تاريخ انتشار : 21 اکتبر 2011 تعداد بازديد : 8689

 پاسخ به شبهه ی دوستان(رنگ مشکی چادر)


بسم الله الرحمن الرحیم

پاسخ به شبهات دوستان(رنگ مشکی چادر)
مگر ممکن است اسلام رنگ سیاه را برای نمایش زیبایی حجاب برتر وتامین سلامت روانی جامعه پذیرفته باشد. پس کراهت آن آیا هنوز هم ثابت نیست.وآیا سلامت روانی بانوان اهمیتی ندارد .
مشکل من نوعی وجوانان با چادر سیاهه. نه چادر. چون جامعه ظرفیتی برای آن ایجاد نکرده وهیچ کس به فکر دختران نو جوان مسلمانی که به خاطر حس زیبایی شناسی
چادر سیاه را{نه چادر را}کنار می گذارد نیست وآنگاه ما همایش حجاب برگزار می کنیم
ومسائل حجاب را برای دختران چادری حل می کنیم درحالی خود حتی از خود
نمی پرسند . چرا وچگونه وبه چه علت محبوبیت چادر به مجبوریت چادرسیاه تبدیل
شده

برای مشاهده پاسخ بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

سلام,اول از همه باید بگم من کارشناس نیستم پس شما موظف هستید درباره ی حرفی که من میزنم تحقیق کنید.
من نمیدونم دیدگاه شما نسبت به حجاب چیه؟
اما یه تعریف ساده و خودمونی از حجاب اینه که آدم خودنمایی نکنه!
البته ببخشید اینطوری میگما اما حجاب نه تنها برای زنان هست بلکه برای مردان هم هست که خوب مسلما نسبت به زنان مقداری بیشتره
انسان نسبت به هر نعمتی که خدای مهربون بهش میده مسئولیتی رو هم باید در قبالش به عهده بگیره کسی رو که خداوند بهش زیبایی میده مسلما مسئولیتی رو در قبال این زیبایی پیدا میکنه و این مسئولیت اینه که عفت داشته باشه و رنگ لباسش(چادرش) طوری نباشه که وقتی تو خیابون میره چشم صد نفر بهش باشه و به قول معروف نخ نما بشه
اما در مورد رنگ سیاه چادر
اولا رنگ سیاه ذاتا کراهت نداره که در این مورد تحقیق بیشتر شما رو میطلبه در ثانی رنگ سیاه در بعضی موارد علاوه بر اینکه کراهت نداره پاداش خیر هم داره نظیر اینکه ما به پیروی از ائمه اطهارمون در شهادت ها لباس مشکی می پوشیم
از نظر روانشناسی رنگ ها هم رنگ سیاهی از جمله رنگ ها ایه که کمتر جلب توجه میکنه مسلما اگر بانویی با وقار چادر مشکی رو به سرش میکنه علاوه بر اینکه حس زیباشناسیش رو میزاره برا حلالش(همسرش,پدرش,مادرش,و…) هم سلامت روانیه خودش رو تظمین کرده و هم سلامت روانیه جامعه رو چون که با خیال راحت و بدون اینکه چشمی به دنبالش باشه یا کسی متلک بارش کنه در جامعه میره و میاد حالا اگه یکی با چادر قرمز بیاد یا آبی یا صورتی(مختص دختر خانوما)آیا جلب توجه نمیکنه؟
و آیا این جور چادر ها (رنگارنگ) فرد و رو نخ نما نمیکنه؟!

در پایان خواهر من به خودت افتخار کن که از حضرت زهرا سلام الله علیها پیروی میکنی و چادر مشکی زیبا رو به نشونه ی وقار به سرت میزاری
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. شیرین گفت:

