تاريخ انتشار : 29 سپتامبر 2011 تعداد بازديد : 57815

 لایه های پنهان جنگ۲(آغاز جنگ و جنایت های عراق)


بسم الله الرحمن الرحیم

صدام؛تا نیم ساعت دیگر کمر ایران خواهد شکست!

(دیدن برخی از تصاویر این نوشته برای افراد زیر۱۳سال توصیه نمیشود)

برای آنها که حوصله ی  تحقیق درباره جنگ تحمیلی را ندارند

برای آگاهی از علل شروع جنگ به لایه های پنهان جنگ۱ مراجعه فرمایید

وفیق السامرایی(مسئول بخش ایران در استخبارات(اطلاعات) عراق:

"راس ساعت دوازده روز سپتامبر ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹صد و نود و دو فروند هواپیمای جنگنده نیروی هوایی عراق،به طرف اهدافشان در داخل خاک ایران در آمدند .در همین لحظه فرمانده کل قوا،صدام حسین در حالی که چفیه ی قرمز رنگ به سر داشت و نوار فشنگ به دور کمر خود بسته بود،بی آنکه درجات نظامی اش را نصب کرده باشد،وارد اتاق عملیات شد.

"عدنان خیر الله"وزیر دفاع:((سرور من !جوانها بیست دقیقه قبل به پرواز درآمدند))

صدام :((تا نیم ساعت دیگر کمر ایران خواهد شکست.))"

به جرئت می توان این اقدام صدام(آغاز جنگ با حمله ی سنگین هوایی)را تقلید از استراتژی نظامی اسرائیل در حمله برق آسا و کوبنده هوایی به فرودگاهها و هواپیماهای مصر، سوریه و اردن در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل و به ثمر نشستن نتایج چشمگیر آن دانست که صدام  می خواست همان نتایج را اینبار برای خود رقم بزند.

بعد از صدای بمباران هوایی اولین صدایی که خبر ازشروع جنگ میداد پیامی بود که آغشته به خش خش از رادیو شنیده میشد:

"دولت دست نشانده و مزدور عراق تجاوز هوایی را به حریم جمهوری اسلامی ایران آغازکرد و به چند پایگاه هوایی حمله نموده‌است. ما تاکنون نخواسته بودیم حمله کنیم اما ارتش جمهوری اسلامی تجاوز این بعثی‌های دست نشانده را تحمل نمی‌کند و درس تلخی به صدام خواهد داد."

صدای گوینده رسمی رادیو نبود بلکه صدای نماینده ی امام(ره)در سپاه بود و این نماینده نیز کسی جز سید علی خامنه ای نبود.

اولین شکار جنگنده های عراقی پایگاه های هوایی ایران بودند که مکان و زمان حمله به ترتیب عبارت بودند از:

 1. ساعت یک و چهل و پنج دقیقه بعد از ظهر حمله به فرودگاه اهواز،  توسط ۶ میگ
 2. ساعت بیست و دوازده دقیقه بعد از ظهر حمله به فرودگاه مهرآباد تهران، توسط ۴ میگ
 3. ساعت دو و چهل پنج دقیقه به پایگاه نوژه،
 4. ساعت چهارده و سی دقیقه با ۳ میگ به فرودگاه سنندج و مرکز سپاه،
 5. با ۸ میگ به فرودگاه تبریز، پالایشگاه و نیروگاه
 6. حمله با چند میگ به اسلام آباد و کرمانشاه و اصفهان.

با روی دادن این حملات دلاور مردان نیروی هوایی بیکار ننشستند و در پاسخی کوبنده تر بسیاری از مواضع مهم و استراتیژیک دشمن بعثی را منهدم کردند.از جمله خلبانان نیروی هوایی ایران به فاصله دو ساعت پس از بمباران عراقی‌ها،توانستند با هواپیماهای اف-۴ به پایگاه‌های الرشید در جنوب بغداد و شعیبه حمله کنند و خسارات عمده به این دو پایگاه وارد آورند. فردای آن روز  نیز خلبانان نیروی هوایی ایران با ۱۴۰ فروند هواپیمای بمب‌افکن به پرواز درآمدند و به پایگاه‌های هوایی و مراکز ارتباط و رادار نیروی هوایی عراق حمله نمودند.

