تاريخ انتشار : 29 جولای 2011 تعداد بازديد : 4812

 نامرئی شدن


در سال ۲۰۱۰ دو پیشرفت جالب در زمینه ی نامرئی سازی اشیا حاصل شد. اولی تولید نمونه های اولیه از نوعی پوشش بود که می توانست با کانالیزه کردن نور،محتویات خود را نامرئی کند.

 

نامرئی

 

نحوه ی کار بدین صورت است که این ماده که مانند یک ورق نازک فیلم است،نور را به گونه ای دستکاری می کند که از طرف ماده منحرف شده و دوباره به راهش ادامه می دهد تا به چشم ناظر برسد. به این ترتیب مشاهده کننده ،تنها نورهایی را می بیند که از پشت این ماده آمده اند و پس از دور زدن آن ماده دوباره به راه خود ادامه داده اند. دومی هم نمونه ی پیشنهادی سیستمی است که می تواند فضا-زمان را دست کاری کند. البته این سیستم ربطی به مسافرت در زمان یا چنین چیزی ندارد بلکه وظیفه ی آن سریع کردن حرکت نور در یک طرف و کند کردن حرکت نور در طرف دیگر است. به این ترتیب این فاصله به وجود می آید که می تواند حرکت یک جسم را از نظر پنهان کند. بگذارید کمی بیشتر توضیح دهیم. فرض کنید ما یک تکه نوار الاستیک ۱۰سانتی متری داریم و می خواهیم ۱سانتی متر از وسط آن را ببریم(پنهان کنیم). کاری که انجام می دهیم این است که دو لبه ی تکه ی قبل وبعد از این قطعه ی یک سانتی متری را به طرف هم می کشیم

تا به هم برسند. این همان کاری است که سیستم با نور انجام می دهد. نور یک طرف جسم را کمی سریع تر و نور طرف دیگر را کند تر می کند،در نتیجه حرکت جسم دیده نمی شود. با توجه به سرعت بسیار بالای نور تغییری جزئی در این سرعت می تواند به خوبی حرکت یک جسم با سرعت کم و اندازه ی معمولی را از نظر پنهان کند.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. قربان گفت:

  خیلی باحاله

 2. سارا گفت:

  خوبه (G) (f)

 3. ناشناس گفت:

  باحاله ولی اخر نفهمیرم چجوری نامرئی شوم
  کمکم کنید. من دوست دارم نامرئی بشوم
  کمک!!!

 4. مهناز گفت:

  باحاله ولی اخر نفهمیرم چجوری نامرئی شوم
  کمکم کنید. من دوست دارم نامرئی بشوم
  کمک!!!

 5. ناشناس گفت:

  چطوری میشه اخه کمکم کنید

 6. سید گفت:

  مواد مورد استفاده چی است و چجوری متونم بدست بیارم

 7. ناشناس گفت:

  خیلی بد نبود