تاريخ انتشار : 13 ژانویه 2012 تعداد بازديد : 6824

 در اربعین چه گذشت؟


بسم رب الحسین علیه السلام

در اربعین چه گذشت؟


اربعین یعنی گذشت چهل روز از مصیبت جانگداز شهادت سرور و سالار شهیدان 

در  اربعین اسرا روز عاشورا از شام به مدینه  بازگشتند .در این روز هم  جابر بن عبدالله انصاري‌ از مدينه به کربلا رسيد تا به زيارت ‌قبر امام حسين (ع‌) بشتابد و او نخستين کسي است که قبر آن ‌حضرت را زيارت کردند. بنا به برخي نقلها، در همان اربعين، کاروان اسراي اهل بيت (ع) دربازگشت از شام و سر راه مدينه، از کربلا گذشتند و با جابر ديدار کردند. البته برخي از مورخان نيز آن را نفي کرده و نپذيرفته اند، از جمله مرحوم محدث قمي در «منتهي الامال» دلايلي ذکر ميکند که ديدار اهل بيت از کربلا در اربعين اول نبوده است. به هر حال، تکريم اين روز و احياي خاطره غمبار عاشورا، رمز تداوم شعور عاشورايي در زمانهاي بعد بوده است.
مهمترین اعمال این روز خواندن زیارت اربعین است

 مشهورترین واقعه ای که به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای کربلا بازگو می شود جریان رسیدن کاروان اهل بیت علیهم السلام به کربلا و هم زمانی این ماجرا با حضور جابر بن عبدالله انصاری در کربلا و زیارت قبر شریف امام حسین علیه السلام توسط او.

            هر چند برخی از صاحب نظران این وقایع را بعید دانسته و منکر آن شده اند اما تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این بعید دانستن ها و انکار ها صحیح نیست و دلیل قابل قبولی برای رد این دو واقعه وجود ندارد.

آنچه در ادامه می آید گزارش هایی از این دو واقعه در منابع موجود است:

مصباح الزائر به نقل از عطا می نویسد: روز بیستم صفر با جابر بن عبد اللّه بودم  هنگامى كه به غاضریّه رسیدیم در جوى آن جا غسل كرد و پیراهن پاكیزه اى را كه همراه داشت  پوشید. سپس به من گفت: اى عطا ! آیا عطرى به همراه دارى؟

گفتم: سُعد (مادّه اى خوش بو كننده) دارم.

او از آن به سر و بقیّه بدنش مالید. سپس با پای برهنه رفت تا نزد سرِ امام حسین علیه السلام ایستاد و سه تكبیر گفت و بیهوش، بر زمین افتاد و هنگامى كه به هوش آمد، شنیدم كه مى گوید: سلام بر شما، اى خاندان خدا…

بشارة المصطفى به نقل از عطیّه عوفى می نویسد: همراه جابر بن عبد اللّه انصارى، براى زیارت قبر حسین بن على بن ابى طالب علیه السلام حركت كردیم. هنگامى كه به كربلا رسیدیم، جابر به كرانه فرات، نزدیك شد و غسل كرد و پیراهن و ردایى به تن كرد و كیسه عطرى را گشود و آن را بر بدنش پاشید و هیچ گامى برنداشت، جز آن كه ذكر خداى متعال گفت، تا این كه به قبر، نزدیك شد و [به من ]گفت: دست مرا بر قبر بگذار.

چون دست او را بر قبر گذاشتم، بیهوش، بر روى قبر افتاد. كمی آب بر او پاشیدم و هنگامى كه به هوش آمد، سه بار گفت: اى حسین!

آن گاه گفت : دوست ، پاسخ دوست را نمى دهد؟!

سپس گفت: چگونه پاسخ دهى، در حالى كه خون رگ هایت را بر میان شانه ها و پشتت ریختند و میان سر و پیكرت ، جدایى انداختند؟! گواهى مى دهم كه تو، فرزند خاتم پیامبران و فرزند سَرور مؤمنان و فرزند هم پیمان تقوا و چكیده هدایت و پنجمین فرد از اصحاب كسایى و فرزند سالار نقیبان و فرزند فاطمه ، سَرور زنانى ؟! و چگونه چنین نباشى ، در حالى كه از دست سَرور پیامبران، غذا خورده اى و در دامان تقواپیشگان ، پرورش یافته اى و از سینه ایمان، شیر نوشیده اى و با اسلام، تو را از شیر گرفته اند.

