تاريخ انتشار : 24 ژانویه 2012 تعداد بازديد : 2598

 تجليگاه عزت ملى


تجليگاه عزت ملى

“مجلس جايگاه بسيار مهمى است؛ خانه ملت است؛ تجليگاه عزت ملى ماست؛ مى تواند عزت اسلامى و عزت ملى ما را به دنيا نشان دهد؛ تأمين كننده منافع عمومى است. با قوانين مجلس است كه مسؤولان مى توانند حركت كنند و پيش بروند. مجلس مى تواند حافظ امنيت ملى باشد؛ مى تواند سد مستحكمى در برابر تعرض دشمنان و طمع ورزى بيگانگان باشد. خصوصيات يك مجلس مطلوب اين است. وقتى مردم در انتخابات شركت كنند و با چشم باز و با بصيرت، كسى را كه شرايط لازم را در او مى بينند، انتخاب كنند و به مجلس بفرستند، مجلس خواهد توانست چنين نقش بزرگى را ايفا كند. “

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع بزرگ مردم قزوين – ۲۵/۰۹/۱۳۸۲

اصل شصت و دوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب می‌شوند تشکیل می‌گردد. شرایط انتخاب‏کنندگان و انتخاب‏شوندگان و کیفیت انتخابات را قانون معین خواهد کرد.

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی برگزار خواهد شد که ملت ایران با برگزاری باشکوه بیش از سی دوره انتخابات به بلوغ فکری- سیاسی خاصی رسیده است ، به نحوی که ضریب دخالت احساسات ناشی از هوچی گریها و تفرقه افکنی های برخی از افراد و احزاب و تفکرات سیاسی – که در پاره ای از انتخابات تأثیر مستقیم داشت – به شدت رو به کاهش است. امید میرود که ملت بزرگ ایران در انتخابات آتی بیش از پیش با بصیرت ناشی از تفکر ولایی و حضور به موقع براساس ایمان و اعتماد به نظامی مردم سالار ، اولاً حضوری پررنگ و دشمن مأیوس کن داشته باشند. – ان شاءالله – ثانیاً کسانی را به عنوان وکیل خود انتخاب نمایند که به سمت نمایندگی مردم در مجلس به عنوان یک مسئولیت ، یک ادای وظیفه و یک صحنه ی کارآمد برای خدمت نگاه کنند.

در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی به صراحت به نقش و اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی اشاره شده و منتخبین مردم در مجلس هرگاه افرادی شایسته و اصلح بوده اند توانسته اند مجلسی قوی و کارآمد را تشکیل دهند که منشأ خدمات وسیع و گسترده ای شده است و در مقابل زمانی که افرادی سست ، سیاست زده ، حقیر و منفعت طلب وکیل ملت شده اند ، وقت مجلس – بخوانید وقت مردم – را صرف دعواهای سیاسی کرده اند و تریبون مجلس – بخوانید سخنگوی مردم – را تبدیل به جایگاهی برای تصفیه حساب های شخصی و حزبی خود نموده اند . با کمی دقت در هفت دوره گذشته و همچنین دوره جاری مجلس شورای اسلامی هردو گروه ذکر شده را می توان مشاهده کرد ، با این تفاوت که پراکندگی جمعیت آنان در دوره های مختلف متفاوت بوده است . هنوز از یاد نبرده ایم وقایع تلخی را که در اواخر دوره هایی از مجلس رخ داد و کسانیکه مجدداً اعتماد مردم را کسب نکرده و یا مورد تأیید شورای نگهبان قرار نگرفتند چه فضاحتها به بار آوردند .

احساس تکلیف در برابر نظام و انقلاب درواقع مسئولیت پذیری سیاسی- اجتماعی را بدنبال خواهد داشت و سبب آن خواهد شد که حضور در انتخابات به عنوان یک وظیفه ملی و اسلامی جلوه کند. و آن هنگام که این وظیفه ملی همراه با آگاهی و بصیرت باشد ، مطمئناً ثمرات آن برای نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران بسیار مطلوب خواهد بود .

همانطور که متن پیش رو را با فرمایشات مقام معظم رهبری آغاز کردیم ، در پایان نیز از بیانات ایشان بهره خواهیم برد .

“بنده طرفدار مجلس ساكت و سر به زير و سربجنبان در مقابل هر حرف نيستم. معتقدم مجلس نبايستى ركود و سكون داشته باشد و بايد متحرك و فعال و پرنشاط باشد. خود من هم اول انقلاب و در دوره‌ى اول مجلس نماينده‌ى مجلس بودم. مجلس به نماينده‌ى فعال كه كار كند، فكر و بحث و استدلال كند و به‌طور منطقى اثبات و رد كند، احتياج دارد. امام بارها به ما مى‌گفتند كه مباحثه‌هاى طلبگى بايد سرمشق شما در مجلس شوراى اسلامى باشد. در مباحثه‌ى طلبگى، دو طلبه وقتى با هم مباحثه مى‌كنند، حرف هم را رد مى‌كنند، سر هم داد مى‌كشند، بعد كه مباحثه تمام شد، با هم رفيقند؛ با هم غذا مى‌خورند، با هم درس مى‌روند، با هم چاى درست مى‌كنند. مجلس بايد اين‌گونه باشد، جاى مباحثه‌ى مستدل، منتها همه در چهارچوب نظام. مجلس جاى تلاش و برنامه‌ريزى و پيشرفت در نظام است، نه بر نظام. اين نكته‌اى است كه همه بايد به آن توجه كنند.”

بيانات در ديدار اساتيد و دانشجويان قزوين – ۲۶/۰۹/۱۳۸۲

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. setayesh گفت:

    سسسسسسسسسسسسسسسسسلام به همگی راستشو بگم نخوندم هنوز متن رو فقد پیغام دادم که نفر اول باشم 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