بعد از حمله ی سنگین هوایی عراق و پاسخ نیروی هوایی ایران، نیروی های زمینی عراق از سه جبهه و در هر جبهه با یک سپاه یورش زمینی خود را آغاز کرد. سپاه اول از جبهه شمالی، سپاه دوم از جبهه میانی و سپاه سوم از جبهه جنوبی پیشروی سریع خود را آغاز کردند.

اما تنها عامل کاهنده ی زمانی که در معادلات صدام به میان نیامده بود مقاومت خودجوش غیور مردمان مناطق مرزی بود که با دادن تلفات سنگین و تجهیزات نظامی ناچیز همچون تفنگ ام۱ گاراند جلوی پیشروی سریع ارتش عراق را میگرفتند.و این اقدام علاوه بر جلوگیری از پیشروی سریع عراق زمینه ساز خرید وقت برای آماده شدن ارتش خودی در جهت مقابله با دشمن بعثی نیز می شد.

و تمام این مقاومت ها در حالی بود که مردم خرمشهر با دفاع۳۵روزه و به یادماندنیشان غیرت ایرانی را در حفظ این مرز و بوم به رخ جهانیان کشاندند.

در ایامی که نیروی زمینی عراق به پیشروی خود در خاک ایران ادامه می‌داد و در فاصله دو ماه از شروع جنگ زمینی، بیش از چهارده هزار کیلومتر مربع از خاک ایران را تصرف کرده بود (شهرهای مرزی خرمشهر، سوسنگرد، بستان، مهران، دهلران، قصر شیرین، هویزه، نفت شهر، سومار، موسیان را به اشغال خود در آورد و شهرهای آبادان، اهواز، اندیمشک، دزفول، شوش و گیلان غرب را آماج توپخانه خود قرار می‌داد)و این نیروی هوایی ایران بود که با برتری خود در آسمان،و با پرواز در ارتفاع کم روی واحدهای نیروهای زرهی عراق و همچنین موشک های هدایت شونده ی هوا به زمین ماوریک منجر به انهدام زره پوشهای عراقی میشد و به این وسیله می توانست از سرعت پیشروی نیروی زمینی عراق، که تا فاصله ۱۰ کیلومتری اندیمشک و ۲۰ کیلومتری اهواز رسیده بود، بکاهد.

صدام که عملا نتوانسته بود با بمباران های سنگین هوایی روحیه ی مردم ایران را جهت ایجاد فشار بر روی دولتمردان تقویت کند و در عمل با سیل سنگین جمعیت زن و مرد،پیر و جوان که جهت مشارکت داوطلبانه در جبهه به وجود آمده بودند مواجه شده بود ۳۵۰۰ بار اقدام به استفاده ی وحشیانه از سلاح های شیمیایی و در سطح وسیع نمود.

و این اقدام بی رحمانه و عاجزانه ی عراق، ایران را با دادن بیش از۱۰۰,۰۰۰قربانی در رده ی بزرگترین قربانیان سلاح های کشتار جمعی قرار داد! از جمله شهرهایی که قبرستان بمب های شیمیایی و هزاران زن و کودک بی گناه شدند عبارتند از:

هلاله و نی خزر در ۵۰ کیلومتری غرب ایلام

شهر سردشت در ۷ تیر ۱۳۶۶ که فجیع‌ترین حمله شیمیایی در آنجا صورت گرفت

حلبچه در اسفند ۱۳۶۶که وحشیانه ترین و وسیع ترین مورد استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی از زمان جنگ جهانی اول تاکنون به شمار می‌رود که حداقل ۵۰۰۰ تن از مردم کُرد و مسلمان این شهر را کشته و ۷۰۰۰ تَن دیگر را مجروح کرد.