پاك زیستى و پاك رفتى؛ امّا دل هاى مؤمنان، در فراق تو خوش نیست، بى آن كه در این، تردیدى رود كه همه اینها به خیرِ تو بود. سلام و رضوان خدا بر تو باد! و گواهى مى دهم كه تو بر همان روشى رفتى كه برادرت یحیى بن زكریّا رفت .

آن گاه جابر، دیده خود را گِرد قبر چرخاند و گفت: سلام بر شما، اى روح هایى كه گرداگردِ حسین ، فرود آمده ، همراهش شُدید! گواهى مى دهم كه نماز را به پا داشتید و زكات دادید و به نیكى فرمان دادید و از زشتى ، باز داشتید و با مُلحدان جنگیدید و خدا را پرستیدید تا به شهادت رسیدید. سوگند به آن كه محمّد را به حق برانگیخت، در آنچه به آن در آمدید  با شما شریك هستیم.

به جابر گفتم: اى جابر! چگونه [با آنان شریك باشیم]، با آن كه ما نه به درّه اى فرود آمدیم و نه از كوهى بالا رفتیم و نه شمشیرى زدیم، در حالى كه اینان، سرهایشان از پیكر، جدا شد و فرزندانشان یتیم و زنانشان بیوه شدند؟!

جابر گفت: اى عطیّه! شنیدم كه حبیبم پیامبر خدا صلى الله علیه و آله مى فرماید : «هر كس گروهى را دوست داشته باشد، با آنان محشور مى شود، و هر كس كارِ كسانى را دوست داشته باشد ، در كارشان شریك مى شود»، و سوگند به آن كه محمّد را به حق به پیامبرى بر انگیخت، نیّت من و همراهانم، همان است كه حسین علیه السلام و یارانش بر آن رفته اند. مرا به سوى خانه هاى كوفه ببر .

 هنگامى كه بخشى از راه را رفتیم ، گفت: اى عطیّه ! آیا سفارشى به تو بكنم ، كه دیگر گمان ندارم پس از این سفر، تو را ببینم  دوستدار خاندان محمّد را، تا زمانى كه آنان را دوست مى دارد، دوست بدار و دشمن خاندان محمّد را، تا زمانى كه با آنان دشمن است، دشمن بدار، هر چند روزه گیر و شب زنده دار باشد، و با دوستدار محمّد و خاندان محمّد، رفاقت كن، كه اگر یك گامش از فراوانىِ گناهش بلغزد، گام دیگرش به محبّت آنان استوار مى مانَد؛ چرا كه دوستدار آنان، به بهشت باز مى گردد و دشمن آنان، به سوى آتش دوزخ مى رود.

بر گرفته از سایت تبییان




همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. آیا بر فراز گنبد دلت پرچم سرخ انتقام یا لثارات الحسین (ع) برافراشته ای ؟آماده ای دست بر روی آیه وفا حضرت عباس (س) بگذاری و جمجمه ات را به خدا بسپاری و دندان صبر بر جگر گذاری و مردانه در صف مردان كربلايي بايستی ومگذاری گرگان گرسنه یزیدی پيكر امام زمانت را مُثله كنند.آماده ای ؟!؟ آماده ای تا پای خون ؟ تا پای جان؟

  • عبد النقی گفت:

   بسم الرب الحسین
   فاسئل الله الذی اکرم مقامک و اکرمنا بک ان یرزقنا طلب ثارک مع امام منصور من اهل بیت محمد صل الله علیه و آله.

 2. با سلام
  لطفا آدرس لینک ما را از http://zohorehmonji.mihanblog.com/ به http://zohoremonji.ir/ تغییر دهید.
  با تشکر

 3. khadem گفت:

  سالیان سال است که از پایان جنگ می گذرد و دلی پر از درد : فراموش کردن یاد و خاطره عزیزان سفر کرده این دیار و عدم انتقال به نسل های آینده این سرزمین مقدس ! اما هنوز ما در اندر خم یک کوچه ایم . لذا به ذهنم خطور کرد تا ذره ای از دریای بی کران عشق را با کمک شما عزیزان به خط تحریر درآورده تا بتوانیم خدمتی هر چند ناقابل به این عزیزان داشته باشی.
  برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ زیر مراجعه کنید.
  http://myadgah.blogfa.com/

