تاريخ انتشار : 23 جولای 2011 تعداد بازديد : 1625

 بیعت حضرت علی (ع) با خلفاء


شیعه می گوید که شیخین کافر بوده اند و از آن طرف هم می بینیم که علی علیهم السلام را معصوم می دانند اما همین علی علیهم السلام با هر دو آنها بیعت نموده است . از این لازم می آید که علی علیهم السلام معصوم نباشد زیرا با دو نفر فاجر ستمگر بیعت کرده است و یا اینکه کار امام علی علیهم السلام درست بوده و ابابکر و عمر دو خلیفه مومن و صادق و عادل بوده اند . از طرف دیگر او پس از به خلافت رسیدن از شیخین انتقاد نکرد و نگفت که ایشان خلافت را غصب کرده اند ، فدک را باز نگردانید و . . . بدعتهایی را که شما به عمر نسبت می دهید حذف نکرد . و علی علیهم السلام کسی است که از جان عثمان در برابر شورشی ها حفاظت کرد و فرزندانش را برای حفاظت او از منزل خارج کرد . و همه اینها دلالت بر دوستی علی بن ابیطالب علیهم السلام با خلفاء می کند !!

جواب : مولف با چند سوال قصد دارد که مسلمات تاریخ را انکار کرده و با چنگ زدن به چند مورد که جواب آنها کاملا واضح است درصدد انکار اصول مسلمه شیعه برآمده است .

در ابتدا درباره ی بیعت حضرت علی علیهم السلام با خلفاء به کتاب ها و نوشته هایی از بزرگان اهل سنت اشاره می کنیم .  کتاب الامامه و السیاسه نوشته ابن قتیبه دینوری :<< همانا خلیفه اول سراغ گروهی را که در نزد امام علی بن ابیطالب علیهم السلام جمع شده و از بیعت با او سرپیچی کرده بودند را گرفته و عمر را به سمت ایشان  روانه ساخت . او نیز ایشان را که در خانه حضرت علی علیهم السلام اجتماع کرده بودند صدا زد ( و از ایشان خواست تا از خانه خارج شوند ) و لیکن آن گروه از خروج از خانه خودداری کرده و این کار سبب شد که عمر هیزم طلبیده و بگوید : قسم به آن کسی که جان عمر به دست اوست باید از خانه خارج شوید و گرنه خانه را با اهلش می سوزانم به او گفته شد در این خانه فاطمه زندگی می کند او نیز جواب داد حضرت فاطمه را نیز آتش می زنم . !!>>

البته ماجرا به اینجا ختم نمی شود ابن قتیبه پس از ذکر مفصل ماجرا که شامل بیرون آوردن اجباری و زوری اهل بیت از جمله امیر مومنان علی علیهم السلام از خانه و تهدید به قتل ایشان توسط عمر و . . . است این عبارت را متذکر می شود:  ( فلم یبایع علی کرم الله وجهه حتی ماتت فاطمه رضی الله عنها و لم تمکث بعد ابیها الا خمسا و سبعین لیله ) یعنی حضرت علی علیهم السلام تا زمانیکه حضرت فاطمه علیهم السلام زنده بود با ابابکر بیعت نکرد و او نیز هفتادوپنج روز پس از پدر از دنیا رفت .

این مطلب ادامه دارد  . . .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)