 

بر اساس گزارشهای رسمی، گاز اعصاب باعث مرگ بیش از۲۰۰۰۰ سرباز ایرانی به صورت آنی می‌شد.و از۹۰۰۰۰ بازمانده این حملات ۵۰۰۰ نفر از آنها به طور مرتب به درمان نیاز دشت و در حدود ۱۰۰۰ نفر از آنان در بیمارستان ها بستری می‌شدند و هر لحظه با مرگ دست و پنجه نرم میکردند.و البته بسیاری دیگر نیز مورد اصابت گاز خردل بوده‌اند.

همچنین عراق گازهای شیمیایی را بر ضد غیرنظامیان، روستاییان و بیمارستان‌ها استفاده کرد که باعث مرگ بسیاری از آنان شد. علاوه بر این ۳۰۸ موشک عراقی در طی سالهای ۱۹۸۸-۱۹۸۰ بر ضد نواحی پر جمعیت ایران شلیک شد که باعث مرگ۱۲۹۳۱ نفر شد.و این در حالی بود که صدام علنا اقدام به گسترش ساخت آزمایشگاه های تولید سلاح های مهلک شیمیایی با همکاری آلمان می کرد تا جایی که این اقدامات، عراق را به یگانه دارنده ی بزرگترین کارخانه های تولید سلاح های شیمیایی جهان تبدیل کرد.

 گستاخی صدام و رژیم بعث و همچنین سکوت مجامع بین المللی به جایی رسیده بود که طارق عزیز رسما در جریان سفر سه روز خود به برزیل و بدون هیچ ترس و شرمی اعلام کرد:

"ما بارها از سلاح شیمیایی بر علیه ایران استفاده کردیم!"

در ۲۱ مارس ۱۹۸۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که «اعضای این شورا پس از تحقیقات کارشناسان به این نتیجه رسیدند که سلاح‌های شیمیایی در موارد زیادی توسط نیروهای عراقی بر ضد نظامیان ایرانی به کار برده شده‌است و اعضای شورای امنیت به شدت این اقدام عراق در ادامه دادن استفاده از سلاح‌های شیمیایی را محکوم می‌کنند.

که لازم به ذکر است  این تصمیم شورای امنیت با استفاده آمریکا از حق وتو خود لغو و به راحتی کنار گذاشته شد.

در پایان نیز نظر شما را به تصاویری تلخ از جنایت های صدام جلب میکنم.

پایان
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. سلام همسنگر گرامی
  پیامبر اعظم (ص): کسی که مومنی را خوشحال کند مرا خوشحال نموده و کسی که مرا خوشحال نماید خدا را خوشحال کرده است. بحارالانوار جلد ۷۴ صفحه ۲۸۷
  ما به روز هستیم و منتظر قدوم مبارک شما
  شادی روح حضرت امام خمینی(س) و شهیدان صلوات
  سلامتی آقا ولیعصر حضرت امام مهدی (عج) و نایب برحقش حضرت امام خامنه ای صلوات

 2. اوینی ها گفت:

  سلام به وبلاگ ما هم سری بزنیداگه میشه نظرتون هم اعلام کنید
  http://www.avinyha.blogfa.com

 3. حسین گفت:

  لعنت خدا بر صدام و همه ی ظالمان جهان(چه مرده و چه زنده)
  سلام خدا بر شهیدان برحق
  و در آخر با تاسف می گویم شهدا شرمنده ایم…!

