تاريخ انتشار : 11 اکتبر 2011 تعداد بازديد : 7802

 همسران پیامبر (قسمت ۴)


ادامه قسمت ۳

در سوره ی مبارکه تحریم ، آیه ۳ نیز درباره ی بعضی از همسران پیامبر (ص) آمده است :

وقتی که پیامبر با بعضی از زنان خود رازی گفت و آن زن چون خیانت کرده و دیگری را بر راز پیامبر آگاه ساخت خدا به رسولش خبر داد و او بر آن زن بعضی را اظهار کرد و برخی را از کرم پنهان نمود و پرده داری کرد آن زن گفت ای رسول چه کسی تو را بر این مطلب واقف ساخت ؟ رسول گفت مرا خدای دانای آگاه خبر داد .

اینک اگر ای هر دوزن به درگاه خدا توبه کنید رواست که البته دلهای شما میل به کفر پیدا کرده است و اگر با هم بر آزار او اتفاق کنید باز خدا یار و نگهبان اوست و جبرئیل امین و مردان صالح و فرشتگان حق یارو مددکار اویند . امید است که اگر پیغمبر ، شما را طلاق داد خدا زنانی بهتر از شما به جایتان با او همسر کند که با مقام تسلیم و ایمان و خضوع اطاعت کنند و اهل توبه و عبادت باشند . . . .

چند نکته در باره ی این آیات :

۱- بعضی از زنان رسول اکرم (ص) به او خیانت کرده همان طور که زنان لوط و نوح به او خیانت کردند و این ارتباط آیات اول سوره ی تحریم با آیات آخر همین سوره است . در ابتدای سوره ، خیانت بعضی از همسران رسول اکرم (ص) و در انتهای آن خیانت زنان لوط و نوح را متذکر شده است پس در نتیجه همه زنان پیامبر (ص) افراد مقدسی نبوده اند .

 

۲- در آیات اشاره به گناه بزرگی کرده که بعضی از زنان رسول اکرم (ص) مرتکب شده اند و باید از آن توبه کنند گناهی که نتیجه ی آن تهدید شدن آنها به جدایی از رسول اکرم (ص) می باشد . و اگر این آیات را با آیه بیست و هشت تا سی سوره احزاب بسنجیم می یابیم که این دو زن عوض محبت به خدا و رسول (ص) اراده دنیا نموده و زینت های آنرا نموده اند .

 

۳- خداوند متعال خبر از گناه ایشان داده است و ایشان را امر به توبه کرده است . اما ما نه از طریق قرآن کریم و نه از طریق سنت از توبه ایشان خبردار نشده ایم یعنی در مورد گناه یقین داریم ولی درباره ی توبه شک  پس به یقین خود می مانیم تا زمانی که شک ما تبدیل  به یقین شود .

محمدبن اسماعیل بخاری صاحب ارزشمندترین کتاب اهل سنت یعنی کتاب صحیح در تفسیر این آیه از ابن عباس روایت کرده است که او از عمر درباره ی معنای چهارمین آیه  سوره ی تحریم سوال کرده و پرسیده که منظور از این دو زن چه کسانی می باشد .

(فقلت یا امیرالمونین من المراتان اللتان تظاهرتا ؟ قال ابن عباس فما اتممت کلامی حتی قال : عایشه و حفصه )

این عباس می گوید از خلیفه دوم پرسیدم : آن دو زنی که بر آزار پیامبر همدست شده بودند چه کسانی بودند ؟ هنوز کلام من تمام نشده بود که گفت : عایشه و حفصه .

 

ادامه دارد . . .   
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)