تاريخ انتشار : 27 جولای 2011 تعداد بازديد : 4044

 صحبت کردن جمجمه ی انوشیروان


صحبت کردن جمجمه ی انوشیروان

عمار یاسر می گوید : امیرالمؤمنین وارد شهر مدائن شده و در ایوان کسری فرود آمد در حالی که « دلف بن بحر » با آن حضرت بود بعد از خواندن  نماز ، با جماعتی از اهل ساباط حرکت کرد و به « دلف بن بحر » فرمود : تو هم با ما حرکت کن . همه با هم حرکت کردند و از تمام منزلها و کاخ های کسری باز دید کردند و به « دلف » فرمود کسری در این مکان فلان چیز را داشت و در آن مکان فلان چیز را گذاشته بود .

« دلف » تمام اخبار غیبی آن حضرت را تصدیق کرد و گفت : یا امیرالمؤمنین ! چنان خبر می دهی گویا خود شما آن چیزها را در آن جا گذاشته اید . در بین حرکت خود ، به جمجمه ای پوسیده ای رسیدند . به یکی از اصحاب فرمود : این «  جمجمه » را بردار و داخل ایوان بیاور خود حضرت هم داخل ایوان شدند و نشستند . بعد فرمودند : طشت آبی بیاورید  و «  جمجمه » را داخل آن بگذارید سپس رو به آن «  جمجمه » کرد و فرمود : ترا قسم می دهم خبر دهی من کیستم و تو چه کسی هستی در این حال «  جمجمه » با زبان فسیح گفت اما تو امرالمؤمنین و سید وصیین و امام متقین ومن هم بنده ی تو کسری انوشیروان (پادشاه بزرگ دنیا ) می باشم حضرت احوال او را پرسید . در جواب گفت یا علی ! من پادشاهی عادل و مهربان برای رعیت بودم ؟!  ظالم نبودم و از ظلم دیگران هم ناراحت می شدم ؟!  اگر چه حضرت محمد (ص) در زمان پادشاهی من متولد شده و کنگره های قصر من در شب تولدش ریخت و از اخباری که به من دادند یقین کردم که آن پیامبر است . کوشش بسیاری کردم که به او ایمان آورم ولی ریاست و حکومت و عشق به دنیا مرا مشغول کرد و آخرالامر به دین مجوس از دنبا رفتم چه قدر سخت است که نعمت بزرگ رساکت و رهبری را از دست دادم وبه او ایمان نیاوردم و خود را از سعادت بهشت محروم کردم اما خداوند با این کفر مرا ، از عذاب آتش نجات داد ؛ زیرا در میان رعییت با عدل و انصاف رفتار می کردم ؟!  اگر چه در دوزخ هستم ولی آتش بر من حرام است و مرا نمی سوزاند . دائماً حسرت می خورم که چرا ایمان نیاورم ؛ زیرا اگر ایمان آورده بودم الآن در ردیف دوستان و طرفداران شما به حساب می آمدم

منبع : کتاب انسان از مرگ تا برزخ  ـ تاٌلیف نعمت الله صالحی حاجی آبادی ـ ص ۲۵۸
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. م.طاهری گفت:

  روز دوشنبه اول ماه مبارك رمضان و خواندن سوره واقعه به مدت چهارده روز
  خواص این عمل:
  در روایتی از معصوم (ع) آمده است چون اول ماه قمری با روز دوشنبه مصادف گردید ختم سوره واقعه را به روشی که در ذیل خواهد آمد انجام دهید خواندن این سوره دارای فضایل وبرکات زیادیست ازجمله :
  ۱٫ از حضرت رسول اکرم (ص) نقل شده که هرکه سوره واقعه بخواند در هر شب به او پریشانی نمی رسد
  ادامه در وبلاگ شهید حسن طاهری
  اللهم عجل لولیک الفرج
  التماس دعا
  یا علی

 2. ع گفت:

  برو مینیم بابا