  هو المحبوب
  {کتاب قرآن وتعلیلمات دینی سال دوم دبیرستان صفحه ی۱۴۸و۱۴۷سال انتشار۱۳۸۷}
  :(آیا اسلام نحوه وشکل پوشش رامعین کرده است
  چگونگی ونوع پوشش تا حدود زیادی به آداب ورسوم ملت ها بستگی دارد .اسلام ضمن پذیرش این تنوع وگوناگونی و…)
  قرآن کریم آیه ی۵۹ سوره احزاب
  {یا ایها النبی قل لازواجک وبناتتک ونساءالمومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذالک ادنی ان یعرفن …}
  پاورقی :جلباب پوششی است از روسری بزرگتر واز چادر کوچکتر است (تفسیر نمونه ج۱۷ ص۴۲۸)}
  باتوجه به آیات بالا قرآن کریم حدود رامشخص فرموده و نحوه ی آنرا به ما واگذار کرده اند
  وهیچگونه الزامی برای سیاه بودن چادر مقرر نفرموده اند . ومگر نه اینکه امت اسلام باید الگویی از {امت وسطا} اعتدال ومیانه روی باشند وعرف کردن رنگ سیاه برای چادر
  نوعی انحراف وافراط است
  به طور مثال :پوشش زنان در استان فارس وبندر عباس که عبارتست از چادر گلدار و…
  ویا پوشش زنان مسلمان در افغانستان که عبارتست از چادرو روبند به رنگ های
  مختلف بنفش آبی سفیدو… ویا حتی پوشش زنان روستایی که همان چادر های گلدار
  و لباس های بلندو… .
  اما امروزه متآسفانه درجوامع شهری این رسوم کنار گذاشته شده تنها رنگ سیاه برای
  چادر عرف گردیده
  وحال برای رفع این عیب مد های عجیب وغریب برای چادر طراحی می شود
  تا شاید چادر بازهم محبوب گردد
  به نظرشما مشکل از کجاست.

  • عبد النقی گفت:

   بسم الله الرحمن الرحیم
   (من کارشناس نیستم و صرفا نظر خودم رو بیان میکنم)
   اول از همه ، تشکر میکنم که سوالات خودتون رو مطرح میکنید سوالاتی که شاید سوال خیلی از دوستان دیگه باشه منتها حال و حوصله نوشتن رو ندارن و البته تشکر به خاطر اینکه به دنبال حقیقتید اما بعد:
   همونطور که میدونید ما باید هم از قرآن استفاده کنیم و هم از عترت(اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم) من به استناد به آیه ای که شما لطف کردید و ذکر کردید مطلب رو ادامه میدم:
   قرآن کریم آیه ی۵۹ سوره احزاب
   {یا ایها النبی قل لازواجک وبناتک ونساءالمومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذالک ادنی ان یعرفن فؤذین و کان الله غفورا رحیما}
   ای پیامبر به همسرانت و دخترانت و زنان مؤمن بگو پوشش های خود را به خود نزدیک سازند این کار از این جهت بهتر است که به عفاف شناخته شوند تا مورد اذیت قرار نگیرند و خدا آمرزنده مهربان است}
   حجاب حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان دختر رسول خدا علنا تجلی دقیقی از حقیقت و مفهوم پوشش برتر در این آیه هستند یعنی اگر ما بخواهیم منظور دقیق این آیه و محدوده ی دقیقی رو که برای پوشش انتخاب کردند رو متوجه بشیم باید به حضرت زهرا سلام الله علیه نگاه کنیم چرا که به عنوان یک معصوم بهترین الگو برای ما هستند.و خداوند در آیه ی بالا ایشان را نیز مورد خطاب قرار میدهند.به همین دلیل خواهشا به مطالب زیر توجه کنید:
   حضرت امام حسن عليه السلام زماني پوشش مادرشان(حضرت زهرا سلام الله علیها) را كه براي ايراد خطبه و براي احقاق حق و ابطال باطل وارد مسجد شدند اینگونه تشریح می فرمایند:
   مادرم روسري بر سر نمود و چارقد بلند خود را پوشيد … در حال راه رفتن بگونه اي بود كه لباسش به پا گير مي كرد (كنايه از اين كه پوشش كامل رعايت شده بود.) … او در ميان زنان انصار از خانه خارج شد… همچون حضرت رسول صلي الله عليه و آله و سلم با وقار و متانت حركت مي نمود …