 4. (W) (F) (L) سلام (F) دوست (F) یادبادآنروزگاران یاد باد (F) التماس دعا

 5. (F) (L) (F) سلام اسم مرا هم ثبت کنید شاید توبه ماراهم قبول کردند (F) (L) التماس دعا

 6. السلام علیک یا ابا محمد یا حسن ابن علی (ع)
  ایها المجتبی یابن رسول الله یا حجه الله علی خلقه یا سیدنا و مولانا انا توجهنا و استشفعنا و توسلنا بک الی الله و قدمناک بین یدی حاجتنایا وجیه عند الله اشفع لنا عند الله

  از داغ جانگداز تو ای گوهر وجود
  سنگ است هر دلی که مکدر نمی شود
  تنها جنازه تو شد آماج تیر کین
  یکبار شد این جنایت و دیگر نمی شود
  بی بهره از فروغ ولایت تو یا حسن
  مشمول این حدیث پیمبر نمی شود
  فرمود دیده­ای که کند گریه بر حسن
  آن دیده کور وارد محشر نمی شود
  دارم امید بوسه قبر تو در بقیع
  اما چه می­توان که میسر نمی­شود
  سلام برشما دوست عزيز

 7. با نام رضا به سینه ها گل بزنید
  با اشک به بارگاه او پل بزنید
  فرمود که هر زمان گرفتار شدید
  بر دامن ما دست توسل بزنید
  به روزم خوشحال میشم تشریف بیاری و قدم رو چشام بذاری…[گل][گل]
  فیلم لحظه شهادت را از دست ندید،دلتان شکست دعایمان کنید…

 8. من دوست دارم با شما تبادل لینک داشته باشم،آیا به ما اجازه میدهید؟ (W)

  • جواد دشتگرد گفت:

   سلام
   متاسفانه تبادل لینک با وبلاگ هایی که رنک کمتر از ۳ دارند فقط در سیستم تبادل لینک آنلاین و هوشمند نصر۱۹ انجام میگیرد

   موفق باشید
   یا علی

 9. setayesh گفت:

  سسسسسسسسلام
  یه سوال چرا تمامیه افرادی که نظر میدن حرفاشون حالت افراد مذهبی داره البته ببخشید که میپرسم واقعا برام سوال :-S

  • عبد النقی گفت:

   بسم الله
   برای اینکه شما قسمت هایی رو میخونید که مذهبیه!و قسمت های مذهبی رو هم اصولا کسانی میخونند که مذهبی هستند پس در نتیجه شما هم مذهبی هستید!!!

   • setayesh گفت:

    سلام نه دوست عزیز اشتباه نکنید
    من مثل شما ها مذهبی نیستم با این سایت هم خیلی اتفاقی اشنا شدم ولی بازم سایتتونو دوست دارم

 10. مهدی آدینه **مبلغ گفت:

  سلام ممنونم از مطالب گه گذاشتید اما بهتر بود در انتخاب کلمه نصر و مخصوصا عدد ۱۹ کمی تحقیق میکردید
  عدد ۱۹ را به چه دلیل انتخاب کردید؟
  دوما بعضی از اعداد ممکنست فریبنده باشد
  سوما عدد ۱۹ عدد خواص بهاییان است
  (U) (U) (U) (U) (U) (U) (U) (U) (U)

  • مهدی گفت:

   سلام
   تشکر بابت تیزبینی و نکته سنجی شما.
   لازم است تذکر دهم که خود را محدود کردن به سبب آنکه فلان گروه یا فلان دسته از کلام، عدد یا نشانی خاص (که عمومیت دارد) استفاده می کند، منطقی نخواهد بود.
   آیا می توان سوره نوزدهم قرآن را نخواند؟ آیا می توان عدد ۳۱۳ را استفاده نکرد؟ آیا می توان تولد حضرت علی را در روز ۱۳ رجب ذکر نکرد؟
   حساسیت نسبت به نشان ها خوب است تا جائیکه از مدار منطق خارج نشویم.
   قطعاً مدیران محترم سایت جهت انتخاب نام نصر۱۹ دلیل منطقی و عقلانی داشته اند که در صورت صلاحدید، اعلام خواهند نمود.