 4. محمد گفت:

  ای کاش جوانان ما به جای انکه من باب تفریح وتفنن ,دنباله رو فیلم های هالیوودی و یا فیلمهای قبل از انقلاب باشند , کمی هم به این تصاویر نگاه کنند که خود تاثیر گذارتر از هزاران لحظه مهیج یا احساسیست.وبا اندیشیدن ومقایسه مصایب ان دوران و رفاه حال حاضر کمی به تصفیه روحی واعتقادی خود پرداخته ولجنهای فکری تلقین شده از سوی رسانه های زیباورنگارنگ اما سراسر زهرالود خارجی را از ذهن زلال ومعصوم خود بزدایند که میراثی است از نژاد فرهیخته اریایی و وامدار داریوش اولین تدوین کننده حقوق بشریت و اسلام ناب وتشیع سراسر روحانی…
  و به امید روزی که این انقلاب و نظام به جوانان والامقام ما منتقل شده وسکان هدایت را در مقابل ترفندهای جدید ومتنوع داخلی وخارجی به دست گیرند وبه حراست از ان همچون نسلهای قبل بپردازند.
  انشاالله…

 5. میلان گفت:

  باسلام….
  به نطر من در جنگ هرگز کسی پیروز نیست چه یک روز و چه چندین سال به طول بیانجامد به هر حال دو طرف هم ،دچار آسیبهای اقتصادی ،اجتماعی و…. میگردند و به اندازه ی چندین برابر زمان جنگ دچار عقب ماندگی نسبت به سایر کشورها میشوند. (همیشه پیشگیری بهتر از واکنش جواب داده و می دهد.)وای کاش جنگ ما با عراق هم پیشگیری میشد هر چند می دانم کار بسیار سختی بود چون کل دنیا علیه ما بودند ولی اگه جنگ نمیشد به جرأت میتوان گفت الان با فرانسه رقابت میکردیم نه با افغانستان و آنگولا و سومالی و…..

 6. نیلوفر گفت:

  ما گفتیم شاه نمیخوایم
  اسمشو رهبر میزارن!

 7. amirali گفت:

  لعنت خدابرصدام لعنت شده :-$

 8. کوکلاه گفت:

  درودوسلام خدابرشهیدان وایثارگران راه حق،مابه شهداءوایثارگران وخانواده معظم وسرفرازشان تاابدمدیون هستیم.ایشان خاک ایران زمین رامدیون شجاعتهاورشادتهاوازخودگذشتگیهای خودنمودند.هرایرانی باغیرت ومتعصبی سپاسگزارآنهمه خدمات است.بانثارگل بوسه برخاک پای آنهازده وقلبی پرازعشق راتقدیمشان میکنیم.وتصویرغضبناک خودراهم تقدیم مسوولین بی معرفتی میکنیم که حتی باوجودامنیت توانایی حفظ آرامش اقتصادی واجتماعیی رابرای مردم ایران زمین ندارند.امیدواریم بحق خون پاک شهداءودعای ایثارگران واعم مردم دلسوزکشورمان ایران ازجنگ ودروغ وخشکسالی وگرانی بدورباشد.انشاالله (F) (F) (F) (F) (F) (F) (F) (F) (L) (L) (L) ;-( ;-( 🙁 🙁

 9. مهدی گفت:

  میلان عزیز… آنها حتما جنگ را شروع می کردند و هیچ چیز نمیتوانست جلوی انها را بگیرد. مگر الان سوریه را نمیبینی؟؟

 10. hasan گفت:

  لهنت خدا بر صدام مادر مرده ی گوسفند این همه جوونارو پرپر کرد واقعا خدا لعنتش کنه

 11. سلمان موسوی گفت:

  لعنت خدا بر صدام و همه مزدورانش چه مرده وچه زنده

 12. حامد گفت:

  آره دیگه کلی شهید دادیم حالا راحت عراقیا میان ایران وکیف میکنند و ماهم پولامون میره اونجا خرج گنبد طلا نظافت شهرهایه مذهبی و.. میشه وعوض تشکرهمیشه دوقورتونیمشونم باقیه مخصوصاتوفروددگاه نجف

 13. مبینا گفت:

  ههههههه.کاملا درسته نیلوفر!

