تاريخ انتشار : 29 آگوست 2011 تعداد بازديد : 2753

 نگاهی دقیق تر به اعتیاد


موادی که عملکرد دستگاه عصبی مرکزی را تغیییر می دهند، مواد روان گردان نامیده می شوند. الکل،نیکوتین،کوکائین ، هروئین و حتی کافئین که در قهوه یا نوشابه ها وجود دارد مثال هایی از این مواد هستند که اعتیاد به آن ها مشکل بزرگ بعضی از جوامع امروزی است .

اعتیاد

اعتیاد به نیکوتین:نیکوتین ماده ای اعتیاد آور است که در برگ گیاه توتون و تنباکو یافت می شود . این ماده بسیار سمی است و سریعا وارد جریان خون می شود . حدود ۶۰میلی گرم از نیکوتین برای انسان کشنده و مرگ آور است.

متخصصین زیست شناسی عصب پس از مطالعاتی که روی چگونگی ایجاد اعتیاد به نیکوتین داشته اند به این نتیجه رسیده اند که نیکوتین به علت شباهت ساختاری با هرمون ها و انتقال دهنده های عصبی(استیل کولین) ،به محل های مخصوصی در سلول های عصبی که به طور طبیعی محل ها گیرنده های این هرمون ها هستند،متصل می شوند. این جایگاه ها از مراکز کنترل مغز هستند که بسیاری از فعالیت های مغزی را کنترل می کنند.

اتصال نیکوتین به سلول های عصبی باعث ایجاد تغییرات زیادی می شود . بعد از مدتی بدن فرد سیگاری فقط در حضور نیکوتین (به جای استیل کولین)به طور طبیعی کار می کند و در صورت حذف نیکوتین حالت طبیعی بدن مختل می شود . در این حالت تنها راه برای برقراری و نگهداری حالت طبیعی بدن کشیدن سیگار است. به این ترتیب می گوییم فرد سیگاری معتاد به کشیدن سیگار است.

اثرات نیکوتین بر اندام بدن: دود سیگار هزاران ماده ی سمی و جهش زای شیمیایی را وارد دهان شخص می کند. کشیدن سیگار با ابتلا به سرطان های دهان و حنجره ارتباط مستقیم دارد و نیز امکان ابتلا به سرطان پانکراس و مثانه را افزایش می دهد. دود سیگار بافت ریه را سیاه و تیره کرده و موجب کاهش ظرفیت تنفسی می شود.

افرادی هم که به طور غیر مستقیم در معرض دود سیگار قرار می گیرند ، همانند افراد سیگاری در معرض همه ی عوارض گفته شده قرار دارد.

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)