یَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ یَسْمَعُونَ بِهَا فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَکِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ آیا(منکران) در زمین نگردیده اند تا برایشان دلهایی باشد كه بدان وسیله بیاندیشند و خردشان را كار اندازند و یا گوش‌هایی كه با آن ها بشنوند. همانا گاهی دیدگان نابینا نمی‌شوند لیكن دل‌هایی كه در سینه‌هاست كور می‌گردند.

راستی فقط دین اسلام نیست که بر نگاه حرام، حرمت جاری کرده است حضرت عیسی علیه السلام فرمودند:

از نگاه به زن بیگانه بپرهیزید زیرا نگاه حقیقتا در دل کاشته میشود و همین نگاه مختصر در ایجاد فتنه برای صاحبش کافی است.

آهای اهالی نگاه حرام و ساز و آواز، به گوش! چرا که حضرت یحیی ابن ذکریا علیه السلام فرمودند:

منشاء زنا نگاه به زن بیگانه و ساز و آواز است.

 

تجربه ای از نگاه حرام، آغازی بر پایان خود!

در این مختصر مقاله به هیچ عنوان بحث ما پرداختن به عوارض نگاه حرام و عواقب و بیماری های مختلف ناشی از آن نیست چرا که سایت های مختلفی به این مقوله پرداخته اند و همچنین امام علی علیه السلام نیز فرموده اند: “هنگامی که چشم، مورد شهوت انگیز را ببیند، فکر از توجه به عاقبت آن،(کور و ناتوان) می شود”.به همین خاطر در این مختصر نوشتار به بیان ریشه تمام این انحرافات و بلایای جان سوز یعنی نگاه حرام پرداخته شد نگاهی حرام، چه در فضای مجازی،همچون اینترنت، عکس ها و فیلم ها و  چه در فضای جامعه و با  نام پدیده زشت چشم چرانی! آری قصد ما در این نوشتار پیشگیری قبل از درمان بود چرا که حکما نیز گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. هر کاری شروع دارد  و شروع کار در مبحث ما نگاه حرام است و شیطان هم قدم به قدم و از کم به زیاد انسان را به جاده انحراف میکشاند با تلخیص،حسن ختامم را دل نوشته ی ناشناس قرار می دهم:

“به نام او

می گویم به نام او چون حتی از آوردن نام بزرگش شرمم می شود.

…گذشت و من با اینترنت و سایت های مبتذل آشنا شدم شروع به دیدن فیلم های مبتذل (خدا باعث و بانی این طور فیلم ها و عکس ها را لعنت ابدی کنید!) کردم گاهی هفته ای یکبار،گاهی هفته ای دوبار و گاهی حتی یه روز درمیان این عمل تکرار شد و تکرار شد و … خیلی از موقع ها هم دوبار در روز،گاهی پشت سرهم و گاهی با فاصله ی چند دقیقه یادمه به کافی نت های مختلف که سرعت بالا داشتند می رفتم و این کار را جلوی مانیتور و در حین دیدن فیلم هاو عکس های غیراخلاقی انجام می دادم…گاهی افرادی با تعجب به من نگاه می کردند اما من فقط به فکر عملم بودم…شیطان در من حلول کرده بود و من اراده ای از خود نداشتم تا این که خودم اینترنت پرسرعت گرفتم…من وشیطان با هم جشن گرفته بودیم که دیگر می توانیم به دور از نگاه چپ چپ دیگران در خفا با هم دلی از عزا در بیاوریم.

الان سال اول دانشگاه هستم.تا به امروز بیش از ۲۰ گیگ فیلم وعکس غیر اخلاقی دانلود کرده ام.بارها و بارها آن ها را پاک کرده و تصمیم گرفته ام که {دیگر تکرار نکنم} اما…دوباره روز از نو روزی از نو…. انحرافات جنسی و بیماری های مختفلی در من پدیدار شد که در ادامه براتون آنها را بر می شمارم:

-از دیدن انگشتان پاهای خانم ها لذت می برم.(فتیشیسم)

-تبدیل به یک پدوفیل شده ام(لذت بردن از دیدن ت-ج-ا-و-ز به ک و دک ا ن)

-از دیدن ادرار و مدفوع کردن خ ان م ه ا لذت می برم.

-از هم ج-ن-س بازی     ب س ی ا ر    ل ذ ت می برم.

-شاید اون دوره ها یه ته اعتماد به نفسی برایم مانده بود…یه ذره شهامت و اراده داشتم ولی الان چی…هیچی…

-شخصیتم بسیار شکننده شده است…در خیابان هر حرف نامربوطی که زده می شود به خودم نسبت می دهم و می گویم آره دیدی این حرفو که زد با من بود…

-بیشتر در خودم فرو می روم…بغضی به اندازه ی یک سنگ بزرگ توی گلویم نشسته… درمانده ی درمانده شده ام.