   در قضيه فدك نيز شكل خاص حجاب حضرت زهرا سلام الله علیها را هنگام خروج از منزل اين گونه توصيف نموده است :حضرت زهرا(س) هنگام خروج از منزل مقنعه را محكم به سر بستند و جلباب (چادر) را به گونه اي كه تمام بدن آن حضرت را مي پوشاند و گوشه هاي آن به زمين مي رسيد به تن كردند و به همراه گروهي از نزديكان و زنان قوم خود به سوي مسجد حركت كردند. (طبرسي الاحتجاج ج ۱ ص ۹۸)
   قضيه فوق گوياي آن است كه حجاب و پوشش بيرون از منزل حضرت در مواجهه با نامحرمان دقيقا همان دو پوشش معروف بانوان در قرآن يعني خمار(مقنعه ) و جلباب (چادر) بوده است . بنابراين مي توان اين دو نوع حجاب و پوشش را حجاب و پوشش قرآني و فاطمي دانست .
   پس اگه با دقت مسئله ی بالا رو بررسی کنیم و خودمون رو گول نزنیم به راحتی و به صورت عینی تفسیر آیه ی ذکر شده رو در باره ی نوع پوشش رو در آیه ی بالا میبینم چیزی که با عنوان حجاب برتر شناخته میشه و خوشبختانه چادر هنوز هم جذابیت هایی رو داره که باعث میشه افراد به اون رو بیارند.
   حضرت زهرا سلام الله علیه در توصيه اي به زنان مي فرمايد: آنچه براي زنان نيكو است، آن است كه مردان را نبينند و مردان هم ايشان را نبينند.(به اين معني كه تا موقعي كه لزوم ندارد حضور در جمع مردان معني ندارد.)
   حضرت علی(ع)طی سخنانی ضمن سفارش رعایت حقوق زن به مردان میفرمایند:زنان را در حجاب گیر تا از نگریستن به مردان بازمانند زیرا سخت گرفتن در حجاب عفت آنان را بیشتر حفظ میکند. (نامه۳۱نهج البلاغه)
   و با توجه به این دو سخن میشه این نتیجه رو گرفت که طبق کتاب دین و زندگی سال دوم دبیرستان و سال انتشار ۱۳۸۷و در صفحه ۱۴۸ در آخرین پاراگراف:
   استفاده از((چادر))که دو شرط قبل را(زنان موظفند:۱-تمام بدن خود به جز صورت و دست ها تا مچ,از نامحرم بپوشانند۲-پوشش آنان نباید چسبان و تحریک کننده باشد.)کامل دارد و سبب حفظ هرچه بیشتر کرامت و منزلت زن می گردد و توجه مردان نامحرم را به حداقل میرساند اولویت دارد.
   در پایان من تاکید میکنم خواهرم چرا تا زمانی که بهترین و قوی ترین ورژن حجاب(چادر)وجود داره باید از ورژن های قدیمی و با کارایی کم استفاده کرد؟
   هرچند ورژن های قدیمی به ما کار میدند و بعضه هیچی هستند اما چرا بهترین گزینه رو انتخاب نکنیم؟
   آیا غیر از اینه که خداوند قادر متعاله؟!شاید بعضی ها بگن ما به خودمون میرسیم و با حجاب بد میایم بیرون تا همسر آینده مون رو زودتر پیدا کنیم اما بعضی ها هم هستند که میگند ما برای رضای خدا خودمون رو میپوشونیم و همسر رو واگذار میکنیم به خدا…
   به نظر شما کودومشون بهتره؟
   برای خدا یا برای خلق؟
   به قول خودتون هو المحبوب
   حضرت علی(ع)در حکمت۲۴۴نهج البلاغه میفرمایند:خدای متعال را در هر نعمتی حقی است.هر که آن حق را ادا کند خداوند نعمت او را می افزاید و هر که در ادای آن کوتاهی ورزد خود را در معرض خطر زوال آن نعمت قرار داده است
   حسن ختام:
   حجاب حضرت زهرا سلام الله علیها تا لحظه مرگ هم ادامه داشت، لذا از كيفيت حمل بدن محترمشان به صورتي كه آن موقع مرسوم بود یعنی حمل بر تابوت بدون پوشش ابراز نگراني كردند. لذا به همسر خود وصيت نمودند كه تابوتي آماده كند، همان گونه كه ملائكه شكل آن را به حضرت نشان داده بودند.
   فرهنگ سخنان فاطمه زهرا (سلام الله عليها)

  • فاطمه گفت:

   سلام شيرين. درمورد رنگ چادر سياه بهترين رنگه چون جلب توجه نداره و زن بااين رنگ احساس امنيت و شخصيت ميكنه.رنگ سياه مرزمطلقه.يعني فرد با اين رنگ به طرف مقابل مي فهمونه كه حق تجاوذ به حريمش رو نداره.

