تاريخ انتشار : 11 نوامبر 2011 تعداد بازديد : 5901

 ضرورت دین برای جوانان


دین داری یعنی چه؟

دینداری یک پدیده ی ویژهاست و از تجربه دینی افراد تشکیل شده است در تجربه دینی ۴ عنصر باید جمع شود که افراد دین دار شناخته شوند.

۱-اعتقاد به پایه واصول دین  ۲- ایمان به اعتقاد ۳- یک شخص بنیانگذار وجود داشته باشد یعنی کسی باشد که ادعای پیام آوری کرده باشد یا در مراحل تاریخی شخصیت های دینی ظهور کرده باشند ۴- باید اشکال فردی و جمعی نیاش وجود داشته باشد یعنی شکل های مختلف نیاش موجود باشد .

آیا دینداری  یک ضرورت است ؟

 

بشریت سالهاست که میداند تنها خداست که میتواند طرح جامع و کامل برای سعادت دنیا و آخرت ما  طراحی کند که در این میان اسلام یک سلسله اصول کلی تعیین شده دارد که با توجه به آنها باید جزییات آن را طبق نیازمندی های اعصار و قرون جوامع وبه وسیله فقهای اسلامی تعیین نمود و به نظر می رسد بشردر سه عصر حیاتی نیاز به دین ودیانت دارد.

اول) ارائه نظام معرفتی : دین برای ما سیستم معرفتی خاص ارائه می کرد که که بر اساس ۴ ضلع خدا و آخرت, انسان و دنیا می باشد که بزرگترین خدمت معرفتی دین تذکر دانسته های عقلی است .

دوم)آرامش بخشی: شاید پر رنگ ترین نقش دین در قرن معاصر را بتوان در این نقش مطرح ساخت : دکتر یونگ روانشناس اروپایی می گوید(( اعتقادات ومناسک دینی از لحاظ روشبهداشت روانی اهمیت خارق العاده ای دارند اگر مریضی کاتولیک وعامل به تکالیف دینی باشد من بدون استسنا به آن توصیه میکنم که آیین ترک به گناه وترک نان وشراب را رعایت کنند)) بنابراین درقرنی که انواع بهرانها همچون بحران تنهایی, پوچی وخود کشی دین میتواند پناهگاه خوبی برای بشر باشد وخداهمراز وهم صحبت مناسبی برای حل این بحرانها باشد شاید در این عصر ودرانواع این بحرانها به عمق آیه ی (( الا به ذکرالله تطمئنن القلوب )) پی برد.

سوم)ضمانت اجرای اخلاق: اخلاق مستقل از دین است اما تکیه گاه دین است اما با این حال برای مردم عامی تاکید بر اخلاق از جانب یک امر ماورایی والهی مهم وکارسازاست. همه مردم نمی توانند محاسبه عقلانی و فلسفی کنند و مثلا بگویند عدالت خوب است و نیازی به دین ندارد اما همین که یک منبع عالی و اطمینان بخش این روش ها واندیشه ها را توصیه وتاکید کند مردم با آرامش به سمت اخلاق می روند سپس دین مهم ترین ضامن اجرایی اخلاق در یک جامعه است .

هویت دینداری و فرهنگ بی هویت : دین به عنوان اصول علمی وسنت های عملی که برگزیدن آن و عمل به آنها تضمین کننده سعادت حقیقی انسانهاست در طول تاریخ همواره مورد توجه واز جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.

علل دین گریزی جوانان :

۱-علت های عینی وعوامل سازمان یافته بیرونی بوده که در آن دست بعضی از افراد واحزاب وحتی کشورهای دیگردخیل می باشند و اسباب و وسایل آن فراهم است.

۲-علت های ذهنی و عدم پای بندی به امور دینی می باشد که جوانان ما درک درستی از دین وپای بندی به آن ممکن است پیدا نکرده باشند که در این میان خیلی از عوامل بیرونی ودرونی نقش دارند.

به هر حال ماهیت و ضرورت دین ثابت است و اگر کسی خواهان برنامه ای درست و کامل برای سعادت مندی خود وخانواده خود است می تواند ضرورت دین را درک کند و با تحقیق و تفکر درست و عاقلانه مسائل دینیرا که همگی برای هدایت وسعادت بشر از جانب خداوند و بهترین بندگانش برای انسان بیان شده در زنگی خود به کار گیرد و اگر هر فردی به تنهایی این کار را انجام دهد مسلما جامعه ای دین پرور ودین محور شکل خواهد گرفت.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. ترنم گفت:

    گفت تو غرق گناهی گفتمش یا رب بلی

    گفت پس چرا آتش نمی گیردجسم وتنت

    گفتمش چون حک نمودم روی قلبم یا علی[گل]

    عید ولایت بر علی دوستان مبارک[بدرود]