-خیلی لاغر شده ام.و می دانم صددرصد به این عمل مربوط می شود.

دوستان عزیزم من تاآخر این راه را رفتم اما هیچ چیزی در اون پیدا نکردم…هیچی حتی اندازه ی سرسوزن عزیزانم هیچ چیز تو این راه نیست جز خفت و خواری و پشیمانی و … من به آسیب های جسمانی این عمل کاری ندارم،چون آسیب های روحی آن صد درجه بدتر از آسیب های جسمانی آن است.”

رفقا دیدید زخم صورت ناشناس را؟!او تنها کارش از یک نگاه به اینجا کشید از این روست که امام صادق علیه السلام میفرماید: نگاه حرام تیری است از تیر های زهر آلود ابلیس و چه بسا نگاه کوتاهی که عمری پشیمانی در پی دارد.

حال چه باید کرد؟تا در این آشفته بازار انگشتانمان به آرامی بر روی دکمه های صفحه کلید فرود نیاید و به دنبال نگاه حرام بگردد؟

حال چه باید کرد که در جامعه بگذریم و چشم هایمان را از مرکب سیاه پر نکنینم؟!

حال باید چه کرد؟ در بخش دوم ویژه نامه راه های مهار نگاه حرام را مطالعه فرمایید.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. آشنا گفت:

  با تشكر از مطلب تان
  بله واقعا به يكي از مشكلات جوان ها اشاره كرديد ان شاءالله خدا خودش همه را از اين تير هاي زهر آلود شيطان لعين در امان بداره

 2. ساجده گفت:

  الان که دارم این نظر رو میذارم دارم گریه می کنم..که چرا؟؟؟چرا جوان های ما نباید وقتشون رو به کارهای مهم سپری کنند واین طور قربانی این قبیل چیزها شوند!!جواب دادن به این چراها خیلی مهمه ولی متاسفانه کسی نیست که خودشو درگیر پاسخ دادن ورسیدگی بکند..پروردگارا ما را ازهمه بلاهای دنیوی واخروی نجات بده..

 3. رضا گفت:

  درود بر شما!بزرگ ترین ثروت دانایی است.و زکات دانایی نشر آن. برای شما توفیق روزافزون آرزومندم.

 4. Raham گفت:

  عالی بود!
  از خوندن این مطلب واقعا لذت بردم…
  به امید روزی که همگی از شراین نگاه های هیز مصون بمانیم…
  موفق باشید!

 5. هادی گفت:

  بسیار عالی بود ممنون

 6. فاطمه گفت:

  خیلی تاثیر گزاره خوشم اومد آفرین

 7. فاطمه گفت:

  عامل اکثر بدحجابی ها آقایون هستند که چشم از ناموس مردم برنمی دارند.ماهرچه زر و زیور کنیم و بیاراییم؛ برایشان مهم نیست و ما رانمی بینند . ولی دربیرون چشم از زنان بدحجاب برنمی دارند.چه زیبا فرمودند پیامبر اسلام (ص) که : از ناموس مردم چشم بپوشید تا رنانتان عفیف بمانند.زنی که شوهرش به هر زن هرزه ای -که در جامعه ما هم کم نیستند-نگاه می کند و لذت می برد چطور می تواند برای چنین مردی در منزل خود را بیاراید و در بیرون عفیف بماند.برای همین است که آسیه همسر فرعون در قرآن الگوی پاکیزگی و پاکدامنی قرار گرفته چرا که با نفس خود جهاد اکبر کرده است.زن موجود لطیفی است.نیاز دارد که مالک نگاه و محبت همسرش باشد ولی وقتی که چنین نیست و دچار فقر توجه و محبت می شود یا در نگاه همسرش برای خودش شریک و هوو می بیند؛ نه از سر میل بلکه از سر نیاز تن به چنین کار قبیحی می دهد و خود را در کوچه و خیابان در مقابل چشمان ناپاک قرار می دهد.کاش شما در سایت خود یک نظرسنجی در مورد علت بدحجابی قرار می دادید و در آن از خود خانم های بدحجاب از بین گزینه های مختلف علت بدحجابی شان را مشخص نمایند.بنده در چند نظرسنجی از زنان بدحجاب به این نتیجه رسیده ام.خودم هم گرفتار این موضوع هستم و تا حالا هم اگر حجابم را کنار نگذاشته ام واقعاً به شدت دارم با نفسم می جنگم و خیلی خیلی سخت است و نمی دانم که تا کی می توانم این وضع را تحمل کنم.