 2. شیرین گفت:

  هوالعلیم
  به این مطلب که در بخش تآثیر رنگ در زندگی در سایت نصر۱۹ ذکر شده توجه کنید
  {اگر رنگ سیاه درلباسهای مورد استفاده ،به وفور مورد استعمال قرار گیرد ،باعث می گردد فرد دچار افسردگی وآشفتگی روحی گردد . اگر یک زمانی خواستید از رنگ سیاه استفاده کنید حتماً از یک رنگ سفید نیز در کنار آن بهره گیری نمائید.}
  اضافه می کنم
  رنگ سیاه تمام طول موج ها را جذب می کند ودرنتیجه درتابستان وروزهای گرم توصیه
  می شود برای جلوگیری از گرما زدگی از رنگ های روشن ونوشیدنی های خنک و…
  استفاده گردد
  وهنوز هم این سوال باقی ایست چرا رنگ سیاه برای ردای مقدس چادر به جای
  گل های چادر مادر بزرگ یه عادت بی دلیل شده!!!!
  مثل گلدون های دور حوض وماهیای خندونش که اشتباهی جاشونو به ماشین های سیاه وسفید وآلودگی و دود وزمین گرم ولایه ی اوزون پاره پاره ش دادن

  • عبد النقی گفت:

   بسم الله الرحمن الرحیم
   (نظر به اینکه تحقیق شما از افراد متخصص لازم است)
   اول از همه باید از اینکه چادر مشکی رو به ماشین های سیاه و سفید؟!,آلودگی!, دود, زمین گرم, و لایه ی اوزون پاره پاره تشبیه کردید مچکرم! اما بعد:
   والا ما تا حالا ندیدیم مادر بزرگمون با چادر گل منگلی بره بیرون و چنین چیزی حتی در عکس های بانوان دوره ی قاجار هم مشاهده نمیشه! اما متحیرم چه نامم این جمله شما را:”و هنوز هم این سوال باقی است چرا رنگ سیاه برای …یه عادت بی دلیل شده”
   من از شما بیشتر از اینها انتظار داشتم.اون هم بعد از اینکه دلایل رنگ سیاه رو در نظرات قبلی گفتم!
   از طرفی قرار نیست که شما صبح تا شب به صورت۲۴ساعته چادر مشکی رو سرتون کنید؟که دچار افسردگی و آشفتگی روحی باشید پس اگه اینطوری باشه که الان باید کلیه بانوان بزرگواری که گرما و سختیه پوشیدن چادر مشکی رو در تابستان برای خوشنودیه خدای خودشون به خودشون تحمل میکنند در تیمارستان باشند! و یا دچار افسردگی و آشفتگی روحی شده باشند!!!
   از طرف اگر در نظرات قبلی بنده و همچنین تاثیر رنگ در زندگی توجه بیشتری میفرمودید و روی کلمه وفور هم کمی مکث میفرمودید اصلا این شبهه در ذهنتون ایجاد نمیشد.اما یه مثال افراطی آیا تا حالا کسی جایی خونده که شهید فهمیده قبل از شهادتشون به خودشون نارنجک ببندند و الکی برند زیر یه تانک خودی؟!مسلما این کار خیلی سخته آخه مقداری عضلاتشون خرد میشه!شایدم دچار گرما زدگی بشند!
   اما همین بزرگوار یه موقه برای رضای خدا و جهاد در راه خدا به خودش نارنجک می بندند و با کلی شوق و ذوق به زیر تانک دشمن میرند و با این کارش از خودشون بزرگی نشون میدند خوب این شهید فهمیده با اون شهید فهمیده چه فرقی میکنه آیا اون دردی که زیر تانک خودی احساس میکنند با دردی که زیر تانک دشمن حس میکنند فرقی داره؟مسلما نه اما چرا یه بار این کار تلخه و یه بار شیرین؟جواب با شماست لطفا همین الان بگید
   .
   .
   .
   درسته!
   یه بار الکیه و یه بار برای رضای خداست اون موقه ای که برای رضای خداست میشه سختی هاش رو هم تحمل کرد.
   در نهایت به نظر من کلیه ی دلایل ساده و محکم برای حقانیت چادر مشکی و برتریه اون نسبت به دیگر پوشش ها در نظرات قبلی مطرح شد و نیاز به ذکر مباحث بیشتر نیست حال این شما هستید که تصمیم میگیرید و مختار هستید.البته باز هم میشه دلایل بیشتری رو هم ذکر کرد که به نظر من مطالب گفته شده انشاالله کفایت خواهند کرد.
   در پایان ذکر میکنم که بنده در تمام نظرات قبلی دلایلی رو برای برتری چادر سیاه نسبت به دیگر پوشش ها رو ذکر کردم و با این حال با پوشیدن چیزی هم که مدنظر شماست که دارای دو شرط گفته شده است مخالفت نکردم و البته تحسین هم نکردم.البته بیشتر دوست داشتم بدونم دلیل اصلیه مخالفت شما با چادر سیاه چیه اگه مسئله رنگ هست که در مطالب قبلی ذکر شده اگر مسئله گرما هست که در اینجا پاسخ داده شد اگر… اما در کل امیدوارم در پایان انشاالله به یک نتیجه عملی رسیده باشید خوشبختانه دیگه”در غیر اینصورت”هم نداره چون حداقل دیگر دوستان از پرسش ها و پاسخ های مطرح شده انشاالله شکار خودشون رو صید کردند.مواظب باشیم از غافله عقب نمانیم چرا که هدف قربة عند الله است.
   به امید تحقق کامل”اهدنا الصراط المستقیم”برای همه ی ما
   ممنون از شما
   یا علی مدد خدانگهدار