 14. akbar گفت:

  خدا لعنت کند تمام ظالمین را ;-( خدا رحمت کند تمام اسیران خاک را ;-(

 15. majid گفت:

  شادی روح حضرت امام خمینی(س) و شهیدان صلوات

 16. صمد سیاهی گفت:

  خدا روح تمامی رزمندگان اسلام را شاد فرماید انانکه خون دادند و امنیت ما را تضمین کردند (F) (Y)

 17. توکل مهرا نی گفت:

  کسانی دردفاع مقدس نبودند حتما خاطرات رزمندگان و اسیران عراق را بخوانند

 18. توکل گفت:

  کسانی دردفاع مقدس نبودند حتما خاطرات رزمندگان و اسیران عراق را بخوانند امام خمینی ره مستجمع جمیع صفات حمیده بودند

 19. عباس گفت:

  صدام با این کارهایش خودشو به کل جهان نشون داد چه جنایت کار بزرگی است کدوم کشور بهش گفت آفرین هرکس به اون گفت آفرین اون هم مانند صدام گرفتار حلقه دار میشوداین همه جهان بدونن با این عکسها قلبها شکست

 20. با عرض سلام
  مطلب بسیار جالبی بود. (F) (F) (F) (F) (F) (F) (F) (F) (F) (F) (F)

  خدا صدام و اونهایی که ان را حمایت کردند وباعث شهادت چندین هزار انسان بی گناه شدند.
  خوشحال می شویم اگر به پایگاه ما هم یه سر بزنید
  http://www.p-shahsavani.blogfa.com

 21. مهران حیدری معاف گفت:

  با سلام و درود به به ارواح پاک شهیدان الخصوص شهدای جنگ تحمیلی و با احترام به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر بزرگ ما حضرت آیت الله خامنه ای . خداررو شکر که صدام ملعون به سزای اعمال کثیفش رسید مرگ بر صدام مرگ بر صدام … ولعنت خدا بر صدام

 22. امین شهریاری گفت:

  بنده از پایگاه شهید فکوری استان اصـــفـــهان هستم
  بخاطر مطالب بسیار زیبایتان متشکریم
  فرمانده فاوای پایگاه شهید فـــــکــــوری

 23. vali93 گفت:

  خواهشابیانات که گفته میشه درچهارچوب حقیقت باشد (Y) (Y)

 24. علی نعمتی گفت:

  درسته من و امثال من تو جنگ سخت هشت ساله نبودیم ولی اگه یکم دقت کنیم متوجه میشیم که اون فقط یه جنگ علنی و ظاهری بود ما باید اولا در هر لحظه مراقب اعمالمون باشیم و شیطان درون خودمونو شکست بدیم و این جنگ،جنگیه که ما همیشه در حال مبارزه هستیم و اگه شکست بخوریم یا صلح با شیطان بکنیم هم ظاهر هم باطن نابود خواهد شد. 🙂

 25. ناشناس گفت:

  ;-( ;-( ;-( ;-( ;-( ;-(

 26. فاطمه گفت:

  عالی بود. امیدوارم واااااقعااااا ادامه بدیم راه شهدارو. نه فقط با حرف

 27. فاطمه.p گفت:

  خیلی خوب بودولی لطفابدون عکس

 28. سارا گفت:

  میشوددرباره جنایات صدام درشهرهاوروستاها درمناطق جنگی هم مطلب بنویسیدعالی هستید

 29. یوسف کاویانی گفت:

  حیوان ÷یش صدام شرف دارد

 30. بهروز گفت:

  درود برشما که موجب روشنی جوانان این مرزو بوم میشوید تاقدر شهدا وجانبازان باشند.
  تاریخ روشن کرد که حیوان صفت تر از صدام وجود نداشته وندارد البته دراون دنیا تاوانشو پس میده
  باتشکر فراوان از شما وسایت متنوعتان

 31. پارسا صفیلان گفت:

  ایران چند جنگ کرد یکی بشماره سرش گیج میره چند نفر رفتن آدم باهاش میشه یه کشور ساخت ایران کل مردمانش حاضرن بمیرن ولی کلمه ای به نام عوضیا نیام داخل این خاک