  • عبد النقی گفت:

   بسمه تعالی
   سلام، حرف شما کاملا صحیح و هوشمندانه است، نظرسنجی مذکور، توسط سایت نصر ۱۹ مدت ها قبل انجام گرفته است که ۵۹% به عامل جلب توجه رای داده شده است، آدرس لینک ” http://www.nasr19.ir/pollsarchive/
   به شما تا اکنون تبریک میگویم و امید است در آینده نیز شایسته تبریک باشید، که به نقل از امیرالموئمنین؛ ایمان مایه امنیت است.
   روح و روان تان غوطه ور در دامن پاک امنیت الهی، انشاالله…

 8. ناشناس گفت:

  خداوندگفته اند:اگربعدازگناه تاآخرعمرپشیمان باشی بخشیده میشوی البته باگفتن (استخفرالله ربی واتوبوعلیه) 🙂 (L)

 9. سلام گفت:

  سلام واقعا نگاه حرام و بدحجابی ریشه تمام مفاسد اجتماعی است آفرین بر شما که در را ارشاد جوانان هوشمندانه قدم بر می دارید.تشکر

 10. امیر گفت:

  تجربشو داشتی چون بد حجاب بودی و این هم عامل اصلی در کشیدن یه گروه نامرده به طرفت

 11. مهدی گفت:

  سلام جناب
  اینکه شما در متن نوشتین این بنده خدا میگه از دیدن انگشتای خانوما لذت میبرم این بیماری محسوب نمیشه
  این که هر زنی رو میبینه تحریک میشه به این نمیگن مریضی!
  به قول کتاب کیمیای محبت عارف بزرگ شیخ رجبعلی خیاط میگه:اگه نامحرم رو دیدی تحریک نشدی باید بری دکتر خودتو درمون کنی ومریضی
  اگه دیدی و خودتو کنترل کردی اجر داره

  در هر صورت نگاه حرام عواقب جبران ناپذیری داره

  • عبد النقی گفت:

   سلام دوست
   در ابتدا در همان کتاب محترم”کیمیای محبت”ذکر شده است که فردی در مجلس روضه ای با قرائت شیخ رجبعلی خیاط نسبت به شخص دیگری که ریشش را سه تیغ کرده بود بدگمان شد، که ناگهان آن عارف بزرگور سخنش را قطع کرد و گفت؛ با ریشش چه کار داری؟!!! و سپس به ادامه کلام پرداختند. و اینجا نیز گویی شما در گیر آنید که فتیشیسم بیماری هست یا نیست.
   در ثانی بهتر است همیشه متون مطالب مختلف را با دقت مطالعه بفرمایید تا متوجه شوید که مثلا در این متن خود راوی چنین ذکر می کند “انحرافات جنسی و بیماری های مختفلی در من…” نه شخص حقیر.
   در ثالث تلاش در هر صورت محترم است حتی اگر در جستوجوی گوگل باشد و آن اینکه کافی است کلمه ی فتیشیسم را جستو جو کنید تا پی ببرید چنین چیزی که ایشان ذکر فرموده اند از نظر متخصصین واقعا بیماری یا نه.
   و در رابع ز نقل قولی که آوردید نهایت استفاده و لذت را بردیم.
   در خامس از دیدگاه شما سپاسگذاریم
   در پناه حق/ یا علی مدد

 12. محمد گفت:

  دوست عزیز تو با گذاشتن این مطلب منو از نگاه حرام نجات دادی (F)

  • عبد النقی گفت:

   سرور گرامی، این عزت نفس و اراده ی شما است که پیروزشد. تبریک

   افراد متعددی این مطالب را می خوانند اما هنرمند آن است که توان عمل و ایستادگی در برابر خود را داشته باشد.

   جداً منتظر هدیه های اللهی باشید. که خداوند جبار(جبران کننده) و بسیار سپاسگذار است «ان الله غفور شکور؛ همانا خداوند آمرزنده و بسیار سپاسگزار است» شوری/۲۳

 13. محمد گفت:

  من نمیدونم ازشما چطوری تشکر کنم. خیلی مطلب های خوبی هستن

 14. معین گفت:

  خواستم توی اینترنت درباره تصاویر کارتونی زن سرچ کنم (چون هنوز تصاویر واقعی رو جرات نمیکنم) با اینکه خیلی وسوسه شده بودم ولی گفتم بیا نگاه حرام سرچ کن چون میدونستم همینشم مشکل داره برام
  خلاصه وارد سایت شما شدمو منصرف شدم
  تشکر