 3. شیرین گفت:

  عجب !
  دوست عزیز من برای شما مثال زدم لطفا متن دوم من رو تا انتها بخوانید
  وبه این جمله از مرجعی که ذکر شد دقت بکنید
  اسلام ضمن پذیرش این تنوع وگوناگونی…
  منظورمن اینه که اسلام گوناگونی را در پوشش پذیرفته است مگر غیر از این است؟
  حالا میخوام بگم که چرا این تنوع وگوناگونی فقط در مانتو وروسری وشال و …
  وجود داره؟
  وچرا در برترین پوشش در اسلام ( یعنی چادر )وجود نداره ؟ در حالی که اسلام تنوع وگوناگونی را پذیرفته! و حتی در جوامع ایرانی هم مرسوم بوده !
  {هنوز هم بقایای چادر های رنگی درپوشش زنان استان های سیستان وبلوچستان وفارس هست ومرسوم است} همچنان که امروزه در کشور های مسلمان هم وجود دارد (ارجاع به مثال های مذکور در متن ۲)

  {درضمن اون عکس سیاه سفیده! واون زنان هم زنان شاه
  معلوم نیست که اون چادر ها چه رنگیه؟ وبه علتی ؟شاید به دلایل درباری واز قوانین دربار باشه معلوم نیس ! و تحقیق بیشتر لازم داره.}

  اما امروزه …
  تنوع رنگی در چادر یک ناهنجاری اجتماعی به نظر میاد درحالی که اسلام تنوع وگوناگونی را پذیرفته!
  حالا چرا جامعه ی ما باید به جای اینکه به سنت های کنار گذاشته شده باز گردد
  دچار مدو مد گرایی درچادر شده!!
  این مسئله در برنامه ی گره که ازشبکه۳سیما هم پخش می شد از زبان کارشناشان مطرح شده

 4. ریحانه گفت:

  سلام دوست عزیزم شیرین، من دختر هستم و فکر میکنم بهتر متوجه حرفهات میشم .من مدتی چادر سرم کردم و البته به علت گرما و عدم توانایی ام تو جمع کردنش 🙂 و یه سری دلایل دیگه بهتر دیدم بذارمش کنار. البته حرفهای آقای محمد امین هم خیلی هاش درسته .مثلا اینکه آدم با چادر مشکی سر کردن افسردگی نمیگیره کاملا باهاشون موافقم مادر من چادر مشکی سر میکنه ولی فوق العاده بانشاطه حتی از من که دخترش هستم و جوانتر با نشاط تره :). در مورد اینکه اسلام تنوع درست را میپذیرد حق با شماست یعنی پوشش های مختلفی که جلب توجه نمیکنه پذیرفته شده است .و هیچ جا هم گفته نشده ما مجبوریم چادر سر کنیم اما هر چیزی یک بهترین حالت داره و یه سری حالتهایی که اونها هم خوب هستند ولی عالی نیستند .چادر که معلومه بهترین حالته اما در رابطه با رنگ شما از شهرهای مختلف ایران و افغانستان صحبت کردید اما باید بگم که چیزی اینجا مطرحه به نام عرف ، در افغانستان شاید اگر شما چادر مشکی سر کنید توی چشم باشید ولی در تهران این طور نیست و چادرهای رنگی برای جامعه عجیبه و توجه رو جلب میکنه من موافقم که این نوع چادرها حجاب اشتباهی نیست البته اگر فقط رنگ باشه (بعضی از چادر ها انچنان تغییر کرده که از صدتا مانتو بدتره) ولی تا وقتی جلب توجه میکنه شرط لازم برای حجاب رو نداره .یک مساله دیگه اینه که ما قرار نیست همه چیزمون مشکی باشه ، مانتو ،مقنعه ،شلوار کفش و لباس های دیگه که الزامی نیست مشکی باشه و حس نیاز به رنگهای شاد رو جبران میکنه .در کل می خوام بگم رنگ چادر اگه مشکی باشه برای این جامعه بهترین نوع حجاب محسوب میشه حالا اگه من به دلایلی نخواستم سرش کنم به خودم مربوطه و یه مساله شخصیه به تنها کسایی که ربط داره من و خداست و هیچ کس هم حق قضاوت نداره چون دلایل من رو نمیدونه و ما نباید به خودمون اجازه بدیم که بر اساس صرف ظاهر قضاوت بکنیم

 5. زهرا گفت:

  سلام به همه

  من همیشه اعتقاد داشتم آقایون محترم نمیتونن چادر رو درک کنن چون فقط ظاهر رو میبینن و خانم ها هستن که ازش استفاده میکنن . پس حرف هایی که آقایون میزنن صرفا یه حدثه (در باره ی سختی و ..)

  من چادر سرم میکنم و این حق دفاع از چادر رو به کسایی میدم که خودشون این سختی شیرین رو تحمل میکنن به خاطر خدا(نه اجبار!)
  خود من هم دوست داشتم یه زمانی چادر رنگی سرم کنم
  هنوزم دوست دارم
  نه قرمز ..
  مثلا سرمه ای! (احیانا که جلب توجه نمیکنه!)

  با افسردگی چادر هم موافق نیستم چون من که افسرده نشدم!! روزی ۱۵ ساعتم چادر سرم بوده .. الآنم یه روزایی از صبح تا شب سرمه..
  دلیل من اینکه رنگ مشکی رو دوست ندارم –

  یکی از دوستان در جای دیگه ای گفتن که حضرت فاطمه چادر مشکی سرشون میکردن!
  راستش من با این حرف خودم و راضی کردم که دور چادر رنگی رو خط بکشم

  من که هیچ کارم شبیه حضرت فاطمه نیست .. بزار لااقل این یه کارم یک هزارمش شبیه ایشون باشه!

  فقط در مورد جلب توجه ..
  امروز توی تهران خودمون یه خانم با پوشیه چقدر جلب توجه میکنه؟!؟؟
  منطقی باشید به طرز وحشتناکی همه ی سرها رو میچرخونه سمت خودش!

  اما چی میخوان ببینن؟!؟!؟اصلا مگه چیزی برای عرضه دیده میشه ک بخوان ببینن؟؟

 6. چرا رنگ چادر مشکی ست؟
  من نمی خوام چادر مشکی بپوشم؛
  مشکی کراهت داره
  ________________________________________
  http://sehrane.mihanblog.com/post/62
  منتظر نظرات شما عزیزان هستم
  باتشکر
  سعید عزتی
  ________________________________________
  با بتادل لینک موافق هستی؟

 7. سارا گفت:

  سلام دوست عزيز براي رفع مشكلتون در چادر سر كردن …الان انواع مختلفي از چادر وجود داره كه خيلي راحت مسشه ازشون استفاده كرد و دستها براي فعاليت ازادند و مشكل گرما را بايد با توجه به گرماي آخر تحمل كرد. (F)

 8. زهرا گفت:

  سلام
  من با رنگ مشکی مخالفم حالا کی گفت حتما قرمز و صورتی بابا بجای مشکی چرا سفید نپوشن شما نمیدونید در تابستان چه گرمایی جذب میکنه اما رنگ سفید بازتاب میکنه مردی که مرض داشته باشه چه چادر مشکی باشه چه سفید براش فرق نمیکنه زمانی که تحصیل میکردم و چادری بودم بیشتر از الان متلک میشنیدم … ولی بهر حال اون زمان و چه این زمان حجابمو کامل حفظ کردم ولی رنگ مشکی چادر را قبول ندارم و هیچ یک از مطالبی که خواندم برایم قانع کننده نبوده